Čína přes zkrácení doby karantény zůstává pro české podnikatele perspektivní

Čína přes zkrácení doby karantény po vstupu do země zůstává podle státní agentury CzechTrade v porovnání s okolními státy pro české podnikatele téměř uzavřená. Největším problémem je vyřízení vstupního víza či povinné testování.

Výraznou překážkou jsou i náklady na letenky, které kvůli nedostatku mezinárodních spojů dosahují vysokých částek. Navzdory problémům Čína pro mnohé české firmy představuje nadále perspektivní trh. Tamní vláda vyhlásila balíček podpůrných ekonomických opatření pro čínské i zahraniční společnosti, jež v Číně působí. ČTK to dnes sdělil ředitel regionálního centra CzechTrade v Číně Aleš Červinka.

Čína minulý týden pro cestující z ciziny zkrátila na polovinu dobu karantény kvůli šíření koronavirové nákazy. V karanténě v určeném hotelu lidé stráví sedm místo 14 dní, nutné je ale podle Červinky stále počítat i s dalšími třemi dny v domácí izolaci. Pobyt v Číně tak výrazně prodražují také náklady spojené s touto karanténou. "Největším problémem pro cesty českých exportérů do Číny nyní zůstává vyřízení vstupního víza, kde je v případě, že se nejedná o pracovní povolení, požadován i nadále tzv. PU letter, tedy zvací dopis od místních autorit, a povinné testování před odletem i na přestupu," uvedl Červinka.

Čína přesto podle Červinky eviduje za poslední měsíce pokračující růst přímých zahraničních investic. Vzhledem k jejímu obrovskému a rychle rostoucímu domácímu trhu ji v mezinárodním obchodě nelze ignorovat, řekl. Dodal, že na základě nového vydání tzv. Katalogu zvýhodněných odvětví pro zahraniční investice mohou firmy využít různých druhů vládních podpory a daňových úlev. Červinka vidí příležitosti pro české výrobce nejmodernější techniky, zařízení na ochranu životního prostředí, sportovního vybavení, dále firem ze zdravotnictví, oblasti péče o seniory, ale i zaměřených na prostředky k revitalizaci venkova a odborné vzdělání.

Se záměrem podpořit ekonomiku Čína nyní podle Červinky snížila například počet odvětví, kde měly zahraniční firmy dříve zakázáno podnikat nebo pro ně platila různá omezení. Týkalo se to mimo jiné automobilového průmyslu nebo financí. Červinka je přesvědčený, že tamní vláda se ve druhé polovině roku bude snažit stimulačními prostředky a reformaci dosáhnout plánovaného růstu hrubého domácího produktu (HDP) 5,5 procenta. Za první tři měsíce růst HDP činil 4,8 procenta.

"České firmy s vhodnými produkty či technologiemi a vhodně zvolenou obchodní strategií tedy na čínském trhu mají stále šanci uspět. Je však třeba více než v minulosti pečlivě sledovat neustále se měnící obchodní prostředí v Číně a přizpůsobovat pružně své obchodní plány," doplnil Červinka.

Z hlediska vývozu je Čína pro ČR podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu 16. nejdůležitějším trhem. České firmy tam za první čtvrtletí vyvezli zboží za zhruba deset miliard korun. V dovozu je Čína pro ČR druhým nejvýznamnějším partnerem, dovoz za první tři měsíce dosáhl asi 120 miliard korun, vyplývá z dat Českého statistického úřadu.

Související

Ilustrační foto

V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza

Dvě stě tisíc podnikatelů v roce 1990 a jejich pětinásobek o rok později položily základy prosperity současné České republiky. Díky rozvoji podnikatelské sféry výrazně vzrostla životní úroveň lidí. I přestože od roku 2021 lidé čelí vysokému růstu spotřebitelských cen, výdělky zaměstnanců jsou v současnosti oproti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, přičemž ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale stále zdaleka nedosáhla úrovně Německa, uvádí analýza, kterou vypracovali analytici Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. 
Josef Středula

Dálniční známky výrazně zdraží. Živnostníci se bouří, odbory zvažují stávkovou pohotovost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vnímá nutnost a povinnost vlády ČR reagovat na neudržitelný stav veřejných financí, respektive deficit státního rozpočtu. Opatření, která dopadají zejména na malé a střední firmy a živnostníky, ale považuje za neefektivní nebo přímo škodlivé a podvazující ekonomický růst. Naopak v návrzích postrádá prorůstová opatření a skutečné a zásadní zjednodušené celého podnikatelského prostředí. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že zváží stávkovou pohotovost.

Více souvisejících

podnikatelé Čína

Aktuálně se děje

před 31 minutami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

Mrazivé počasí na ústupu. Pod nulou bude v noci ještě dvakrát

Česko má před sebou poslední dvě mrazivé noci, avizují meteorologové. Hydrometeorologický ústav ve čtvrtek vydal výstrahu, která prodlužuje varování před mrazem ve vegetačním období do soboty v jihozápadní polovině Čech.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy