Tesla expanduje. Druhou továrnu na území USA postaví v Texasu, bude vyrábět i Cybertruck

Americký výrobce elektromobilů Tesla postaví svůj druhý americký závod poblíž Austinu ve státě Texas. Oznámil to šéf společnosti Elon Musk. Tesla tam bude vyrábět užitkový vůz Cybertruck, tahač Semi, osobní vůz Model 3 a také sportovně-užitková auta (SUV) Model Y. Musk to oznámil ve středu večer po zveřejnění hospodářských výsledků podniku.

Elon Musk
doporučujeme

Areál o rozloze 800 hektarů je vzdálen zhruba 13 minut jízdy od centra Austinu. Tesla má v úmyslu do továrny investovat 1,1 miliardy dolarů (25 miliard Kč). "Bude to ekologický ráj (...) otevřený veřejnosti," řekl podle agentury Bloomberg Musk.

Tesla podle něj zvažuje, že bude v budoucnu vyrábět auta ve městě Tulsa ve státě Oklahoma, který o nový závod také stál a s Texasem o něj soupeřil. "Tesla je jednou z nejzajímavějších a nejvíce inovativních firem na světě. S hrdostí vítáme její tým v Texasu," uvedl v prohlášení guvernér státu Texas Gregg Abbott.

Dosud jediný závod Tesly v USA je ve městě Fremont ve státě Kalifornie a zaměstnává přes 10.000 lidí. Rozkládá se na ploše 51 hektarů, ale potřebám rychle rostoucí společnosti už nestačí. Tesla musela u závodu vybudovat dva improvizované přístřešky.

Na začátku března Tesla oznámila, že hledá v centrální části Spojených států místo pro velkou továrnu, kde bude vyrábět elektrický pick-up nazvaný Cybertruck.

Tesla nyní buduje nedaleko Berlína svou první továrnu v Evropě. Závod označovaný jako Gigafactory 4 by měl začít vyrábět v roce 2021 a ročně by jej mělo opustit kolem 500.000 aut. Firma tam chce vyrábět Model Y, Model 3 a také pohonné systémy a baterie.

Tesla nedávno zahájila zkušební výrobu v závodě Gigafactory 3. Ten je v Šanghaji a je první továrnou Tesly mimo Spojené státy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA i přes snahu EU nechají cla na airbusy i další evropské zboží

13.08.2020 10:35 Spojené státy ponechají v platnosti 15procentní clo na dovoz evropských letadel Airbus i…

Deficit amerického rozpočtu je kvůli dopadům koronaviru rekordní

12.08.2020 21:00 Deficit rozpočtu Spojených států za prvních deset měsíců fiskálního roku do konce července…

Walt Disney končí se slavnou značkou 20th Century Fox

12.08.2020 16:57 Americká zábavní společnost Walt Disney končí se značkou 20th Century Fox, která je jedním z…

Toshiba je poprvé po čtyřech letech ve ztrátě, klesá zájem o kopírky a čipy

12.08.2020 12:24 Japonský průmyslový konglomerát Toshiba se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru propadl do provozní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama