Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 procenta z dubnových 0,3 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na dalším citelném zmírnění inflace, která v době koronavirového výpadku ekonomiky klesá již třetí měsíc v řadě, se podepsal hlavně nový propad cen energií.

Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, činila v květnu 1,1 procenta, tedy stejně jako v dubnu. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku byla inflace 0,9 procenta.

Nejvíce v pátém měsíci roku vzrostly ceny potravin, alkoholu a tabáku, a to o 3,3 procenta. Ceny ve službách se zvýšily o 1,3 procenta, ceny neenergetického průmyslového zboží o 0,2 procenta. Ceny energií opět prohloubily svůj pokles, tentokrát až na 12 procent.

Dnešní rychlý odhad nezahrnuje údaje za celou Evropskou unii ani žádné další podrobnosti.

Eurostat stejně jako v předchozím měsíci upozornil, že sběr dat o inflaci ve všech zemích eurozóny ovlivnila krize související s šířením nemoci covid-19. Unijní úřad se tak dohodl s národními statistickými úřady členských států na řadě postupů pro odhad cen, které nebylo možné získat kvůli omezení pohybu nebo uzavření prodejen.

Inflace v eurozóně se v květnu ještě více vzdálila od cíle Evropské centrální banky (ECB). Ta dlouhodobě usiluje o to, aby se pohybovala těsně pod dvěma procenty. Na této úrovni byl růst cen v eurozóně naposledy koncem roku 2018.

Nízká inflace ale dává ECB dodatečný prostor pro zavádění stimulačních opatření, která by pomohla vykompenzovat dopady pandemie způsobené koronavirem. ECB už mimo jiné v reakci na pandemii zrušila omezení pro nákup dluhopisů zemí eurozóny. Uvolnila tak cestu případnému neomezenému tisku peněz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie chce firmě Huawei zakázat účast na výstavbě 5G. Čínu to nepotěší,…

13.07.2020 16:42 Britský premiér Boris Johnson se chystá čínské firmě Huawei Technologies zakázat účast na výstavbě…

Ceny emisních povolenek v EU se dostaly nejvýše za 14 let

13.07.2020 12:58 Ceny emisních povolenek v Evropské unii se dnes vyšplhaly na maximum za 14 let a nacházely se mírně…

Evropská komise schválila státní pomoc pro aerolinky KLM, dostanou 3,4,…

13.07.2020 11:55 Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v objemu 3,4 miliardy eur (zhruba 91 miliard Kč)…

Primark odmítl pomoc britské vlády, propuštěné zaměstnance znovu nepřijme

13.07.2020 11:05 Irský prodejce levného oblečení Primark odmítl pomoc 30 milionů liber (téměř 893 milionů Kč) od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy