Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).
Přestože venku panuje letní počasí, Českem se stále valí zprávy o rekordních cenách za energie a vytápění. Od podpory plynu prostřednictvím dotací už upouští i česká vláda a doporučuje lidem tepelná čerpadla, fotovoltaické panely nebo kotle na biomasu. Právě kotle na dřevo a pelety jsou ideálním řešením pro starší domy i novostavby.
V České republice jsou k síti plynovodu připojená všechna města nad pět tisíc obyvatel. Celkově má přes 80 % Čechů možnost používat zemní plyn, a proto bylo vytápění v plynových kondenzačních kotlích po dlouhé roky jasnou volbou ve městech a mnohdy i na vesnicích. Vývoj posledních měsíců ale ukazuje, že není vhodné spoléhat se na komoditu, která se musí dovážet ze zahraničí. Nehledě na možné přerušení dodávek stále hrozí velké výkyvy cen plynu, který se obchoduje na světových burzách.
Tuzemské palivo jako jistotaProto se pozornost českých domácností přesunuje k takovým možnostem vytápění, kde mají cenu paliva pod větší kontrolou a díky širokým možnostem lze vybírat z nabídek mnoha dodavatelů. Dobře zvolený kotel na biomasu je pak vhodnou volbou do starších i moderních nemovitostí.
Požadavek na přijatelnou cenu paliva a dobrou dostupnost splňuje jak dřevo, tak dřevní pelety. Dříví se k vytápění používá od nepaměti, ale pelety si nacházejí své fanoušky až v posledních několika letech. V obou případech nebývá těžké najít lokálního dodavatele, který zpracovává dřevo vytěžené v okolních lesích.
Vytápění bez cenových skokůDřevěné pelety se vyrábějí z pilin, které vznikají jako odpad při dřevařské výrobě. V České republice se ročně vyrobí tolik pelet, že několikanásobně pokryjí současnou spotřebu tuzemských domácností. Většina z nich jde tedy na vývoz do zahraničí.
V minulých letech byla cena palivového dříví i pelet velmi příznivá a v letních měsících nabízeli prodejci také sezónní slevy. Současná vrtkavá situace na trhu s energiemi i palivy se odráží i v cenách za dřevo a pelety, a tak došlo i na zdražování. I nadále však platí, že pelety ve srovnání s plynem vycházejí levněji. Dřevo lze nakoupit ještě výhodněji, záleží na druhu stromů a způsobu přípravy (například kmeny, špalky nebo skládaná polínka).
Manuální, nebo automatické přikládání?V čem se tedy dřevo a pelety zásadně odlišují? Určitě jde o možnosti používání. Kdo se rozhodne pro kotel na dřevo, nevyhne se pravidelnému ručnímu přikládání paliva. Oproti tomu pelety umožňují spalování v automatickém kotli, který funguje do značné míry bezúdržbově.
Peletové kotle využívají toho, že všechny pelety mají jednotný tvar a velikost, a díky kontinuálnímu dodávání paliva na rošt hořáku automaticky udržují spalování. Majitel pouze zvolí požadovanou teplotu a dál se nemusí vůbec starat o přikládání do ohně ani o provoz kotle. Stačí pouze jednou za několik dnů doplnit zásobník pelet.
Úsporný provoz kotlůŠetřit peníze je možné nejen při nákupu paliva, ale také při správném používání. Automatický kotel na pelety, který sám reguluje svůj chod, dokáže pracovat s peletami hospodárně a přikládat optimální množství ve správný čas.
Také manuální zplynovací kotle na dřevo vybavené odtahovým ventilátorem a elektronickou řídicí jednotkou umí průběh spalování řídit, a tím přispívají k efektivnímu využití paliva. Menší spotřeba dřeva i pelet pak výrazně sníží celkový účet za vytápění.
Související

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Proč se obchodování na Forexu těší rostoucí popularitě mezi Čechy?
Aktuálně se děje
před 55 minutami

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
před 2 hodinami

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
před 3 hodinami

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
před 4 hodinami

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
před 5 hodinami

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
před 6 hodinami

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
před 6 hodinami

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
před 7 hodinami

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
před 9 hodinami

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
před 9 hodinami

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno před 10 hodinami

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
před 11 hodinami

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
před 12 hodinami

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
před 13 hodinami

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
před 14 hodinami

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
před 15 hodinami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera
Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně poškozuje světovou ekonomiku a zvyšuje riziko finanční krize. Ve své nejnovější prognóze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), který zároveň upozorňuje, že právě Spojené státy ponesou největší následky.
Zdroj: Libor Novák