Tesla náhle propustí více jak 10 % svých zaměstnanců. Co se děje?

Tesla hodlá celosvětově propustit více než 10 % svých zaměstnanců, uvádí agentura Reuters s odkazem na interní dokumenty společnosti.

Tesla prostřednictvím interního e-mailu oznámila, že propustí více než 10 % svých zaměstnanců po celém světě. Toto rozhodnutí je poměrně neobvyklé i v rámci amerických IT gigantů, kteří občas provádějí takovéto kroky k optimalizaci provozu nebo v reakci na krize.

Výrobce je nucen k těmto opatřením přistoupit na pozadí rostoucí konkurence a klesajících prodejů. Společnosti Elona Muska se tak podle výsledků za první čtvrtletí letošního roku podařilo prodat 386,8 tisíce elektromobilů, což je o 8,5 % méně než o rok dříve. Jde o první čtvrtletní pokles tržeb od roku 2020.

Analytici očekávali prodej Tesly v tomto čtvrtletí asi 457 tisíc vozů. Jak ale společnost vysvětlila, v zimě se potýkala s logistickými problémy kvůli útokům Húthíú na obchodní lodě v Rudém moři a ve Spojených státech si Tesla musela přerušit i přepravy aut v souvislosti s novou verzí modelové řady 3.

„Když připravujeme společnost na další fázi růstu, je důležité, abychom se podívali na každý aspekt provozu společnosti, abychom snížili náklady a zvýšili produktivitu,“ uvedl Elon Musk ve zprávě zaslané zaměstnancům Tesly. "Provedli jsme důkladnou kontrolu organizace a učinili těžké rozhodnutí snížit naši pracovní sílu o více než 10 % po celém světě.“

Některé spekulace z posledních týdnů mluvily o až 20 procentech, nakonec tedy jde o „více než 10 %“. Vzhledem k tomu, že Tesla má 140 tisíc zaměstnanců, půjde o více než 14 tisíc lidí. Někteří z vybraných už přišli o přístup k firemním systémům. 

Mezitím, jak poznamenává The Wall Street Journal, na americkém automobilovém trhu, jednom z hlavních pro Teslu, se pro společnost Elona Muska objevil nepříjemný trend. Spotřebitelé místo masového přechodu na elektromobily v poslední době stále více preferují hybridní vozy. V prvním čtvrtletí roku 2023 se tak rozdíl v počtu prodaných hybridních vozů a elektromobilů snížil na pouhých 16 tisíc, poté ale poptávka po hybridních autech trvale výrazně převyšovala prodeje elektromobilů. V prvním čtvrtletí letošního roku už rozdíl mezi nimi dosáhl 128 tisíc aut.

Plné znění dopisu

V průběhu let jsme se rychle rozrostli o několik továren po celém světě. S tímto rychlým růstem docházelo v některých oblastech ke zdvojení rolí a pracovních míst. Při přípravě společnosti na další fázi růstu je nesmírně důležité, abychom se zaměřili na všechny aspekty s cílem snížit náklady a zvýšit produktivitu.

V rámci tohoto úsilí jsme provedli důkladnou revizi organizace a učinili jsme obtížné rozhodnutí snížit počet zaměstnanců o více než 10 % v celosvětovém měřítku. Není nic, co bych nenáviděl víc, ale takový krok je nutný. Umožní nám to být agilní, inovativní a hladoví po dalším cyklu růstové fáze.

Rád bych poděkoval všem, kteří ze společnosti Tesla odcházejí, za jejich dlouholetou tvrdou práci. Jsem vám hluboce vděčný za vaše četné příspěvky k našemu poslání a přeji vám, aby se vám dařilo.

Těm, kteří zůstávají, bych chtěl předem poděkovat za nelehkou práci, která je před nimi. Vyvíjíme jedny z nejrevolučnějších technologií v oblasti automobilů, energie a umělé inteligence. Zatímco budeme společnost připravovat na další růstovou fázi, vaše odhodlání bude mít obrovský význam pro to, abychom dosáhli cílů.

Děkuji, Elon

Související

Více souvisejících

Tesla Motors Elon Musk

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy