Divadlo RADOST v Brně se pouští do sezóny po koronapauze

Nemá to lehké čerstvě ustanovený ředitel divadla Radost v Brně, který vzešel z konkurzu. Nestihl se ani rozhlédnout a provoz divadla zastavila pandemie. Naštěstí Mgr. Pavel Hubička, Ph.D. není v oboru žádný začátečník. Absolvent Katedry alternativního divadla DAMU jako scénograf pracoval v Naivním divadle Liberec, v dalších domácích i zahraničních divadlech v ČR, ale i ve Švédsku, Estonsku, Maďarsku.

Divadlo Radost

Na svém kontě má více než 170 scénografických prací. Jeho jméno ostatně není neznámé ani v divadle Radost. Připomeňme inscenace Málinka, bobr a král na střeše (2002), Tři pohádky pro rošťáky (2011), Kytice (2012), Kouzelná flétna (2014), Zlatovláska (2019). Vždy šlo na nápadité práce, plné srozumitelných metafor a vtipu.

Do konce divadelní sezony uvede divadlo ještě dva tituly, které virová epidemie přibrzdila a až teď se budou moci diváci těšit na jejich zhlédnutí: KRÁSKA A ZVÍŘE  je známá magická pohádka o obětavosti a lásce. Scénář tohoto putujícího sujetu připravili Pavel Trtílek a Marek Zákostelecký. (První  je dramaturg Divadla Radost, druhý zároveň režisérem i výtvarníkem inscenace.) Autorem scénické hudby je Vítězslav Šrámek, premiéra je 23.října v 18 hodin.

Komorní hru, která bude uvedena na Malé scéně pro děti od tří let - BRATŘÍČCI SVATÉHO  FRANTIŠKA,  napsala polská autorka Marta Guśniowska. Nechává Františka z Assisi putovat světem, potkávat lidi i zvířátka, usmiřovat jejich spory, těšit smutné  a učit je dívat se na svět s nadějí. Světová premiéra hry byla v polském Teatrze Lalek v Opole. Inscenační tým tvoří režisér Jacek Poplawski, výtvarník Pavel Hubička a autor scénické hudby Pavel Helebrand.

Nový ředitel divadla RADOST,  Mgr. Pavel Hubička, Ph.D. se k připravovaným inscenacím vyjádřil docela srozumitelně a bude nejlepší jej citovat:

 „Do nové sezóny vstupujeme společně po dlouhé, pracovní a tvůrčí přestávce, vynucené působením coronaviru. Pandemie není ještě ani zdaleka zažehnána a spolu s ní i všechna rizika, ohrožující chod našeho divadla. Rád bych ale, abychom se při kreativní práci, která nás čeká, pokusili o změnu perspektivy nazírání a obrátili naši pozornost od prostorů vnějších směrem k vnitřním. Témata obou příštích inscenací ostatně o vnitřních světech a obrazech pojednávají. Bude mne těšit, pokud se nám společně podaří postupně nalézat dialog s našim dětským publikem právě v rovině mnohdy složitě uchopitelných vnitřních obrazů, jimiž je bohatý právě dětský svět. Kontakt se světem vnitřních metaforických obrazů  a hledání způsobu jejich prezentace na scéně nám i našemu dětskému diváku snad pomohou v lepším chápání světa vnějšího“.

Od roku 1947 loutkové divadlo baví dětské diváky i dospělé a tvůrčí činnost ansámblu je stále nápaditější, veselejší. Ne jinak tomu bude v Brně i dál. Už první připravované inscenace to naznačují.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Divadlo v Brně žije. NdB chystá na letošní sezonu naditý repertoár

07.09.2021 09:55 Snad už zažíváme začátek konce koronaviru v ČR. To by byla dobrá zpráva i pro divadla, která se…

Související:

Právě se děje

reklama