Dopisy nejen do nebe Lenky Nové

Lenka Nová vydala na Dušičky nový singl, jehož prostřednictvím posílá dopis na Adresu: Nebe. My jsme zapomněli psát dopisy a Lenka nás následným novým albem Dopisy přesvědčí jistě o tom, že je to škoda.

Přidejte svůj názor

Lenka Nová
doporučujeme

Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy

Téma alba jsem chvíli hledala, ale potom jsem jednou v rádiu slyšela, jak nějaký muž věnuje písničku svojí zjevně dlouholeté přítelkyni Marii a moc se jí omlouvá. Najednou jí přes písničku vzkazoval něco, co jí nebyl schopen říct doma v kuchyni. Že to zvoral a že ji má rád. A tam to začalo sepínat,“ líčí Lenka Nová.

Náhodou se tak dostavil inspirativní nápad a poprosila své fanoušky, aby jí dopisy pro své blízké, až už dávno odeslané, nebo jen založené do šuplíku, poslali. Dorazila jich asi stovka, kterou společně s našimi předními textaři začala přetvářet do podoby písňových textů. To je případ i autora prvního singlu. Slovenský textař Vlado Krausz totiž prostřednictvím písně Adresa: Nebe píše svému tátovi.

Smrt a ztráta někoho blízkého je tématem řady těch dopisů, jsou tam opravdu silné emoce. Vlado Krausz to uchopil moc hezky. Ono to čistě technicky zní jako trochu morbidní záležitost – dopis zemřelému tátovi. Ale chci zdůraznit, že je to čistá krásná vzpomínka. Nedávno jsem byla v Mexiku, kde se mi líbilo, že místní oslavují život zemřelého, místo aby oplakávali jeho smrt. Tuhle píseň vnímám podobně,“ říká Lenka Nová.
O hudbu k singlu se postarala sama zpěvačka, její nápad jí pomohl dotáhnout kytarista Josef Štěpánek.

Sama k tomu dodává: „Bohužel neovládám žádný nástroj perfektně. Díky moderním technologiím a hře dvěma prsty na klavír jsem však schopná vyplodit ‚legrační demáč‘, ze kterého Pepa už pochopí, jakou mám představu. Většinou vycházíme ze zpěvové linky, kterou vymýšlím na základě hotového textu, který mě vede,

Vycházeli jsme z toho, že všechny písně musí obstát jen s kytarou, bez jakýchkoliv příkras. Pak jsme jim teprve začali oblékat různé kabátky. Celkově jsme se rozhodli už na začátku pro čisté, jednoduché aranže s pocitem živé nahrávky.

To potvrzuje i způsob natáčení, kdy kapela ve složení Petr Malásek – piano, Josef Štěpánek – kytary, Rasťo Uhrík – basa a Miloš Dvořáček – bicí, nahrávala celé album zároveň. O zvuk nahrávky se opět postaral Michal Pekárek.

Lenka Nová - Adresa: Nebe (4:55) | zdroj: YouTube

K singlu vznikl také klip, který měl za prvních 24 hodin přes deset tisíc shlédnutí. I zde Lenka sáhla po osvědčeném týmu, se kterým natočila poslední tři klipy. Námět napsal Daniel Růžička, režie se chopil Lukáš Masner a za kamerou stál Jan Drnek.Tato tvůrčí parta se shodla na tom, že Adresa: Nebe má být jeden ze singlů.

A proč vychází zrovna jako první?

Protože v podzimním čase bude rezonovat lépe, než třeba na jaře. „Nevzpomínám si, že bych někdy vydávala písně ke konkrétnímu svátku, ale Dušičky se pro to téma hodily,“ soudí Lenka Nová.

Posluchače nejspíš překvapí, že slovenský textař píše česky.

Sám si tím nebyl jistý, měl z toho respekt. Ale další jeho text bude slovenský, pointa by ani v češtině nefungovala. Takže naopak já se pokusím zpívat slovensky a zatím mi to prochází. Baskytarista Rasťo Uhrík, který se mnou nahrával, říkal, že v pohodě,“ dodává zpěvačka s úsměvem.

Fanoušci se desky Dopisy dočkají v první jarní den, tedy 21. března 2020 a Lenka Nová slibuje, že nálad na ní bude víc. „Témata těch dopisů, které mi přišly, byla vesměs smutná. Takže jsme se snažili postavit příběhy celého alba pestře, aby se posluchači po třetí skladbě neměli chuť oběsit na nejbližším stromě,“ směje se zpěvačka. „Nebudou samozřejmě chybět ani milostné dopisy.

Na turné se potom s kapelou vydá příští rok na podzim. Na tři větší koncerty 12. listopadu 2020 ve Foru Karlín v Praze, 18. listopadu 2020 v brněnském Sono Centru a 25. ledna 2021 v Měšťanské Besedě.
Na turné Lenku Novou doprovodí stejní muzikanti, jako na desce a to ve složení Petr Malásek – piano, Josef Štěpánek – kytary, Rasťo Uhrík – basa a Miloš Dvořáček – bicí. Na velké koncerty chce zpěvačka pozvat i smyčcový Eve Quartet a speciálního hosta. „V menších sálech si je nemůžeme dovolit, ať už kvůli financím nebo prostoru. Ale tyhle tři koncerty budou taková „speciální edice“ turné,“ slibuje.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žebříček videí YouTube ovládli čeští interpreti, kraluje Karel Gott

05.12.2019 11:20 Šest z deseti nejúspěšnějších hudebních videí roku 2019 na lokální verzi serveru YouTube je z české…

Miro Žbirka rozparádil O2 arenu. Jako bubeník se předvedl fotbalista Petr…

04.12.2019 07:21 Na koncertu v zaplněné pražské O2 areně v úterý Miro Žbirka s mnoha hosty oslavil 40 let na scéně.…

Rána pro fanoušky, Madonna zrušila koncerty. Co se stalo?

29.11.2019 08:20 Jedenašedesátiletá královna popu Madonna zrušila tři koncerty v rámci turné Madame X kvůli…

Maďarsko bude bojkotovat Eurovizi 2020, soutěž je prý moc homosexuální

28.11.2019 14:35 Maďarsko se nezúčastní příštího ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Oficiálně žádné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama