Trumpův spojenec v médiích představuje hrozbu. Biden byl před jeho aktivitami varován

Generální ředitel americké Agentury pro globální média Michael Pack, kterého do funkce jmenoval prezident Donald Trump, aby dohlížel na Hlas Ameriky (VOA), Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RF) a další rozhlasové stanice financované z federálního rozpočtu, čelí obviněním z podvodu a zneužívání funkce.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Uvedl to server veřejnoprávní stanice National Public Radio. Pack podle tohoto portálu a stanice CNBC také čelí stížnostem na zavlékání politických propagandy a dosazování Trumpových lidí, včetně sebe sama, do klíčových funkcí ve VOA a RFE/RF.

Packa tento týden obvinil prokurátor, že prostřednictvím neziskové organizace, kterou sám kontroluje, nelegálně převedl více než čtyři miliony dolarů (asi 86 milionů Kč) do své vlastní filmové společnosti zaměřené na dokumentární snímky. Pack se odmítl k žalobě vyjádřit.

Již dva soudci rozhodli, že si Pack ve funkci počínal v rozporu se zákonem, připomněl NPR. Podle stanice Pack dával přednost loajalitě ke Trumpovi před hodnotami, které mají podřízené rozhlasové stanice prosazovat.

Pět bývalých šéfů RFE/RF, jmenovaných za demokratů i republikánů, společně varovali nově zvoleného prezidenta Joe Bidena, že Pack představuje "hrozbu pro důvěryhodnost a profesionalitu" médií, na které dohlíží. A nově skupina stěžovatelů z VOA kritizuje Packa za chystané pondělní vystoupení u ministra zahraničí Mikea Pompea v ústředí VOA, pouhých devět dnů před nástupem Bidenovy vlády.

Pompeo a i sám Pack brzy skončí ve funkcích, ale mezitím se podle NPR snaží dosadit sama sebe a své konzervativní spojence do orgánů řídících a kontrolujících počínání VOA, RFE/RF a dalších stanic, financovaných americkou vládou.

Tyto stanice mají po celém světě každý týden 350 milionů posluchačů. Jejich posláním je poskytovat vyvážené informace, vést zasvěcené politické debaty a také sloužit občanům zemí, ve kterých novináři nesmějí svobodně pracovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy

21.01.2021 14:24 Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy. V rámci první fáze obchodní dohody…

Obchod KLDR s Čínou loni kvůli koronaviru klesl o 81 procent

19.01.2021 13:46 Hodnota obchodu mezi Severní Koreou a Čínou se loni propadla o 80,7 procenta na 539 milionů USD (11…

Biden se chystá zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone, píše CBC

18.01.2021 07:49 Nově zvolený americký prezident Joe Biden plánuje zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone…

CNN: Loni se dostavělo 106 mrakodrapů, nejméně od roku 2014

15.01.2021 11:52 Za loňský rok se v celém světě dostavělo 106 budov s výškou přesahující 200 metrů. To je o 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama