KOMENTÁŘ | Cena ropy opět letí nahoru. Poděkovat můžeme i totalitnímu Rusku

Nejen tuzemská média, ale snad i většina „mainstreamových“ světových titulů, v těchto dnech s velkou vervou varují před tím, že cena ropy nezadržitelně míří k magické hranici 100 amerických dolarů za barel. To je 2150 korun, přepočteno aktuálním měnovým kurzem české koruny k americkému dolaru, když ještě před rokem to bylo necelých 1380 korun. Laskavý čtenář, který si ale umí najít na internetu graf dlouhodobého vývoje obou klíčových značek ropného segmentu, totiž americké ropy WTI a ropy Brent, ale rychle zjistí, že ona „stovka“ u cenovky není za posledních třicet let žádnou novinkou. A že už bylo s cenami ropy hůř, je taky fakt. Pravdou ale je, že rostoucí ceny ropy mají nyní značně nepříznivý dopad na růst všeobecné cenové hladiny. Ale ani to není výjimečné. Chce se tak říct: Hlavně žádnou paniku.

Že ale nejde o žádnou legraci, můžeme vidět nejen na stojanech benzínových pump, ale třeba i naposledy při nákupu účasti na získání řidičáku v autoškolách. Vždyť třeba podle vysílání stanice ČRo Plus Českého rozhlasu, způsobí rychle rostoucí cena ropy nárůst ceny řidičského průkazu, jehož průměrná cenovka je za Českou republiky už i nyní tak dost vysoká.

Člověk, který by rád řídil auto, totiž musí zaplatit průměrných sedmnáct tisíc korun. Že je to dost, snad nemusím říkat, jenže i tak dle zjištění ČRo Plus je cenovka za řidičáky v tuzemsku mezi těmi nejnižšími v Evropě. Ale nebude to zřejmě jen řidičák, co kvůli rostoucí ceně ropy vbrzku silně podraží. Připravme se proto s největší pravděpodobností na rychlou jízdu asi všech cenovek v zemi vzhůru.

Stojí za to si v této souvislosti říct, co udělá zvyšující se hodnota ropy na světových trzích s cenami v tuzemsku. Jasným příkladem, co se stane, je cena pohonných hmot na čerpacích stanicích. Analýzu k tomu zveřejnil server Kurzy.cz. Ale nejen tato zpráva, nýbrž i v textu zmiňované americké top banky ‒ Bank of America či Morgan Stanley, Goldman Sachs nebo JP Morgan ‒ jsou zajedno v tom, že cena ropy Brent nejpozději v létě letošního roku dorazí ke zmíněné stovce dolarů za barel.

A některé odhady, v případě, že agresivní a totalitní Rusko, opravdu vyvolá válečný konflikt kvůli invazi na Ukrajinu, počítají s cenou ropy okolo až 150 dolarů za barel. Pak by dle zmíněného článku mohla cena Naturalu 95 vystoupat až k 39 korunám (ne-li víc) za litr. Některé prognózy proto počítají s tím, že benzín i nafta může podražit až o tři koruny na litr oproti současným cenám.

Když si člověk vezme kalkulačku a průměrnou cenu benzínu v ČR, která nyní činí 36.36 koruny u Naturalu 95 za litr, půjde o zdražení ve výši 7 procent. Řeknete si, hmm, to je ok. Možná ano, ale připočtěme k tomu i další statistiky, třeba takový index změny spotřebitelských cen, a pak nám možná úsměv na rtech může zmrznout.

V prosinci loňského roku byla totiž hodnota jeho meziroční změny téměř sedm procent. Jednoduchou matematickou operací pak lze z uvedených informací zjistit, že už se ty ceny zvedají více než o dost. Uvážíme-li, že by se růst cen vinou ropy zvedl v Česku v průměru o oněch sedm procent, nebude to pak, zvláště v některých případech, už žádná selanka.

Agentura Reuters všechno zmíněné dění okomentovala jednoduše: „Napjaté stavy globálních zásob ropy a geopolitické napětí ve východní Evropě a na Blízkém východě zvýšily ceny ropy v letošním roce zatím asi o 15 %. Ceny ropy minulý týden dosáhly nejvyšší hodnoty od října 2014, přičemž cena ropy Brent se dotkla 91,70 USD a cena americké ropy WTI 88,84 USD za barel. Nezbývá než věřit, že sdružení zemí vyvážejících ropu, známé jako OPEC+, přijme ještě takové kroky, které růst ceny zastaví.

Je to sice možná naivní úvaha, vždyť přece to jsou obchodníci, tak proč by zastavovali růst ceny komodity, který jim zvětšuje zisky. Jenže i fakta mluví jasně o tom, že OPEC+ postupně ruší rekordní snížení těžby z roku 2020. Měsíčně zvyšuje denní těžbu o 400 000 barelů, i když reálná těžba zatím tohoto cíle nedosahuje, protože některé členské země sdružení mají se zvýšením technické potíže. Uvidí se proto, co nakonec udělá s produkcí ropy Saúdská Arábie a Rusko. Právě to Rusko, které je nyní ve vztahu k Západu doslova na bodě mrazu.

Seskupování jeho vojenské techniky a vojáků u hranic s Ukrajinou totiž sice nenaznačují nic dobrého, ale je tu pořád naděje, že nepůjde o žádný válečný konflikt. Lepším cenám ropy proto může nahrát nejen navýšení těžby, ale i utišení válečných bubnů na rusko-ukrajinské hranici. Ale máme tu pořád jednu nevyzpytatelnou položku, totiž přírodu. Sněhové bouře v USA, led a mrznoucí déšť totiž jenom přilévají ten „proklatý olej“ do ohně v podobě růstu ceny ropy. Je proto škoda, že jsme se ani za bolševika nenaučili, a to nejen ve Východní Evropě, poručit větru a dešti, aby nezlobily...

Související

Jaderná elektrárna Dukovany Komentář

Česko hledá odpověď na zásadní otázku. Ano, či ne novým jaderným elektrárnám?

Nedávná analýza poradenské společnosti EGÚ Brno konstatovala, že Česká republika zůstala i v roce 2023 vývozcem elektřiny do zahraničí. Podíl exportu se sice snižuje, ale i tak jsme vyvezli devět terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziročně o pět TWh méně. Česko přitom samo spotřebuje elektřiny přes šedesát TWH za rok. Ale i tak se loni ČR stala čtvrtým největším exportérem elektřiny v EU. Člověk by z toho mohl mít, tak nějak na první dobrou, radost, jenže taková zpráva a přístup řady extremistických politiků, spíše posiluje řadu mýtů, dezinformací a odsudků o energetice.

Více souvisejících

ropa pohonné hmoty komentář

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 32 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

včera

Druhý zápas pod Haškem, druhá výhra 2:1. Ani proti Arménii ale čeští fotbalisté nepřesvědčili herně

Po pátečním duelu v Norsku a výhře 2:1 se svěřenci kouče Ivana Haška představili na domácí půdě na pražské Letné. Pro Ivana Haška šlo o první domácí zápas od jmenování do funkce a stejně jako ve zmiňovaném duelu s Nory, tak i tentokrát přátelský duel s Arménií vyhrál český tým výsledkem 2:1. A stejně jako s Norskem i tentokrát musel otáčet skóre, jelikož jako první inkasoval. Navzdory konečnému vítězství tak ani tentokrát Češi svým výkonem zrovna dvakrát nepřesvědčili.

Zdroj: David Holub

Další zprávy