Drsná mela před kinem: Dav lidí blokoval předpremiéru Polanského filmu

Několik desítek lidí v úterý večer demonstrovalo před kinosálem v Paříži, v němž se v předpremiéře promítal nový film režiséra Romana Polanského. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat se proti 86letému filmařovi rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej z něj obvinila francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se podle ní Polanski dopustil v roce 1975, kdy jí bylo 18 let.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Roman Polanski, autor: Georges Biard
doporučujeme

Asi čtyřicet lidí blokovalo vstup do kina Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, kde se dnes před středečním uvedením do francouzských kin promítal Polanského film J'accuse. Snímek se věnuje takzvané Dreyfusově aféře. Důstojník francouzské armády židovského původu Alfred Dreyfus byl v roce 1894 na základě zfalšovaných důkazů obviněn ze špionáže pro Německo a vězněn.

Na transparentech před kinem měli demonstranti nápisy "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekuuje ženy". Na jednom z transparentů bylo také jméno žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Valentine Monnierové.

Monnierová o víkendu Polanského obvinila, že ji v roce 1975 ve Švýcarsku znásilnil. Promluvit se fotografka rozhodla nyní proto, že francouzský režisér polského původu v nedávném rozhovoru řekl, že se stal obětí perzekuce stejně jako Dreyfus. Polanského právník obvinění Monnierové důrazně odmítl.

Režisér je v USA stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou v roce 1977. Ke styku se přiznal, trvá ale na tom, že byl dobrovolný. Od roku 1978 režisér žije ve Francii, která své občany do zahraničí nevydává. Vzhledem ke 20leté promlčecí lhůtě nemůže být Polanski ve Francii stíhán ani v souvislosti s nejnovějším obviněním.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová ČT 3 pobouřila část seniorů. „Vůči perzekuovaným je to necitlivé,“…

28.03.2020 22:16 Aktualizováno Kanál ČT 3 vyvolává rozpaky i obavy, aby u cílové starší generace nerozesel stesk po socialismu.…

Tom Hanks s manželkou opustili nemocnici, dál jsou v karanténě

17.03.2020 07:51 Americký oscarový herec Tom Hanks a jeho žena Rita Wilsonová opustili australskou nemocnici, v níž…

RECENZE: Frčíme do magického světa bez magie, kterou je potřeba opět…

13.03.2020 14:13 Může se zdát, že se Pixar zaseknul v koloběhu rozvíjení zaběhnutých značek, ale když už se pustil…

Zemřela herečka a režisérka Tonie Marshallová (†68). Proslavil ji film…

12.03.2020 16:26 Ve věku 68 let dnes zemřela francouzsko-americká herečka, režisérka a scénáristka Tonie Marshallová…

Související:

Právě se děje

Další zprávy