Drsná mela před kinem: Dav lidí blokoval předpremiéru Polanského filmu

Několik desítek lidí v úterý večer demonstrovalo před kinosálem v Paříži, v němž se v předpremiéře promítal nový film režiséra Romana Polanského. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat se proti 86letému filmařovi rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej z něj obvinila francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se podle ní Polanski dopustil v roce 1975, kdy jí bylo 18 let.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Roman Polanski, autor: Georges Biard
doporučujeme

Asi čtyřicet lidí blokovalo vstup do kina Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, kde se dnes před středečním uvedením do francouzských kin promítal Polanského film J'accuse. Snímek se věnuje takzvané Dreyfusově aféře. Důstojník francouzské armády židovského původu Alfred Dreyfus byl v roce 1894 na základě zfalšovaných důkazů obviněn ze špionáže pro Německo a vězněn.

Na transparentech před kinem měli demonstranti nápisy "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekuuje ženy". Na jednom z transparentů bylo také jméno žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Valentine Monnierové.

Monnierová o víkendu Polanského obvinila, že ji v roce 1975 ve Švýcarsku znásilnil. Promluvit se fotografka rozhodla nyní proto, že francouzský režisér polského původu v nedávném rozhovoru řekl, že se stal obětí perzekuce stejně jako Dreyfus. Polanského právník obvinění Monnierové důrazně odmítl.

Režisér je v USA stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou v roce 1977. Ke styku se přiznal, trvá ale na tom, že byl dobrovolný. Od roku 1978 režisér žije ve Francii, která své občany do zahraničí nevydává. Vzhledem ke 20leté promlčecí lhůtě nemůže být Polanski ve Francii stíhán ani v souvislosti s nejnovějším obviněním.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revolucionář Zapata jako gay? Kvůli obrazu se v Mexiku strhly potyčky

13.12.2019 09:02 Protesty zemědělců i potyčky s urážkami homosexuálů vyvolal před Palácem výtvarných umění v mexické…

Formanův Amadeus patří k nejvýznamnějším dílům, USA ho daly do národního…

11.12.2019 14:25 Film nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana Amadeus z roku 1984 se stal jedním z 25 filmů, které…

Zemřel René Auberjonois (†79), hrál ve filmu MASH či seriálu Star Trek

09.12.2019 13:14 Ve věku 79 let v neděli zemřel americký herec René Auberjonois, který proslul zejména rolí Otce…

RECENZE: Jumanji: Další level je svižné akční dobrodružství, které chytne…

08.12.2019 19:25 Nejnebezpečnější videohra světa Jumanji je zpět a zase válí. Svižné tempo, podařená akce a docela…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama