KOMENTÁŘ | Češi stále více spoléhají na někoho jiného než na sebe. Nemusí se to vyplatit

I dávní moudří vladaři dobře věděli, že když chtějí vědět to, co si lidi skutečně myslí, musí mezi „lid“. No a tady se člověk dozví opravdu nejrůznější věci. Třeba, že prý vláda málo dělá pro lidi, nepomáhá včas nebo dostatečně. Co na tom, že se pravidelně objevují seriózní studie, které ukazují spíše na to, že stát možná dělá víc, než by měl. Pak si můžeme myslet, že jsme lenivější než kdykoliv předtím, místo sebe se spoléháme na stát a podle často lákavých, nicméně šílených slibů se rozhodujeme, když máme rozhodovat o své budoucnosti spíše špatně než dobře. Stále víc totiž naskakujeme na sliby, že nebudeme nic dělat, ale budeme dostávat za to nicnedělání peníze. 

V podobném duchu se třeba nesou výsledky z nové studie institutu CERGE, který vycházel z údajů ministerstva práce a sociálních věcí a kterého se zúčastnilo 1200 matek i otců. Výsledky zveřejnil server iRozhlas.cz. Podle nich totiž řada matek po zvýšení rodičovského příspěvku přestala chodit do práce.

Zlé a často tzv. „národovecké“ jazyky jistě namítnou, že to svědčí o tom, že lidé zneužívají sociální dávky a nepracují. Nutno ale říct, že když se zeptáte zástupců z byznysové sféry, i oni moc chvály na takzvanou sociální pomoc státu nebudou pět. Jde totiž nejen z jejich peněz, ale z peněz nás všech. Smutné je, což potvrzuje i zmiňovaný výzkum, že u zaměstnanosti matek se zjistilo, že ta nejvíce poklesla v době reformy u matek s jedním dítětem a u vysokoškolaček. Tohle nastalo právě tehdy, když se v lednu 2020 zvýšil rodičovský příspěvek, a to z 220 tisíc korun na 300 tisíc u jednoho dítěte. Výrazné navýšení příspěvku vedlo k tomu, že velké množství matek přestalo pracovat a vrátilo se k péči o děti. 

Je to s námi marné, je to s námi marné, je to s námi marné, jistě namítnou ti, kteří dokáží o podobných zprávách uvažovat. Aby bylo jasno, není to o tom, že se budeme zlobit na ty, kteří pobírají nějakou tu sociální dávku. Jde ale o to, že politické rozhodování je stále více ve vleku „líbivých“ kroků, které pak ve výsledku pro nás všechny neskončí moc dobře. Ze statistik Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky jednoznačně vyplývá, že právě díky tahákům v podobě navyšování sociálních dávek od státu se tento systém, jak si všímá i řada komentátorů v tuzemsku, řítí do zkázy a začíná opravdu vážně praskat ve švech. Jistě, neznamená to, že třeba seniorům nebo maminkám či zdravotně postiženým lidem nebo těm, kteří se o své blízké musejí starat celý den, se nemá přidávat na dávkách. Ale přiznejme si, že nastavení výplat od státu lidi nijak nemotivuje, aby pracovali nebo si vůbec hledali práci.

Tak třeba ta mateřská podpora. V Evropě existují nejrůznější podoby. Ale na rovinu. Proč si pak někdo stěžuje, že nemůže najít práci? Co říct třeba na to, že se někomu, kdo zůstal díky lákavým podmínkám rodičovské a mateřské dovolené v Česku doma s dvěma dětmi až osm let, nechce potom pracovat? Anebo když chce, není to pro něj výhodné a lákavé. Víte, milí čtenáři, že v některých zemích Evropy je trvání třeba oné rodičovské dovolené omezeno pouze na několik týdnů, například Velká Británie a Kypr má 13 týdnů a Belgie, Irsko či Nizozemí tři měsíce? Je problém pro úředníky státu vidět opravdu za roh a nastavit sociální systém tak, aby byl nejen motivační pro práci, ale i smysluplně nápomocný pro zlé časy? Je to utopie? Proč potom od zaměstnavatelů neustále slyšíme, jak volají pro nedostatek lidí na všechny možné strany? 

Jistě si řeknete, že nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem a mudrovat nad něčím, co se hned tak nezmění. Zvláště při tak rozdělené společnosti, jakou nyní představuje i Česká republika. Jenže bohužel s narovnáváním či vracením tzv. „sociálních lákadel“ pro voliče je to stejné, jako třeba s prezidentskou volbou. Nalákáte voliče na to, že budou mít větší podíl na přímé demokracii a po několika volebních obdobích zjistíte, omlouvám se za ošklivý výraz, že je to totální kravina. Je. A ti, co smýšlejí demokraticky, liberálně a nejsou líní, pak nevědí, kvůli těm, co hledají diktaturu, zneužívají špatné nastavení volebních výsledků, slibujících kdeco, jenom proto, aby mohli razit své nesmyslné ideje, kam dřív skočit. Ale umíte si představit, že někdo dneska přijde s tím, že přímá volba prezidenta, i když většina politiků i společnosti ví, že to není v parlamentní demokracii vůbec smysluplná záležitost, nebude? Anebo, že se ona zmiňovaná mateřská či podmínky jejího vyplácení nějak vrátí taky zpět? Aby si lidi nezvykli spoléhat se na někoho jiného, ale především sami na sebe? Odpověď jistě tušíte sami.

Na druhou stranu, i když stát ví, že mu teče hodně do bot, protože jeho kapsa, ze které platí dávkami své voliče, je hodně děravá a vysypaná, moc se nebrání, aby se to zlepšilo. Nevymýšlí nic, aby nejen lidi a zaměstnanci, ale i rodiče či senioři chtěli a mohli pracovat tak, aby se jim nechtělo jen tak pro nic za nic pobírat sociální dávky a sedět doma. Jistě namítnete, že sem tam se něco objeví, ale čísla u schodků státního rozpočtu spíše ukazují opak. A nemusím být ani zlým prorokem, ale jisté je, že pro státní kasičku brzo nastanou výrazně těžší časy, nezmění-li se vskutku brzy to, o čem je tu řeč. A pak budeme ještě opravdu moc rádi, když budeme moci někde vydělávat a nespoléhat na stát.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

komentář Sociální dávky Lidé rodičovský příspěvek Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy