Ceny Oscar 2020: Zástupci Česka odešli s prázdnou

Zástupci Česka neproměnili ani jednu ze dvou nominací na cenu americké filmové akademie Oscar. Po Darje Kaščejevové, která byla nominována v kategorii krátkometrážní animovaný film za snímek Dcera, ocenění nezískala ani Nora Sopková, kterou na cenu akademie navrhla spolu s Novozélanďanem Rou Vincentem za práci na filmu Králíček Jojo.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto
doporučujeme

Cenu v kategorii filmová scénografie získaly nakonec Barbara Lingová a Nancy Haighová, které se podílely na vzniku filmu režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu.

Loutkový film studentky pražské FAMU Kaščejevové získal v minulosti mimo jiné studentského Oscara či cenu na festivalu nezávislých filmů Sundance.

V kategorii nejlepší kostýmy zvítězila Jacqueline Durranová. Ta vytvářela oděvy pro historický film Malé ženy podle knihy autorky 19. století Louisy May Alcottové.

Cenu americké filmové akademie Oscar pro nejlepšího režiséra získal Jihokorejec Pong Čun-ho, který natočil sociální satiru Parazit. Jeho snímek na dnešním galavečeru získal již třetí cenu, a má jich tak stejně jako válečné drama Sama Mendese 1917. První dvě dostal Parazit za původní scénář a nejlepší zahraniční celovečerní film.

Parazit je nominován i v kategorii nejlepší film. Pokud by v ní vyhrál, zapsal by se do historie. Dosud totiž v hlavní kategorii žádný neanglicky mluvený snímek nezvítězil.

"Poté, co jsem vyhrál cenu za nejlepší zahraniční celovečerní film jsem si myslel, že je pro dnešek hotovo a byl jsem připraven oddychovat," řekl Pong Čun-ho, který k divákům v hollywoodském Dolby Theatre promluvil prostřednictvím tlumočnice.

Parazit už dříve získal i Zlatý glóbus či Zlatou palmou na festivalu v Cannes.

Filmovou cenu americké akademie Oscar za nejlepší kameru získal Roger Deakins, který pracoval na válečném dramatu 1917. Ocenění za střih si odnesli střihači filmu Le Mans '66. Tvůrci stejných dvou filmů uspěli i v obou zvukových kategoriích. Co do počtu Oscarů tak mají zatím nejvíce - po dvou - filmy 1917, Le Mans '66 a Tenkrát v Hollywoodu.

Deakins už v minulosti za svou práci - mimo jiné na filmech Vykoupení z věznice Shawshank, Fargo, Tahle země není pro starý či bondovce Skyfall - získal řadu nominací na Oscara. První zlatou sošku získal až v roce 2017 za práci za kamerou na filmu Blade Runner 2049.

V kategorii střih si cenu z dnešního galavečera odnesli Michael McCusker a Andrew Buckland, kteří se podíleli na vzniku filmu z motoristického prostředí Le Mans '66. Stejný snímek uspěl i v kategorii zvukové efekty. Cenu dostal Donald Sylvester. Oscara za zvuk získali Mark Taylor a Stuart Wilson, kteří pracovali stejně jako kameraman Deakins na válečném dramatu 1917.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump kritizoval udělení Oscara filmu Parazit. Distribuční firma bryskně…

21.02.2020 08:27 Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Coloradu kritizoval, že hlavní cenu…

Cenzura na Ukrajině: Filmy s "nežádoucími herci" zakázány, v jednom…

19.02.2020 08:40 Ukrajinské úřady loni zakázaly promítání pěti zahraničních filmů kvůli "nežádoucím" hercům. V…

Dokument V síti otřásl Českem. Policie na jeho základě stíhá devět lidí

18.02.2020 15:11 Dokument Víta Klusáka a Barbory Chalupové V síti, který je šokující výpovědí o zneužívání dětí na…

Návštěvnost slovenských kin se blíží rekordu, trhákem je film Sviňa

18.02.2020 11:07 Návštěvnost kin na Slovensku loni stoupla a přiblížila se k rekordu z roku 2017. Mezi nejvíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama