Štěstí přeje připraveným. Co dělat v krizových situacích na dovolené?

Praha - Ačkoliv dovolenou máme každý z nás spojenou hlavně s radostnými zážitky, tak není dobré podceňovat náhodu. Manažera serveru Sdovolená.cz, Víta Fialy, jsme se zeptali, jak řešit některé nenadále situace spojené s cestováním.

Autobus na letiště měl zpoždění a letadlo vám uletělo?

Obecně platí, že na letiště byste měli dorazit s rezervou minimálně 120 minut. K tomu je samozřejmě dobré připočítat i možné trable s dopravou, které mohou nastat. Někdy ovšem i sebevětší časová rezerva nestačí a letadlo nestihnete. Určitě si nechte od řidiče, průvodčí či kohokoliv jiného písemně potvrdit, že zpoždění je způsobeno jejich vinou. V takovém případě máte v ruce silnou zbraň. Některé aerolinky nabízejí, že pokud se dostavíte do 120 minut od vzlétnutí letadla s důkazem, že za pozdní příchod nemůžete, zdarma přebukují let (služba se nazývá flat tire rule). V ostatních případech se od cestujících vyžaduje poměrně vysoký manipulační poplatek za změnu údajů na letence. Pokud jedete z daleka, nechte si opravdu dostatečnou časovou rezervu, nebo využijte pojištění zrušení cesty. To nabízí většina leteckých společností, není drahé a vy můžete cestovat s větším klidem.

Kam se mi poděl kufr?

Když letadlo přistane v cílové destinaci, je to vždycky krásný pocit. O něco horší zážitek je to, když na páse s výdejem zavazadel nenaleznete svůj kufr. Je důležité zachovat klidnou hlavu. Hned na letišti si zažádejte o tzv. Property Irregularity Report, což je potvrzení o tom, že jste si zavazadla nevyzvedli. Letecká společnost odpovídá za vaše zavazadla do částky přibližně třiceti tisíc korun. Vždy ale platí, že musíte prokázat, co ve vašem ztraceném kufru doopravdy bylo. „Pokud se rozhodnete pro komerční připojištění zavazadel v rámci cestovního pojištění, od 5 Kč na den máte pojištěny věci až do hodnoty 30 000 Kč. Dejte si však pozor na výjimky. Mezi nejčastější patří doklady, peníze, fotoaparáty, videokamery, notebooky, GPS navigace a mobilní telefony. Za ty peníze od pojišťovny nečekejte, mějte je raději vždy u sebe." doplnil Martin Špaček ze serveru Sfinance.cz.SPOČÍTEJTE SI SAMI POJIŠTĚNÍ ZDE

Pokud si v místě své dovolené musíte z důvodu ztráty zavazadla nakoupit základní potřeby, vždy si schovejte účtenky a náhradu požadujte u leteckého dopravce (ne u cestovní kanceláře). A to písemně. V případě zpoždění zavazadla nejpozději do 21 dnů, v případě poškození nebo ztráty části obsahu pak do sedmi dnů.

K čemu cestovní pojištění, mám přeci mezinárodní průkaz

Je pravda, že spousta lidí odjede do zahraničí s plastovou kartičkou v kapse, o které si myslí, že je v případě nemoci zachrání. Pokud se touto kartičkou ve státech EU a na území Chorvatska, Turecka, Makedonie, Srbska a Černé Hory prokážete, mají doktoři povinnost vám poskytnout nezbytnou pomoc (platí navíc jen ve státních nemocnicích).  I v zemích EU však tvrdě zaplatíte spoluúčast a doplatky za léky. Namátkou, ve Francii platí pacient 30 % z ceny ošetření, v Itálii zaplatíte 100% ceny léku za všechna běžná onemocnění.

Diagnóza

Chorvatsko

Itálie

Egypt

Turecko

Zažívací potíže

3 000 Kč

6 000 Kč

42 500 Kč

52 500 Kč

Zlomenina končetiny

47 500 Kč

80 000 Kč

66 250 Kč

62 500 Kč

Infarkt

115 000 Kč

195 000 Kč

1 700 000 Kč

1 150 000 Kč

SPOČÍTEJTE SI SAMI POJIŠTĚNÍ ZDEV tabulce vidíte, že jen bolest žaludku vás může stát více než celá dovolená. Přitom podle výpočtů srovnávače pojištění Sfinance.cz není cestovní pojištění nijak drahou záležitostí. Snaha ušetřit několik desítek korun, může v konečném důsledku turistu stát až několik stovek tisíc, stačí chvíle nepozornosti a zlomená noha. „Základní cestovní pojištění do zemí Evropy pořídíte již 77 Kč na týden.  Pokud si připojistíte odpovědnost za způsobené škody, cestovní pojištění s limitem pro léčebné výlohy 2 500 000 Kč vyjde na 105 Kč za týden," doplnil Špaček.

Související

Více souvisejících

dovolená Chorvatsko pojišťovny

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 8 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 9 hodinami

před 12 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný

Velice složitá je situace kalifornské metropole Los Angeles, přiznali zástupci města na středeční tiskové konferenci. Zuří hned čtyři požáry, které si podle dostupných informací vyžádaly nejméně dva mrtvé. Plameny už pohltily více než tisíc budov. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy