Unikátní výstava Šangri-la oslavuje Bhútánský týden

Olomouc - Jedinečná expozice Šangri-la, která láká návštěvníky na dobrodružné putování po asijských zemích, věnuje týden od 4. - do 10. listopadu zejména Bhútánu. Návštěvníci se mohou těšit na skvostné exponáty z Dračí říše nedotčené globalizací.

Bhútán bývá nazýván Dračí zemí nebo také Zemí hřmícího draka. Není tedy náhodou, že nejpočetnějším etnikem této země jsou takzvaní Drukpové, neboli Draci, jak se sami hrdě nazývají. Tato Dračí říše je zemí zastaveného času, zemí, kam ještě nestihla dorazit globalizace. Mohl to být právě skromný život a malý význam tohoto státu na světové mapě moci, který zajistil Bhútánu uchování své podoby až do dnešních dní. Související skutečností může být i to, že v Bhútánu bylo oficiálně zrušeno otroctví až v roce 1956 a první silnice tu byly zprovozněny dokonce až v roce 1962.Omezení možností turistického ruchu je také jedním z důvodů, proč Dračí země neztratila schopnost zachovat si svoji integritu. Bhútán totiž do svého království pustí jen několik tisíc cizinců ročně, přičemž individuální turistika není vůbec možná. Cizinci musí přijet v organizované skupině a předem uhradit zhruba 200 amerických dolarů na osobu. Hranice se zde pro vnější svět začaly otevírat dokonce až kolem roku 1974. Skromný a klidný venkovský život je tak často pro návštěvníky ze západní společnosti příjemnou změnou. Za národní vlastnost Bhútánu by se dala považovat tolerance, zejména ta náboženská. Bhútán je převážně buddhistický, ale je zde i početná skupina hinduistů. Další část obyvatelstva se hlásí také ke křesťanství a islámu. Cizinci si také pochvalují ochotu a zdvořilost, nevlídnost hor a drsné klima však většinou turisté ocení jen krátkodobě.Co se památek týče, nejde pouze o nějaké mrtvé stavby s otiskem slávy dob minulých. Kláštery a svatyně v Bhútánu jsou plné života, zejména díky častým slavnostem a obřadům. Pozornosti neujdou ani častá zobrazení tantrických praktik v malbách a řezbách. Zejména hinduismus přikládá kultu plození velký význam. Starost o zachování rodu je považována za stejně důležitou jako prodlužování sexuální rozkoše pomocí tantrických praktik. Možná právě Bhútán představuje onu bájnou rajskou krajinu věčného štěstí Šangri-la.Legendární putovní výstava Šangri-la poskytuje návštěvníkům opravdu jedinečnou možnost nahlédnout do tajů této nedotčené země. Výjimečná expozice nabízí návštěvníkům kromě Bhútánu také magické putování po Nepálu, Tibetu a Indii, v rámci kterého mohou navštívit buddhistický chrám, tropický les i nedostupné vrcholky Himalájí. Vše je doplněno autentickými předměty ze zmíněných zemí, mezi které patří například pestrobarevné fotografie, zvířata působící jako živá, nebo nábytek a šatstvo. Navíc exponáty lze vyzkoušet vlastním dotykem, kterému nebrání žádné skleněné ani jiné bariéry a každý se tak může otevřít svému osobnímu prožitku.Zájemci mohou navštívit tuto jedinečnou expozici v prostorách bývalého autosalonu na Sokolské ulici č. 15. Otevírací doba je úterý - neděle, 11:00 - 18:00 hodin. Více informací o výstavě můžete nalézt na www.sangri-la.cz.

Související

Výstava Šangri-la představuje putování po Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indii

Výstava Šangri-la vyvrcholí Festivalem kolem světa

Olomouc - Unikátní výstava Šangri-la, která mapuje putování po asijských zemích, právě připravuje závěrečný doprovodný program. Ve dnech 28. - 29. března se mohou návštěvníci těšit na Festival kolem světa, který bude v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci hostit řadu zajímavých cestovatelských osobností.
Indie očima muzikanta Jana Homoly

Jan Homola z Wohnoutů se podělí o své zážitky z cest po Indii

Olomouc - Již dnes 28. ledna od 19:00 hodin se mohou milovníci dobrodružných zážitků těšit na další besedu z přednáškového cyklu, který připravila výstava Šangri-la ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. Tentokrát se v prostorách Konviktu podělí o své zážitky z cest po Indii zpěvák a nadšený cestovatel Jan Homola z kapely Wohnout.

Více souvisejících

Výstava Šangri-la

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy