Třicáté výročí Sametové revoluce připomene symfonický orchestr open air koncertem zdarma

Ve středu od sedmnácti hodin si budou moci Pražané poslechnout Slovanské tance Antonína Dvořáka v podání Symfonického orchestru Prahy FOK. Jejich koncert doplní vystoupení významných osobností z doby Sametové revoluce, mimo jiné Spirituálu kvintet. Letošní koncert totiž bude věnován připomenutí Sametové revoluce, která se odehrála před třiceti lety.

Hudba, ilustrační foto
doporučujeme

Koncert Symfonického orchestru Prahy FOK se odehraje ve středu ve Valdštejnské zahradě v Praze. Jde o předehru k nové sezóně orchestru, která s již tradičně koná ve Valdštejnské zahradě. Letos hudebníci zahrají cyklus skladeb Slovanské tance Antonína Dvořáka.

Podle PR referentky orchestru Terezy Axmannové se orchestr každý rok snaží do repertoáru tohoto koncertu zařadit hudbu českých autorů, protože své poslání vidí v hraní jejich hudby a šíření povědomí o ní. Vědí, že na tento koncert obvykle přichází širší publikum, a proto pro něho vybírají známé autory. "Antonín Dvořák patří k světové špičce a jeho hudba je naším publikem oblíbená natolik, že sezónu bez ní si snad ani nedokážeme představit," řekla Axmannová pro EuroZprávy.cz.

Podle ní Slovanské tance patří ke skladbám, které se nikdy neposlouchají, a proto ve Valdštejnské zahradě je uslyší i lidé, kteří se s tímto dílem ještě naživo neměli možnost setkat.

Dodala, že vzhledem k akustickým podmínkám Valdštejnské zahrady a k celkové koncepci takovéto open air akce nelze hrát úplně jakoukoliv hudbu. "Dvořákovy Slovanské tance se jeví jako vhodné svým živým charakterem a hlasitostí. Přestože je koncert zvučen, v takovém prostoru nelze příliš experimentovat se skladbami, které obsahují tichá a jemná sóla, protože by se hráči přes veškeré snahy zvukařů neprosadili s ohledem na fakt, že v zahradě není nikdy ticho jako v koncertním sále," vysvětlila Axmannová.

Podle ní se orchestr snaží dostat prožitek z klasické hudby k co nejvíce lidem, i těm, které by možná nenapadlo přijít na běžný koncert do Obecního domu, a to buď proto, že nemohou přijít večer, že nemají hlídání pro děti nebo že je to pro ně finančně nedostupné.

"Tento koncert je dostupný všem bez jakýchkoli bariér zdarma. Je to okamžik, kdy je orchestr a klasická hudba na dosah pro každého. Koncert zároveň slouží pro naše hráče jako příjemné rozehřátí před opravdovým zahájením sezóny," uvedla Axmannová. Dodala, že tento koncert je také možností setkat se s hudebníky. "Přicházejí samozřejmě naši nejvěrnější posluchači, kteří se mohou při méně formální příležitosti pobavit a třeba se i osobně po koncertě potkat s muzikanty," vysvětlila.

Koncert navazuje na třicáté výročí Sametové revoluce, a proto ho doplní vystoupení hudebníků, kteří jsou spojené se "sametovými dny." Mezi nimi budou Jaroslava Hutka, Michaela Kocába a kapela Spirituál kvintet. "Každého koncertu s tak jedinečnou spoluprací s proslulým symfonickým orchestrem by se asi rád zúčastnil každý z českého muzikantského světa. A ještě k tomu při tak pro nás fascinující příležitosti. Spirituál kvintet tenkrát před třiceti lety totiž zpíval jednu z písní z balkonu na Václavském náměstí pro více než dvě stě tisíc lidí," řekl pro EuroZprávy.cz jeden ze zakladatelů kapely a její kytarista Jiří Tichota.

Sdělil, že budou zpívat tři písně, které v tehdejším Československu zněly v průvodu studentů, na různých protestních akcích i v besedách lidí. "Jsou to písně, které si zpívali tisíce lidí sami. Když je zařadíme na své koncerty dnes, po třiceti letech, zpívá je publikum s námi pořád," vysvětlil. Tyto písně se jmenují Jednou budem dál, Až se k nám právo vrátí a Mává nám všem svobodná zem.

Podle Axmannové události roku 1989 byly určující pro posledních 30 let a jako kulturní instituce si členové orchestru FOK nesmírně váží svobody a demokracie, vždyť bez ní lze těžko tvořit nová umělecká díla a přinášet společenské hodnoty, které jsou pro hudebníky tak cenné. "Právě umělci jsou často hybateli změn ve společnosti, a nebylo tomu jinak při sametové revoluci. Písně Jaroslava Hutky nebo Spirituálu kvintet jsou nezapomenutelně zapsány v našich srdcích a staly se symbolem toho, že naděje se společnými silami může proměnit v realitu," řekla Axmannová. Tachota dodal, že všechno, co poznamenalo životy milionů lidí, je třeba připomínat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie likviduje kluby či divadla. Kulturní instituce po celém světě se…

29.09.2020 10:04 Tisíce klubů, divadel a dalších kulturních center po celém světě se ve středu ve 20:00 rozsvítí…

Hudební svět truchlí. Zemřel Lee Kerslake (†73), bubeník skupiny Uriah Heep

19.09.2020 21:28 Někdejší bubeník rockové skupiny Uriah Heep Lee Kerslake dnes zemřel, v 73 letech podlehl rakovině…

Vousatá zpěvačka Conchita Wurst bude koncertovat v Praze, představí nové…

19.09.2020 14:35 V Praze by měl v květnu příštího roku vystoupit rakouský hudebník Wurst, který jako vousatá…

Pocta Karlu Gottovi v O2 areně letos nebude

15.09.2020 11:14 Kvůli nejistotě ohledně vývoje pandemie nemoci covid-19 přesunuli pořadatelé oba koncerty Pocta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama