Zemřel filmař Roger Corman, mentor mnoha největších hollywoodských hvězd

Roger Corman, přezdívaný „Král B-filmů“, zemřel ve věku 98 let. Corman byl klíčovou postavou v tvorbě nízkorozpočtových klasik jako „Malý obchod hrůz“ a „Napadení krabími monstry“ a také pomohl mnoha slavným hercům a režisérům začít svou kariéru v Hollywoodu.

Corman zemřel ve čtvrtek ve svém domě v Santa Monice v Kalifornii, jak uvedlo prohlášení, které v sobotu zveřejnila jeho manželka a dcery.

"Byl velkorysý, otevřený a laskavý ke všem, kdo ho znali," stojí v prohlášení. "Když se ho zeptali, jak by si přál, aby se na něj vzpomínalo, řekl: 'Byl jsem filmař, přesně tak.'"

Od roku 1955 Corman pomáhal jako producent a režisér vytvořit stovky B-filmů, mezi nimi byly například „Černá štířice“, „Kýbl plný krve“ a „Krvavá máma“. Jako významný objevitel talentů se zapsal u takových začínajících filmařů jako Francis Ford Coppola, Ron Howard, James Cameron a Martin Scorsese. V roce 2009 obdržel Corman čestnou cenu Akademie. Informovala služba PBS.

„S prací s nízkým rozpočtem je spojeno mnoho omezení, ale zároveň existují určité příležitosti,“ řekl Corman v roce 2007 v dokumentu o Valu Lewtonovi, řediteli „Cat People“ a dalších undergroundových klasiků ze 40. let.

"Můžeš hrát trochu víc." Můžete experimentovat. Musíte najít kreativnější způsob, jak vyřešit problém nebo představit koncept,“ řekl.

Kořeny zlatého věku Hollywoodu v 70. letech lze hledat v Cormanových filmech. Jack Nicholson debutoval ve filmu „The Cry Baby Killer“ z roku 1958 a zůstal u společnosti pro motorkářské, hororové a akční filmy, některé z nich napsal a produkoval. Další herci, jejichž kariéra začala v Cormanových filmech, zahrnují Roberta De Nira, Bruce Derna a Ellen Burstyn. Film „The Wild Angels“ byl předzvěstí „Easy Rider“, ve kterém hrál Nicholson. Boxcar Bertha byl raným filmem režírovaným Scorsesem.

Režiséři Cormanových béčkových filmů pracovali s mizivými rozpočty a často bylo vyžadováno, aby dokončili filmy za pouhých pět dní. Když Ron Howard v roce 1977 požádal o půl dne navíc na přetočení scény pro „Grand Theft Auto“, Corman mu řekl, že se může vrátit, ale nikdo další tam nebude.

Cormanovy filmy, ačkoliv původně určené pro auta a speciální kina, získaly popularitu mezi teenageři a dostaly se i do národních řetězců. Jeho snímky byly otevřené o sexu a drogách, jako například „The Trip“ z roku 1967, což byl explicitní příběh o LSD, napsaný Jackem Nicholsonem a s Peterem Fondou a Dennisem Hopperem v hlavních rolích.

Corman objevil lukrativní linii uvádějící zahraniční filmy ve Spojených státech, jako byly „Výkřiky a šepoty“ Ingmara Bergmana nebo „Amarcord“ Federica Felliniho. Byl známý také díky sérii filmů založených na dílech Edgara Allana Poea, včetně „The Raven“ a „House of Usher“.

I přes své ekonomické omezení Corman udržoval dobré vztahy se svými režiséry a mnozí z nich se mu později odvděčili rolemi ve svých filmech, například Francis Ford Coppola, Jonathan Demme a Ron Howard.

Roger William Corman se narodil v Detroitu a vyrostl v Beverly Hills, ale „ne v bohaté části,“ jak jednou řekl. Navštěvoval Stanfordskou univerzitu, získal titul v oboru inženýrství a po třech letech v námořnictvu dorazil do Hollywoodu.

Po svém působení v Oxfordu pracoval jako televizní kulisák a literární agent, než našel své celoživotní dílo.

V roce 1964 se oženil s Julií Halloran, absolventkou UCLA, která se také stala producentkou.

Zůstala po něm manželka Julie a děti Catherine, Roger, Brian a Mary.

Roger Corman úmrtí

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 2 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 9 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války

Budoucí administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle jeho bývalého poradce Bryana Lanzy zaměří spíše na dosažení míru na Ukrajině než na její snahu získat zpět území okupovaná Ruskem. Upozornil na to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy