Koronavirus může aerolinky připravit o desítky miliard dolarů

Epidemie nového typu koronaviru by letos mohla způsobit první pokles globální poptávky po osobní letecké přepravě od roku 2003, kdy se svět potýkal s epidemií nemoci SARS. Letecké společnosti by tak letos mohly přijít o tržby v hodnotě 29,3 miliardy dolarů (zhruba 680 miliard Kč). Uvedlo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Sdružení nyní předpokládá, že globální poptávka po osobní letecké přepravě v letošním roce klesne o 0,6 procenta. Ještě v prosinci přitom předpovídalo nárůst o 4,1 procenta.

"Nacházíme se v obtížném období pro globální leteckou dopravu," uvedl šéf sdružení Alexandre de Juniac. "Odhadujeme, že virus sníží globální dopravu o 4,7 procenta. Mohl by tak smazat růst, který jsme dříve předpokládali, a způsobit první celkový pokles poptávky od krize SARS v roce 2003," dodal.

V samotném asijsko-pacifickém regionu by aerolinky kvůli koronaviru měly přijít o tržby z osobní přepravy v hodnotě 27,8 miliardy dolarů (646 miliard Kč). Poptávka po osobní přepravě v tomto regionu by měla klesnout o 8,2 procenta namísto dříve předpokládaného nárůstu o 4,8 procenta, uvedlo sdružení.

Podle sdružení je zatím příliš brzy na odhady, jak ušlé příjmy zasáhnou globální ziskovost leteckých přepravců. Francouzsko-nizozemský letecký přepravce Air France-KLM dnes nicméně varoval, že problémy kolem epidemie koronaviru by mohly v období od února do dubna snížit jeho zisky o 150 až 200 milionů eur (až pět miliard Kč). Australská letecká společnost Qantas odhadla, že epidemie její letošní zisky sníží o 100 až 150 milionů australských dolarů (až 2,3 miliardy Kč).

Související

Více souvisejících

letadla, letectví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy