RECENZE: Jak odemknout potenciál dítěte? Recept na úspěch předá uznávaný kouč

RECENZE - Příruček, jak vychovávat své děti, je na knižním trhu nespočet. Mnoho z nich se spoléhá spíše na teorii než na ověřenou praxi. Sice se pěkně čtou, ale valné výsledky nepřinášejí. Kniha Odemykání dětského potenciálu se opírá o dlouholeté zkušenosti Jana Mühlfeita a Kateřiny Novotné. Spojení těchto dvou osobností vyplňuje díru na trhu.

Přidejte svůj názor

Kniha Odemykání dětského potenciálu se opírá o dlouholeté zkušenosti Jana Mühlfeita a Kateřiny Novotné.
doporučujeme

Osobnost Jana Mühlfeita, bývalého veleúspěšného manažera Microsoftu, si čtenáři spojí s koučingovou činností nebo s leadershipovou knihou Pozitivní leader (2017, BizBooks). Kromě oblasti byznysu se Mühlfeit věnuje také vzdělávacím institucím, školákům, dětem, ale i rodičům.

Společně s Kateřinou Novotnou působí v oblasti růstu dětského potenciálu, svobody rozhodování a vůbec tématu vzdělávání. Již několik let pořádají kurzy pro rodiče a děti, v nichž jim představují koncept Odemykání dětského potenciálu. Kniha je transformací toho, co se člověk dozví po absolvování jejich kurzu.

Odemykání dětského potenciálu má velmi široký záběr. Kniha čerpá z aktuálních poznatků mnoha věd jako psychologie, neurověda, pedagogika, ze zkušenosti autorů či myšlenek Jana Ámose Komenského. Dozvíte se o rozdílu klasického a progresivního školství, vlivu moderních technologiích na současné děti, motivaci nebo o chemických látkách, které ovlivňují prožívání mozku.

Navzdory tomu, že je kniha doslova plná vědy, předkládané informace jsou jasné a dobře srozumitelné. Tomu napomáhá velmi dobře přehledná a strukturovaná vizuální podoba textu. Nicméně nejdůležitějším cílem publikace zůstává hledání a rozvíjení silných stránek dítěte, namísto častého kompenzování nedostatků.

K tomu, aby něco takového bylo dosaženo kniha využívá velkého množství nástrojů, které nejen udržují pozornost čtenáře, ale také opouštějí teorii vstříc praxi. Text je prokládán poznámkami autorů i některých známých osobností, alarmujícími statistikami, modelovými příklady či neotřelým symbolem opičky a banánu (v knize detailně vysvětlené).

Do toho Mühlfeit s Novotnou předkládají konkrétní potíže, jež se s dětmi v rámci jejich růstu a vzdělávání pojí. Nabízí řešení, jež slepě nekopíruje dávno platné pravdy, naopak nabízejí univerzální pohled umožňující podívat se na daný problém alespoň z trochu jiného pohledu.

Ačkoliv si autoři uvědomují mezer v systému, nesměřují k jeho kritice, spíše konstruktivně popisují cestu od výchovy dětí jejich rodiči. Čtenář tak nemá pocit, že vše dělá špatně a že je vše ztracené. Kniha může být užitečná i pro ty, jež děti nemají, neboť mohou zapřemýšlet nad tím, co pro ně znamenala škola, jak reagovali a jaké dopady to mělo do budoucnosti.

Bonusem jsou tři rozhovory se slavnými osobnostmi - s dětským psychologem Cyrilem Höschlem, houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným a matkou olympijského vítěze Dagmar Svobodovou. Každý z nich nabízí svůj ojedinělý pohled na výchovu dětí a radu, jak být spokojený s činností, kterou děláme.

Kniha Odemykání dětského potenciálu není obyčejnou trendy příručkou psanou k předkládání „babských rad“ jak se mají děti vést nebo jaký přístup je nejlepší. Jedná se o fundovaně napsaný text s důkladnou strukturou, nabízející metody a různá cvičení rozvíjející dětskou tvořivost, představivost nebo logické myšlení. Je pouze na čtenáři, zdali předložené postupy použije v praxi.

Odemykání dětského potenciálu (2018)

Autor: Jan Mühlfeit, Katka Novotná

Počet stran: 264 stran

Vydáno: 1. vydání 2018, Management Press

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský spisovatel Akunin zlehčoval strach z epidemie COVID-19, teď je…

27.03.2020 07:42 Ruský spisovatel Boris Akunin, známý i českým a slovenským čtenářům svými historickými detektivkami…

Zemřel Albert Uderzo (†92), spoluautor komiksů o Asterixovi

24.03.2020 11:59 Ve věku 92 let zemřel francouzský kreslíř a ilustrátor Albert Uderzo, který se proslavil jako…

Koronavirus uvěznil Čechy doma. Roste prodej knih přes internet, zájem je…

22.03.2020 10:40 Knihkupcům v souvislosti s vládními opatřeními proti šíření koronaviru vzrostly prodeje na…

Epidemie koronaviru. Předpověděl spisovatel Dean Koontz budoucnost?

06.03.2020 22:02 Aktualizováno Uživatelé sociálních sítí se nestačí divit podobnosti mezi epidemií koronaviru a knihou amerického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy