Prodej 5G smartphonů letos vzroste o 1300 procent, trhu vévodí tři značky

Celosvětový prodej chytrých telefonů umožňujících využívat mobilní sítě páté generace (5G) se v letošním roce zvýší zhruba o 1300 procent na rekordních 250 milionů přístrojů. Předpověděla to výzkumná společnost Strategy Analytics. Vloni se podle jejích údajů prodalo 18 milionů smartphonů s 5G.

Ilustrační foto
doporučujeme

"V roce 2020 se po celém světě prodá čtvrt miliardy smartphonů s 5G," uvedl Ken Hyers ze Strategy Analytics. "Čína a Spojené státy jsou pro 5G největšími trhy. Apple iPhone, Huawei a Samsung jsou pak třemi předními značkami, které se letos na globálním prodeji smartphonů s 5G dohromady podílejí dvěma třetinami," dodal.

Sítě páté generace technicky navazují na stávající sítě čtvrté generace (4G) a jejich standard LTE Advanced. Proti stávající technologii umožní až desetinásobnou rychlost internetového připojení.

"Kategorie 5G je hlavním motorem růstu trhu se smartphony dnes i pro příští desetiletí," uvedl Ville-Petteri Ukonaho ze Strategy Analytics. Upozornil nicméně, že řada modelů s 5G je i nadále příliš drahá a většina sítí 5G stále nedokončená.

Výzkumná společnost IDC koncem srpna předpověděla, že globální odbyt všech smartphonů letos kvůli negativním hospodářským dopadům pandemie covidu-19 klesne o 9,5 procenta na 1,2 miliardy přístrojů. Na příští rok už ale počítá s devítiprocentním nárůstem.

První zemí, která spustila komerční provoz 5G, se loni v dubnu stala Jižní Korea. V Evropě jako první pro komerční využití spustilo 5G loni v červenci Monako. Čeští operátoři nyní 5G testují. Společnost O2 spustila v létě v Praze a v Kolíně komerční 5G, Vodafone zprovoznil tuto síť v pěti městech (Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Jeseník, Praha a Brno), zatímco T-Mobile bude testovat 5G v ostravském kampusu VŠB. Vodafone rovněž sítí 5G pokryl část pražského metra.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihokorejská ekonomika se vrátila k růstu, pomohla vládní podpůrná opatření

27.10.2020 08:06 Jihokorejská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila po nejprudším propadu za více než deset let k…

Odveta za pomoc Boeingu: WTO povolila EU uvalit cla na některé zboží z USA

26.10.2020 17:20 Aktualizováno Světová obchodní organizace (WTO) dnes oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží…

Huawei zvýšil tržby, tempo růstu ale zpomaluje kvůli sankcím a pandemii

23.10.2020 10:40 Čínský technologický gigant Huawei Technologies za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil tržby…

Británie podepsala obchodní dohodu s Japonskem

23.10.2020 08:47 Británie a Japonsko formálně podepsaly dohodu o volném obchodu. Pro Británii je to první velká…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama