Právě dnes je to rok, co začala válka na Ukrajině. Nejsem fanouškem historických paralel, ale jednou nám dobře známou událostí si teď pomohu. I Česko totiž dostalo příležitost obstát ve zkoušce, kterou představovalo uplynulých dvanáct měsíců. Jak se nám to podařilo?
Jsme v roce půlkulatého výročí Mnichovské dohody, na konci září uplyne od jejího podepsání 85 let. Tak dlouho už ji my Češi máme zarytou pod kůží, že i dnes mluví mnozí z nás o "zradě". Stejně jako tehdy, také loni platilo, že jsme malí pánové na to, abychom zmohli něco sami. Důležitá byla především reakce velmocí.
"Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily si hanbu. A budou mít válku," komentoval události roku 1938 pozdější britský premiér Winston Churchill. Britové, Francouzi a tentokrát také Němci stáli před podobným dilematem a hrozbou těch samých konsekvencí i po 24. únoru 2022. Utekl rok a je možné konstatovat, že společně s Američany stojí Ukrajině pevně po boku. Občas to sice zaskřípe, ale o zradě nemůže být řeč.
Co je však pro nás důležité, že Česko rozhodně jen nečekalo na reakci velmocí. Příhodně pro tento text právě v těchto dnech premiér Petr Fiala poznamenal, že "jsme byli první, kdo dodal Ukrajině helikoptéry, tanky, houfnice, raketomety a bojová vozidla pěchoty" a že jsme tak ostatním ukázali cestu.
S Fialovou vládou můžeme já i vy nesouhlasit v některých otázkách vnitrostátní politiky, zvlášť když po lednových prezidentských volbách nastal čas opravdu palčivých témat, jakým je například důchodová reforma. To je naprosto legitimní. Shodnout bychom se však měli na tom, že reakce státu na ruskou agresi vůči sousednímu státu byla skvělá.
A nejde tu jen o stát. "Udělala to nejen vláda, ale celá země, a na to jsem skutečně hrdý," zní slova předseda vlády, se kterými nejde vyjádřit nesouhlas. Organizovaly se sbírky, některé probíhají doposud. Lidé nabídli střechu nad hlavou ukrajinským uprchlíkům, přičemž Česko jich vůči počtu obyvatel přijalo nejvíce ze všech zemí.
O možné roli vlastní historické zkušenosti se předevčírem zmínil i Fiala. "Když začala invaze, od prvního momentu jsme jasně věděli, že se za Ukrajinu musíme postavit." Uvědomil si to i prezident Miloš Zeman, který ještě pár dní před začátkem války mluvil o údajné další blamáži amerických tajných služeb a jejich předpovědí. Pro jeho ego bylo nepochybně těžké přiznat, že se mýlil. Přesto to udělal.
V mimořádném projevu předneseném v den vpádu Rusů na Ukrajinu jej Zeman označil za "akt nevyprovokované agrese", Rusy za "blázny" a jejich prezidenta Vladimira Putina za "šílence", kterého je třeba izolovat. Není však dobré zapomenout, že se předtím vtíral do jeho přízně a například s ním vtipkoval o likvidaci novinářů, kteří jsou rovněž mezi oběťmi probíhající ruské agrese.
Neměli bychom ani podléhat dojmu, že Rusové jsou blázni a Putin šílenec, i když to k tomu někdy svádí. Ostatně důležitější než slova jsou činy, což končící prezident před rokem rovněž říkal. Tehdy si asi málokdo z nás uměl představit, že bojovat se bude i po dvanácti měsících a konec největšího konfliktu v Evropě od druhé světové války bude v nedohlednu. Šťastný konec, kdy bude spravedlnosti učiněno zadost. Žijeme totiž ve světě, kde platí mezinárodní právo. I pro Rusko.
"Kyjev stojí a vládnou mu stateční Ukrajinci," stojí denně v pravidelném twitterovém hlášení. Buďme rádi za každý den, kdy si jej můžeme přečíst. Bez dalších činů a pokračování pomoci to nepůjde.
21. listopadu 2024 15:01
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Související
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
válka na Ukrajině , komentář , Vláda ČR , Česká republika , Petr Fiala (ODS) , Miloš Zeman , Ukrajina , Rusko , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák