Pavel Landovský ztělesňující uzurpátorské Rusko. Před 55 lety byl natočen Nezvaný host

Na přelomu 60. a 70. let docházelo v československé kinematografii ke značné restrukturalizaci, spojené s vpádem sovětských vojsk a nastupující normalizací. Zářným příkladem následků utahující se cenzury a totality je krátkometrážní snímek Nezvaný host, jehož groteskní ztvárnění je díky metaforickému čtení aktuální i dnes.

Roku 1969 vyšlo v československých kinech hned několik formativních snímků, z nichž si dodnes mnohé připomínáme televizními reprízami. Ať už jde o Vláčilovu Adelheid, komedie Slasti otce vlasti či Světáci, Vávrovo Kladivo na Čarodějnice nebo trezorový čtyřlístek Ucho, Zabitá neděle, Smuteční slavnost a Skřivánci na niti. Do trezoru putovalo i zprvu nenápadné, leč pro dějiny normalizační kinematografie důležité ročníkové cvičení z pražské FAMU s názvem Nezvaný host, režírované a napsané Vlastimilem Venclíkem.

Ten na Filmovou a televizní fakultu nastoupil roku 1966, v ročníku se potkal například s Jiřím Svobodou nebo Agnieszkou Holland, jež byla jednou z řady mezinárodního studentstva. Pražská fakulta byla totiž díky mezinárodnímu renomé nové vlny na svém vrcholu popularity a prestiže. Venclík silně čerpal z absurdního dramatu a své studentské filmy ladil do anekdotického a komediálního tónu. Nezvaný host měl původně vzniknout již ve Venclíkově dřívější fázi studia, kvůli náročné realizaci byl však posunut na třetí ročník. Pod pedagogickým vedením Karla Kachyni a vedoucího Otakara Vávry produce započala roku 1969.

Venclík díky vazbě na energický Činoherní klub do ústředních rolí obsadil Pavla Landovského a Jiřího Hálka, které doplnila Iva Šašková z Národního divadla. Natáčelo se v dubnu, v říjnu byl pak hotový snímek promítnut v rámci školních postupových zkoušek, kde se od pedagogů dočkal všeobecného nadšení. Kvůli metaforickému čtení však bylo jasné, že nemůže být promítán veřejně. I přes to si Venclík u vedení prosadil, aby se vyrobila kombinovaná kopie, nutná pro archivaci snímku. Během laboratorních prací na Barrandově však pracovníci na problematickou povahu titulu upozornili orgány státní bezpečnosti, načež se proti škole a štábu rozjelo vyšetřování.

Po dobu táhlého procesu, během nějž se diskutovalo o odvolání Otakara Vávry a Karlu Kachyňovi byla pozastavena činnost, pak bylo vcelku paradoxně Venclíkovi umožněno studovat až do pátého ročníku a točit další projekty. Roku 1971 však vedení FAMU, jež bylo dosavadní Venclíkovou oporou, pod tlakem státních orgánů znemožnilo jeho absolutorium, přičemž hlavním ideologickým argumentem byla skutečnost, že film promítl štábu a přátelům mimo školní struktury. Vedení školy se snažilo ze situace vyjít co nejlépe a situaci uklidnit, na úkor Venclíkova osudu. Ten se po kauze živil mimo kulturní sféru, postupně se jako autor dostal k drobným rozhlasovým či televizním hrám.

O co tedy v problematickém filmu vlastně šlo? Anekdota Nezvaný host je příběhem milostného páru, do jehož bytu během milostného laškování vtrhne bodrý muž v kabátě, nápadně připomínajícím sovětské hábity. Přijde s obřím kufrem, přeplněným pravděpodobně kradenými věcmi, bez vyzvání a otázek. Uzurpuje si prostor, osciluje mezi vlídností a výhružkami. Když se uzurpovaný muž rozhodne dojít k sousedům pro pomoc tak zjišťuje, že k nim se taktéž nastěhovali tito hosté. Hříčka s prvky absurdního dramatu se skrze groteskní situace a dialogy dostane až do bodu, kdy se milostná dvojice podvolí a s přítomností tyrana se smíří. Ba co víc, je s ním spokojená, protože u sousedů se přece mají daleko hůře.

Metaforická rovina otevřeně adresuje vpád sovětských vojsk. Mimo to je však univerzální výpovědí o lidské přizpůsobivosti a podvolení se útlaku, za nějž jsme v závěru rádi a bereme jej jako určující hodnotu k vlastní spokojenosti. Nezvaný uzurpátor neustále zdůrazňuje, že on je narozdíl od ostatních hodný a myslí to dobře. Pronáší tezovitá moudra a hesla, přičemž se postupně páru zarývá pod kůži. Benevolence vůči němu začíná pozvolna. Nejdříve může spokojeně kouřit, posléze jej pozvou do vlastní postele, aby mu pak v posledním záběru žena bezpečně klimbala v náručí. 

Po revoluci bylo tehdy již padesátiletému Venclíkovi umožněno formálně absolvovat FAMU, film byl konečně poslán do distribuce a obdržel několik prestižních ocenění na mezinárodních festivalech. Když šla před třemi lety do kin barvitá a stylisticky vytříbená Okupace, Venclík zde ztvárnil menší roli. Premisa filmu totiž z Nezvaného hosta explicitně čerpá, když na pochmurnou oslavu divadelního souboru vtrhne sovětský voják. Nezvaný host je dodnes pozoruhodným úkazem autorské kreativity v nesvobodné době. Nezvaní hosté podmaňující si veřejnost pod záminkou dobrého záměru však stále zůstávají.

Použitá literatura:

Tereza Czesany Dvořáková: „Pro závažné porušení občanských a studijních povinností“. Kauza Nezvaný host v širším kontextu dějin Filmové a televizní fakulty AMU; Štěpán Hulík: Kinematografie zapomnění; Marie Barešová, Tereza Czesany Dvořáková: Generace normalizace. Ztracená naděje českého filmu?

Nezvaný host (film) filmy Pavel Landovský

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy