The Guardian: Trump je hrozbou. Evropa musí rázně reagovat

Jak by měla Evropa reagovat na hrozby Donalda Trumpa, které mohou destabilizovat globální ekonomiku? Země brzy budou muset přijmout postoj k novým hrozbám, které Trump přináší v oblasti obchodní politiky. I když přechod od volného obchodu s sebou nese rizika, nabízí také hodnotnou příležitost přehodnotit naše zastaralé mezinárodní ekonomické vztahy – pokud dokážeme využít výjimečnost tohoto momentu, píše The Guardian.

Trumpova ekonomická agenda do značné míry vychází z republikánské tradice, která sahá až k prezidentské kampani Barryho Goldwatera v roce 1964, jež zahájila dlouhodobý politický záměr rozbít Rooseveltův New Deal. Trump tvrdí, že Spojené státy byly na vrcholu během prezidentství Williama McKinleyho na konci 19. století, kdy byla vláda minimální a neexistovala žádná daň z příjmu.

I když Trump možná nedosáhne úplného zrušení daní z příjmu během svého mandátu, v oblasti obchodní politiky pokračuje v přístupu, který je podobný tomu, jaký měl Ronald Reagan v 80. letech. Reagan uvalil vysoké tarify na japonské motocykly, počítače a nástroje, a Trump nyní zaměřuje svou pozornost na Čínu, preferující cla nad kvótami na import.

Tento trend, i když je podobný politikám minulosti, je nyní nebezpečnější. Spojené státy mají dalekosáhlý dopad na globální ekonomiku, zejména kvůli čtyřiceti letům finanční integrace a rostoucímu významu globálních veřejných statků, mezi které patří i klimatické změny. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ není jen izolacionistická, ale je první skutečně globalizovanou národní politikou s obrovskými dopady na celosvětovou ekonomiku.

Zásahy Trumpovy administrativy do daňového systému mají přímý vliv na globální ekonomiku. Například když Trump snižuje daně pro korporace, ovlivňuje to nejen americké akcionáře, ale i bohaté zahraniční investory. Důsledky těchto politik jsou také znatelné v Evropské unii, kde bohaté domácnosti vlastní stále více akcií amerických společností, což zvyšuje nerovnost a tlačí na snižování daňových sazeb na celém světě.

V oblasti klimatické politiky Trump pokračuje v podpoře těžby fosilních paliv, což je výhodné pro americkou ekonomiku, ale katastrofální pro planetu. Tento přístup nejen zhoršuje změnu klimatu, ale vytváří rovněž negativní zpětnou vazbu, která zhoršuje životní podmínky v chudších zemích.

Je načase přehodnotit mezinárodní ekonomické vztahy a hledat novou cestu, jak čelit těmto výzvám. Jedním z možných řešení by bylo zavedení politiky, která by neutralizovala a zpomalila šíření daňové konkurence, nerovnosti a klimatických změn. Země by mohly začít aplikovat své daňové zákony i na velké, málo zdaněné korporace a jejich bohaté vlastníky, i když tyto společnosti působí v jiných zemích.

Příklad: Pokud by Tesla neplatila žádnou daň v USA, ale prodávala 5 % svých produktů ve Velké Británii, britská vláda by spočítala, jaké daně by Tesla zaplatila, kdyby podléhala britským daňovým zákonům, a tuto částku by si nárokovala. Podobně by Británie mohla zdanit majetek Elona Muska podle toho, kolik jeho bohatství pochází z britského trhu.

Tento nový typ protekcionismu, nazývaný „interposiční protekcionismus“, by vytvořil pozitivní cyklus, kdy by země s velkými spotřebitelskými trhy začaly vybírat daně, které byly neplaceny v jiných zemích. Tento přístup by mohl zastavit závod ke snižování daní a místo toho vytvořit závod ke zvyšování daňových standardů.

Tento systém nenabízí pouze obranu proti Trumpismu, ale představuje životaschopnou alternativu k neúspěšnému paradigmatu volného obchodu, které bylo populární od 80. let. Je to naše nejlepší šance na vytvoření nové éry mezinárodní spolupráce, která je nezbytná pro záchranu planety a zastavení destruktivních sil nacionalismu.

Pokud Evropa přijme tuto výzvu a zavede nová pravidla pro ochranu klimatických a daňových zájmů, mohla by tím vytvořit silnou odpověď na Trumpovy protekcionistické politiky a ukázat světovým lídrům novou cestu, jak čelit výzvám 21. století. 

Související

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomika Donald Trump

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

před 3 hodinami

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

před 6 hodinami

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

před 8 hodinami

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 12 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

včera

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica na oslavy Dne vítězství do Moskvy čelí vážným komplikacím. Estonsko a Lotyšsko oficiálně zakázaly přelet slovenského vládního speciálu přes svůj vzdušný prostor. Litva se podle informací médií rozhodla stejně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy