Do Polska se vrátí dva obrazy ukradené za války nacisty

Muzeum Pontevedra ve španělské Galicii vrátí do Polska dva obrazy z 15. století, které za druhé světové války ukradli nacisté a později se objevily ve Španělsku. Agenturu EFE o tom informoval ředitel muzea Juan Manuel Rey.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle polského zpravodajského serveru The First News se jedná o obrazy Dolorosa a Ecce Homo vlámského malíře Dierika Boutse. Oba obrazy původně tvořily náboženský diptych.

Podle dokumentů, které muzeu poskytlo polské ministerstvo kultury a národního dědictví, patřily oba obrazy do sbírky Muzea princezny Czartoryské ve městě Goluchów. Původní sbírku vytvořila princezna Izabela Czartoryská a muzeum oficiálně zahájilo provoz v roce 1878.

Dědic rodinné sbírky Csartoryských Augustyn Józef Czartoryski a jeho manželka, princezna Maria Dolores Bourbonsko-Sicilská, se po napadení Polska Německem pokoušeli umělecká díla zachránit a ukryli je ve sklepení muzea stojícího vedle jejich sídla. Při pokusu uprchnout ze země byli ale zatčeni. Nacisté objevili skrýš a ukradli nejcennější plátna.

Obrazy byly z Polska odvezeny v roce 1944 a v roce 1973 se objevily na uměleckém trhu v Madridu, kde je koupil majitel muzea Fernando López pro svou soukromou sbírku. V roce 1994 od něj diptych odkoupilo muzeum za cenu odpovídající dnešním 23.000 eur (více než 606.000 korun).

Na konci letošního března dostalo španělské muzeum zprávu od polského ministerstva kultury, že tyto obrazy byly z Polska ukradeny nacisty. Muzeum podle vyjádření svého ředitele nemělo tušení, odkud malby pocházely. Než se obrazy vrátí do Polska, budou v lednu naposledy vystaveny pro španělskou veřejnost. Tématem expozice bude rabování uměleckých děl během válek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Altamira 18. století. Španělské město zrestauruje pevnost se staletými…

25.12.2020 11:56 Radnice jihošpanělského městečka Cuevas de Almanzora zrestauruje za 430.000 eur (asi 11 milionů Kč)…

Od neděle se zavřou i výstavy, které měly dosud výjimku

23.12.2020 15:26 Od neděle 27. prosince přestane spolu s přechodem země do pátého stupně protiepidemického systému…

EuroZprávy.cz přichází s výzvou: Jak uctít Václava Havla? Na letiště by se…

18.12.2020 22:04 Aktualizováno Server EuroZprávy.cz ve spolupráci s Martinou Klicperovou spouští výzvu, aby byla na pražské…

Historik poznal v díle "neznámého českého malíře" obraz Hanse von Aachena

17.12.2020 09:54 Obraz v břevnovském klášteře dosud připisovaný neznámému českému malíři druhé poloviny 17. století…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama