KOMENTÁŘ | Chudoba i hazard jako problémy současného Česka. Jak to může jít ruku v ruce?

Říkat o Češích, že si nevidí kvůli své chamtivosti na špičku nosu, by bylo asi nošením dříví do lesa. Anebo nepokrytou urážkou. Doslova. Proč se ten člověk hned tak zpočátku textu čílí, řeknete si. No posuďte sami: Zatímco den co den můžeme v přímém přenosu sledovat jistě opravdové srdceryvné příběhy o tom, jak rodiny v Česku nemají na faktury za drahé energie nebo čím nakrmit své nejbližší kvůli inflaci, s o to větším klidem pak vyjde už jen psaným slovem zpráva o tom, že Češi prosázeli na právě finišujícím mistrovství světa ve fotbale už dvě miliardy korun. A to prosím tu dosud nebyly započítány výsledky ze semifinále a finále, které jistě přinesou další nuly ve statistikách navíc. 

Otázka tedy je, proč pak chodí zoufalí lidé vyřvávat na Václavské náměstí a požadovat konec vlády, která prý nijak nepomáhá chudým lidem v Česku, když jsou pak ochotni vyhazovat oknem miliardy korun za vidinu sladké výhry ve sportovních sázkách?

Když se člověk dívá na web Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky a dozvídá se o tom, jak a kdy má člověk nárok na nějaký ten příspěvek od státu, třeba právě kvůli drahým energiím, může i průměrně vzdělaný člověk z Česka rychle zjistit, že pokud se ho dotklo nějak to zdražení, rozhodně nemusí spadnout na dluhové nebo půjčkové dno. Jasně, že namítnete, že než si projde anabázi schválení žádosti u úředníků či na webu, může ho to otrávit, a že tu existuje jistě řada případů, kdy zdražení všeho opravdu dopadlo dosti tvrdě na financování domácností. Ale… Proto teď nebudu hodnotit, že i podle na toto téma specializovaných neziskovek má i přes jasný nárok řada domácností stále nevyplněné žádosti o všelijakou podporu státu, třeba v podobě příspěvku na bydlení, ani to, že někteří z nás zkrátka nejsou schopni si o takovou věc říct těm správným úředníkům.

Ale abych byl k milým Čechům spravedlivý. Sportovní sázky nebo sázení vůbec není jen problémem Česka. Podle European Gaming & Betting Association se zejména online sázení na sporty stalo nejoblíbenějším evropským produktem online hazardních her. Točí se v tom pěkné miliardy eur a nejvíc prý podle statistik zmíněné asociace táhne sázení na koňské dostihy. Třeba jen za rok 2021 se příjmy z těchto sázek pohybovaly okolo pěti miliard eur. I další údaj vypovídá o tom, že výher chtivých lidí ve světě neubývá. Naopak. Odvětví sportovního sázení je tak nyní pravděpodobně nejvýznamnější oblastí v sektoru hazardních her, kde sázkami „sportuje“ asi 26 % světové populace. Experti říkají, že vzestup tohoto odvětví se každým rokem zvyšuje, a to kvůli jeho neustále se rozvíjející povaze, přičemž šance vydělat peníze sportovním sázením se stávají relativně snadnými. No, nekupte to.

Ti, co dobře znají celý kolotoč tohoto byznysu vám jistě hned řeknou, že k dispozici na dobrou trefu a snadnou výhru máte nejen online přenosy, statistiky, doporučení, možnost platit třeba kryptoměnami, ale i opravdu viditelnou digitalizaci snad všeho, co jde zdigitalizovat. Což, upřímně si řekněme, třeba na začátku tohoto textu zmiňované dávce - příspěvku na bydlení - v mnoha ohledech za zmiňovaným přehledem zaostává. Buď v jednoduchosti vysvětlení, nebo jednoduchosti obsluhy, nebo tak nějak vůbec. Není proto divu, že lidé možná raději než po hledaní nějaké té druhé práce či výdělku, v případě, že se jim nedostává peněz na úhradu energií, potravin nebo školního výletu pro děti, raději sáhnou z tepla obýváku po jednoduché možnosti vsadit si na sportovní utkání.

Možná vás to tedy taky napadne, že v řadách analytiků, úředníků či pracovníků státu bude jistě nějaký ten odborník, co dokáže podobné trendy vyhodnotit a doporučit podle toho nějaké ty změny. Bojím se ale, že to bude podobné, jako s těmi (ne)odhrabanými silnicemi v zimě. Třicet let sledujeme každý rok v médiích doslova vyčerpávající a marný boj lidí od technických správ silnic, jak svádějí vyčerpávající bitvu se sněhovými kalamitami. A když se to nedaří, zbytečně to odnášejí hněvem nás řidičů. A to přes sdělování v reportážích o počtech vozů v terénu a kilogramech vysypané soli, která právě nyní stojí neporovnatelně víc než kdy jindy. Asi by to chtělo nějaký jiný přístup, nebo líp plánovat, třeba poslat před sněžením nějaký to auto na silnici, namítne jistě nejeden z vás, laskavých čtenářů. Jen ale doufám, že lidé v řídících managementech těchto firem si ze všeho nepůjdou místo vážné analýzy a třeba změny plánování práce, raději ze všeho vsadit místo nákupu soli peníze na to, kdo vyhraje ve fotbale to mistrovství světa.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář hazard Lidé sázkové kanceláře/kurzy Sociální dávky chudoba

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 14 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy