RECENZE: Chytlavá gangsterka Gentlemani šlápne na plyn a nezpomalí

Kvalitně obsazený snímek staví na precizním vizuálu a svižné výpravě, která je pro Guye Ritchieho typická. Na place anglické gangsterky se potkali Matthew McConaughey, Colin Farrell či Hugh Grant a všechny natáčení náramně bavilo. Je to stejná zábava i v kině?

film "Gentlemani"
doporučujeme

Guy Ritchie je fenomén, který se nebojí točit originální projekty. S Králem Artušem se příliš netrefil do vkusu publika – lépe řečeno, mimo Evropu legenda o Králi Artušovi nikoho nezajímá. Naštěstí povedené taškařice Sherlocka Holmese s tváří Roberta Downeyho Jr. přihrála Ritchiemu miliardového Aladinem. Takže mu nedělalo velký problém sehnat pár drobných na originální žánrový snímek o anglickém podsvětí.

trailer Gentlemani | zdroj: YouTube

Mickey Pearson (Matthew McConaughey) se snaží prodat svůj miliardový byznys s marihuanou miliardáři z Ameriky (Jeremy Strong). Charlie Hunnam alias Ray je Mickeyho consiliary a stará se o ty nejdůležitější záležitosti. Novinář Fletcher (Hugh Grant) hraje na všechny strany a snaží se ze špíny, kterou na Mickeyho vyhrabal vytěžit maximum. Proto navštívil Raye a nabídnul mu, že se jeho šéf může vykoupit. Fletcher se záhy chopí role vypravěče a už se stačí jen připoutat, protože Ritchie nehodlá zpomalit. A za chvíli Vám naservíruje Colina Farrella ve výborné formě, jako kouče, který se z pouličních grázlů snaží vychovat zodpovědné muže.

Ještě je nutné vypíchnout dialogy, protože ač se to na první pohled nemusí zdát, tak Gentlemani stojí právě na nich. Díky nim mají postavy hloubku a tvar, a je velmi osvěžující vidět, že i v dnešní době se točí gangsterky, které nejsou jen plochým prostorem pro akční scény.

Snímek skvěle šlape a všichni herci ze sebe tlačí to nejlepší. Scénář si s divákem pohrává a stále připravuje méně či více očekávané zvraty, z nichž se na několika místech stane pořádný kotrmelec a otočka o sto osmdesát stupňů.

Výborně zvolená hudba parádně funguje s vizuálem a charakteristické Ritchieho zkratky jsou přesně tam, kde mají být. Za bezmála dvě hodiny se toho stihne udát tolik, že by to bez problémů vydalo na dva filmy, ale Ritchie se drží jen toho podstatného a zábavného. A tak frenetické tempo nepolevuje a záhy přichází grande finále, v němž se postupně odkrývají všechny karty na stole a ukazuje se, kdo blufoval víc.

Jak již někde někdo výstižně poznamenal v Gentlemanech Guy Ritchie natáčí Guye Ritchieho. Svižné gangsterky, přesně na tom si Ritchie vybudoval své jméno s jeho fenomenálním Sbal prachy a vypadni a neméně dobrým Podf(u)ckem. Ne není to zábava pro každého, protože pro drsné a nekorektní repliky nechodí daleko. A občas prostě skladujete mrtvolu v mrazáku, ale přesně tento výsměch přehnané korektnosti navíc dílensky perfektně zvládnutý, je neskutečně zábavný.

Celkové hodnocení 80 %

The Gentlemen (2019)

Hrají: Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Michelle Dockery, Colin Farrell, Henry Golding, Hugh Grant, Jeremy Strong, Brittany Ashworth, Lyne Renee, Eugenia Kuzmina, Max Bennett, Togo Igawa, Jason Wong, Samuel West, Eddie Marsan, Tom Rhys Harries, Gershwyn Eustache Jnr, Tom Wu

Režie: Guy Ritchie

Scénář: Guy Ritchie, Ivan Atkinson, Marn Davies

Kamera: Alan Stewart

Hudba: Christopher Benstead

Střih: James Herbert

USA / 113 min / akční, krimi

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama