KOMENTÁŘ | Babiš selhal i jako otec. Na syna se neštítí použít praktiky komunistického režimu. Hlavní je přece vyhrát volby

Praktiky komunistického režimu mu nejsou cizí. Premiér Andrej Babiš v rodinném sporu se svým synem vrací čas do hluboké totality, kdy nepříjemní rivalové, s nimiž si vládci nevěděli rady, byli prohlašovaní za duševně nemocné a nesvéprávné. Ministerský předseda si dobře uvědomuje, že jeho potomek, který na policii vypovídá proti otci jak v případě údajného únosu na Krym, tak ohledně kauzy Čapí hnízdo, ohrožuje vybudované politické impérium, a to necelý měsíc před volbami. Šéf kabinetu je proto ochotný své dítě na veřejnosti dehonestovat a tvrdit, že je psychický chorý, což sekta hnutí ANO před svým guru ráda papouškuje. Babiš neselhává jen jako premiér země, ale debakl utrpěl i v roli otce. Opět ukazuje, že se neštítí ničeho, hlavní je neztratit svůj elektorát a vyhrát.

Žije v hlubokém omylu, když tvrdí, že jeho spor se synem se výhradně týká rodinného soukromí. Premiér Andrej Babiš se plete a sám moc dobře ví, že nemluví pravdu. Pokud by kdekoli v demokratické zemi syn vypovídal na policii v tak závažných kauzách proti otci, který je ministerským předsedou, pak by se žurnalisté i veřejnost pídili po informacích stejně vehementně jako u nás. Tady totiž už nejde o žádný privát. Národ má právo vědět, proč se Babiš mladší ohledně Čapího hnízda ocitl na anektovaném Krymu, stejně zda je opravdu relevantní juniorovou tvrzení, že otec v údajném dotačním podvodu souvisejícím právě s Čapím hnízdem udělal ze syna takzvaného bílého koně. Jedná se o závažná témata, která by každého občana, jemuž není lhostejný osud republiky, měla zajímat. Řeči, že ochrana rodiny je na prvním místě, v tomto případě skutečně neobstojí. Tady opravdu nejde o žádné bulvární slídění či pokleslou novinařinu, ale o to, zda se premiér státu nedopustil protiprávního jednání. A Babiš by si závaznost situace měl uvědomit a podle toho jednat.

Je trapné, když premiér neví, jak funguje v zemi právo

Předsedovi vlády je ale bohužel férové chování cizí. Pokud přijde otázka na jeho syna, připomíná zaseknutou gramofonovou desku. Neustále tvrdí, že je schizofrenikem, tedy duševně nemocným, a jeho stavu zneužívají oponenti, kteří na něj tlačí, aby jej špinil. Je smutné, že v čele státu stojí člověk, který neví, že jeho obžalobu si novináři či odpůrci prostě objednat nemohou. Poslat dotyčného před soud může jen dozorující státní zástupce, což je v tomto případě Jaroslav Šaroch. Falešné jsou rovněž Babišovy nářky i stesky, že vše jeho kritici záměrně vytahují necelý měsíc před volbami. Kauza Čapí hnízdo běží šest let a syn se už drahnou dobu dožadoval, aby mohl na Policii České republiky podat vysvětlení. A signál předvolat jej, vyslal opět Šaroch, a to v poslední den, kdy se měl rozhodnout, zda Babiše postaví před justici. PR marketéři tady vsadili na špatný směr. Chtěli sice ze šéfa udělat chudáčka, jemuž všichni ubližují, ale neuvědomili si, jak vyzní trapně, když premiér neví, kterak funguje právo v zemi, neboť jeho odpůrci jej prostě nemohou obžalovat a ještě k tomu na objednávku.

Premiér Babiš může mít další problém. Opakovaně totiž tvrdí, že jeho syn je duševně nemocný. Nemá však pro své tvrzení žádné důkazy, takový verdikt může stanovit jedině soud, a to na základě vypracovaných posudků od soudních znalců. Justice doposud neřekla, že je jeho syn chorý či snad nesvéprávný. Potomek by se tak mohl právně bránit, navíc podle jeho advokáta Františka Vyskočila disponuje posudky od psychiatrů a psychologů, že je zcela duševně zdráv a experti se vymezují proti původně vypracované zprávě doktorky Dity Protopopové, která se o juniora starala od roku 2015 a jeho stav vyhodnotila jako nezpůsobilý. Vrcholem všeho bylo prohlášení ministra dopravy a šéfa průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, který na dálku premiérovu synovi diagnostikoval psychickou nemoc. Pan vicepremiér by se měl především starat, aby se mu na železnici nesrážely vlaky, nedrolila se mu čerstvě opravená dálnice a cesta po ní z Prahy do Brna netrvala celý den. Havlíček si hraje, že rozumí všemu, nyní dokonce i medicíně, ale ve skutečnosti jen papouškuje věci po Babišovi, aby se mu zalíbil. Neschopní lidé se vždy snaží dostat do přízně svého šéfa, jinak by přišli o práci. Pan všeuměl by měl svá prohlášení korigovat, aby mu nepřišla případná žaloba za pomluvu, což reálně hrozí.

Mladý Babiš na první pohled skutečně nevykazuje, že by duševně strádal. Zvládl pětihodinové podání vysvětlení na policii, což není jednoduchý proces. Kdyby měl psychické problémy, takovou maratonskou zátěž by neunesl. Čelit neustálým otázkám vyšetřovatele není snadné, i mnohé silné nátury se v této pozici zhroutily. Premiérův syn však nikoli. Když ve čtvrtek vyšel z Bartolomějské, sídla policie, kde hovořil o svém údajném únosu na anektovaný Krym, byla na jeho tváři znát úleva, že jej konečně orgány vyslechly. Nepřipomínal žádný uzlíček nervů, který by se třásl. Navíc před kriminalisty zamíří znovu, a to hned v pondělí, kdy má vypovídat ohledně kauzy Čapí hnízdo. Vystupovat proti otci, před nímž se pomalu třese celá země, vyžaduje velkou dávku odvahu i zdravý rozum.

Návratem ze Švýcarska nabyla kritika na autentičnosti

Nabízí se však otázka, proč Andrej Babiš mladší na svého otce zaútočil až nyní. Jeho aktivita totiž může také budit rozpaky. Pravděpodobně až nyní odhalil, jak s ním otec jednal, a má pocit, že byl zneužit. Sám říká, že ohledně Čapího hnízda podepsal několik dokumentů a otec jej opakovaně ujišťoval, že se jedná jen o formalitu. Najednou procitl a vidí, že realita je jiná. Je přesvědčen, že otec jej podrazil a na jeho osudu mu vůbec nezáleží. Když člověk dostane v životě ránu, jsou dvě možnosti: buď se stáhne do svého žalu, anebo začne bojovat. Junior si vybral druhou možnost. Pro transparentní vyšetřování je rovněž dobré, že se vrátil ze Švýcarska. Zabránil tak spekulacím, že za jeho kritickými tweety na adresu otce skutečně může stát někdo jiný. Když ale přijel osobně, je hned z jeho rétoriky znát, že jedná za sebe a hovoří z něj jeho přesvědčení i autentičnost.

Bylo by naivní si myslet, že synovo vymezování vůči otci může dramaticky ovlivnit nadcházející volby. Babišův elektorát je do svého guru bezmezně zahleděn a u něho mu projde úplně vše. Mnozí si navíc řeknou, že kauza Čapí hnízdo tady běží už šest let, a proto dlouhotrvající vyšetřování působí nedůvěryhodně. Ne všichni příznivci hnutí ANO jsou ale fanatičtí milovníci premiéra. Nikdo totiž nemůže vědět, jaké detaily či nechutnosti z vyšetřování mohou vyplavat na veřejnost, jejíž část přece jen může změnit názor.

Při nejmenším má Andrej Babiš starosti a velké. Paradoxní je, že na něj zaútočil člen z vlastní rodiny a povedlo se mu ho dokonale rozhodit, o což se marně v zemi už osm let snaží opozice. Nikdy však neměla na svého oponenta takovou munici jako jeho potomek. Synovo vzbouření opětovně dokazuje, že se Babiš neumí k problémům postavit čelem jako chlap. Místo, aby nabídl konstruktivní vysvětlení, začne na své vlastní dítě házet špínu a ponižovat ho před národem, když se nestydí říkat, že je duševně nemocný. Premiér se prostě neštítí ničeho a nejsou mu cizí ani bolševické praktiky, které se vyznačovaly tím, že se o nepohodlném rivalovi řeklo, že je psychicky chorý a nakonec se umístil do ústavu. Bývalí sovětští či českoslovenští disidenti by mohli vyprávět. Dehonestovat svoji vlastní krev jen abych vyhrál volby, je už opravdu za hranou. Babiš selhal nejenom jako politik, ale nyní i v roli otce. Nevadí mu špinit syna. Když dítě podrazí rodič, jedná se o velkou ránu a je lhostejné, kolik vám je let. Babiš junior ale takovou turbulenci ustál s grácií a prokázal, že proti zlu se musí bojovat.

Související

NATO Komentář

Východní křídlo NATO nese tíhu samo. Pokud má Aliance obstát, musí konečně sdílet odpovědnost za jeho fyzickou ochranu

Severoatlantická aliance mluví o kolektivní obraně, ale východní křídlo zůstává na všechno samo. Polsko, Finsko a pobaltské státy čelí přímé hrozbě z Ruska, investují, budují zábrany, odolávají hybridním útokům – a přesto slyší, že to nestačí. Společný rozpočet přitom pokrývá sotva jedno procento výdajů. Je čas přestat jen mluvit o solidaritě a konečně sdílet odpovědnost i prostředky.
Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně Komentář

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat

Vrchní soud odmítl kauzu Čapí hnízdo uzavřít a rozhodl o jejím novém projednání. Andrej Babiš se tak po letech úniků, výmluv a teatrálních projevů opět vrátí na soudní lavici. Namísto definitivní tečky přichází další kapitola příběhu, který už dávno překročil hranice právního sporu a stal se politickým zrcadlem celé jedné éry. A s každým novým soudním rozhodnutím je zřejmější, že nejde jen o odpovědnost jednoho muže, ale i o to, jak hluboko se jeho styl vládnutí zakořenil v systému, který původně slíbil očistit.

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš Andrej Babiš ml. Hnutí ANO volby 2021

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 22 minutami

před 39 minutami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

včera

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

včera

včera

Zvláštní zachycení deště

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu

Počasí v Česku prochází po uplynulém víkendu patrnou změnou. Ochladilo se, ale to nebude všechno. V úterý a ve středu očekávají meteorologové na severu či východě Moravy a hlavně ve Slezsku potenciálně zajímavou dešťovou situací. Nedělní výstupy modelu Aladin naznačují lokálně i velmi extrémní úhrny, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste

Nejméně 82 lidí zahynulo při katastrofálních povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe ve středním Texasu. Hladina stoupla až o šest metrů a během několika hodin napršelo tolik, co za celé léto. Nejvíce obětí hlásí okres Kerr, kde voda smetla i dětský tábor. Úřady varují, že bilance poroste. Do pátracích a záchranných operací se zapojila Národní garda i federální složky. V oblasti nadále panuje hrozba silných dešťů a záplav.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy