RECENZE: Nicolas Cage a historie anglických vulgrárních slov zábavnou formou

F**k, Sh*t, B*tch, D**k, Pu**y, Damn. Šestice vulgárních slov, jejichž historický původ rozebírá lexikografka, kognitivní vědec či filmový kritik. O své postřehy ze stand up výstupů se podělili i někteří umělci, kteří přinášejí promyšlený pohled obyčejného člověka. Pořadem provází Nicolas Cage, který si užívá každé jadrné slovo.

Nicolas Cage

Nadávat je lidské. I takový může být dílčí závěr dokumentární série Dějiny nadávání (History of Swear Words), která pochází z dílny streamovací služby Netflix. Sprostá slova jsou vklíněna v hlubší části mozku a jsou spojena například s uvolňováním adrenalinu do krve. Když nadáváme, máme o několik procent silnější stisk rukou nebo dokážeme téměř o dvojnásobek prodloužit čas ponoření ruky do ledové vody.

Takový malý experiment si můžete dokonce udělat i doma. Vezměte kbelík ledové vody, nasypte do ní tolik ledu, aby přestal rozpouštět a ponořte do vody ruku. Pokud budete moci nadávat, udržíte tam ruku mnohem déle, než když nebudete moci nadávat.

A jak je to s vulgárními výrazy v jazyce? Asi nejzajímavější, ale rovněž očekávanou informací je fakt, že význam těchto slov se v minulosti výrazně měnil. Kdysi běžná slova se v moderním jazyce považují za vulgární a naopak. Pomalu je rozvíjeno rovněž téma životního cyklu kleteb, který je ilustrován na slově „Damn“ (zatraceně). To již zažívá konec své existence vulgárního výrazu a stává se obyčejným výrazem zesilující význam nějakého výrazu, zatímco je již zcela okleštěno o svou vulgární složku.

Pokud by existoval jediný důvod, proč tento dokument vidět, tak je jím Nicolas Cage. Ač v poslední době herecky vyšuměl a objevuje se v béčkových a céčkových snímcích, stále je to persona, jež určité polohy náramně sedí. Mírně prkenný a lehce přehrávající průvodce pořadem je jednou z nich.

Poněkud horší je již výběr komiků a herců, kteří se starají o vhled současné americké populární kultury do problematiky nadávání. Některé postřehy jsou zábavné, jiné zase trapné, ale tak ve výsledku se myšlenky jednotlivých aktérů vyrovnávají, takže žádný díl neupadá příliš hluboko.

Je však nutné podotknout, že kvalita jednotlivých epizod není zcela vyrovnaná. Většinou je logicky spojena s tím, jak zajímavá je historie konkrétních nadávek. Často se také projevuje určité elektrizující pole okolo nadávek, jež směřují explicitně vůči ženám. V těchto dílech je značně cítit silný vliv emancipačních a feministických hnutích v americkém kulturním prostředí, v jehož důsledku má divák pocit, že se okolo slov jako „B*tch“ nebo „Pu**y“ našlapuje velmi opatrně.

Fundovaný informační servis jednotlivých akademiků je bez výhrad, spíše naopak překvapují jejich prezentační schopnosti, které někdy u vědců zaostávají za jejich akademickou hodnotou.

Dějiny nadávání jsou příjemnou jednohubkou na jeden večer, ale dají se také dávkovat po jednotlivých dílech. Dvacetiminutový rámec je přesně tak akorát, takže žádný díl nepůsobí natahovaným dojmem. Naopak některé díly utečou jako voda a vy byste si ještě dali pár minut jako nášup. Nejzávažnějším problémem Dějin nadávání je absence výraznějšího napětí mezi jednotlivými osobnostmi. Celý koncept tak nakonec stojí a padá na jednotlivých hercích a komicích, kteří se někdy trochu opakují, ale jindy dokážou přinést rozdílné pohledy, ale v podstatě nikdy se nedokážou pustit do názorového střetu, který by mohl do celého dokumentu přinést další rozměr.

Celkové hodnocení: 65 %

History of Swear Words (1. série 2021)

Hrají: Nicolas Cage (prův.), London Hughes, Joel Kim Booster, DeRay Davis, Nikki Glaser, Jim Jefferies, Zainab Johnson, Nick Offerman, Sarah Silverman, Samuel L. Jackson (a.z.), Jonah Hill (a.z.), John Cho (a.z.), Jennifer Coolidge (a.z.), Elvis Mitchell, Isiah Whitlock Jr., Jeff Goldblum (a.z.), Philip Seymour Hoffman (a.z.), Ben Stiller (a.z.), Kristen Wiig (a.z.), Lizzo (a.z.), Paul Rudd (a.z.), Winona Ryder (a.z.), Cardi B (a.z.), Queen Latifah (a.z.)

Režie: Christopher D'Elia

Scénář: Bellamie Blackstone

USA / Netflix / 20-21 min / dokumentární

Snímek režisérky Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na festivalu v…

19.06.2021 20:56 České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo ocenění na festivalu animovaných filmů ve…

Herec Russell Crowe chce na pobřeží v Austrálii vybudovat filmové studio

17.06.2021 05:11 Novozélandský herec Russell Crowe hodlá vybudovat na pobřeží Nového Jižního Walesu filmové studio,…

Umřel herec Ned Beatty, známý z více než 150 filmů a seriálů

14.06.2021 06:39 Ve věku 83 let o víkendu umřel americký herec Ned Beatty, jehož dlouhá a úspěšná kariéra zahrnuje…

RECENZE: Armáda mrtvých je zpackaný pokus Zacka Snydera o zombie řežbu

30.05.2021 16:52 Rychle vytvořená jednotka vyvrhelů se vydává vyloupit trezor kasina. V cestě jí trosky města, v…

Kozub, Třeštíková či Holý? Co týden v kultuře dal i vzal

23.05.2021 21:13 Až z moravskoslezských hor zazněl hlas jako zvon písničkářky Kaczi a ze stejného regionu si…

V 86 letech zemřel herec Charles Grodin, který hrál ve filmu Beethoven

19.05.2021 09:20 Ve věku 86 let zemřel americký herec Charles Grodin, který hrál například ve filmech Beethoven nebo…

RECENZE: Disfunkční Rodina na baterky zachraňuje svět před vzbouřenými…

16.05.2021 18:15 Svižná animovaná komedie pro mladé i dospělé diváky. Autoři populárního seriálu Městečko záhad …

RECENZE: Barevná roadmovie Láska a příšery aneb Zombieland pro náctileté

15.05.2021 18:00 Hledáte dobrodružnou post-apo komedii pro mladé publikum s hlavním hrdinou série Labyrint, která je…

Související:

Právě se děje