KOMENTÁŘ | Češi mohou brzy přijít o práci, pokud nezačneme řešit ekonomické problémy

Interpretace jednoho z klíčových ukazatelů o výkonu ekonomiky, totiž nezaměstnanosti, je v domácích vodách odvěkým sporem mezi těmi, co vidí sklenici poloprázdnou a těmi, co naopak poloplnou. Zatímco jedni, považují čísla o počtu lidí bez práce v tuzemsku za výsledek nadmíru parádní (připomeňme, že i poprázdninová čísla nezaměstnanosti podle Evropského statistického úřadu za Českou republiku patří k nejlepším v celé EU), jiní to tak skvěle nevidí. Když jsem se nedávno zeptal svých známých a kamarádů mezi firmami, jak to vidí oni, dostalo se mi výstižné odpovědi: „To je jednoduché. V podstatě se docílilo toho, že kdo pracovat mohl a chtěl, tak tak činil. V posledních letech jsme byli na nějaké přirozené míře nezaměstnanosti. Ale neznamená to, že to bez další práce udržíme.“ Inu, není to jednoduché.

Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, už v létě letošního roku mediím řekl, že se i přes zdánlivě (dlouhodobě) dobrá čísla o počtu lidí bez práce: „Nacházíme v pasti levné ekonomiky. Zaměstnanci musí být schopni rekvalifikace. Úkolem zaměstnavatelů je jim pomoci.“

Věc se má totiž tak. Při současném nedostatku surovin a komponent je stále velkým problémem v Česku zajistit dostatek lidí. Nejen nekvalifikovaných, bohužel ale stále více těch kvalifikovaných. A bez všech těchto „ingrediencí“ nebude nejen žádný rozvoj, zdokonalování, ale ani přechod k nějaké sofistikovanější, dražší a třeba úspornější ekonomice a výrobě.

Viceprezident největšího zaměstnavatelského svazu v zemi argumentoval i tím, že průměrná hodinová mzda českého zaměstnance je 10 eur za hodinu a německého 30 eur. Průměrná hodnota, kterou od něj zaměstnavatel získá, je pak 12 eur, v případě toho německého je to ale 42 eur za hodinu. Navíc prý nízká nezaměstnanost v této zemi nemusí být považována jen za vynikající ekonomický úspěch.

Jde totiž o to, že čísla mohou být viděna tak, že se v této zemi zaměstná každý bez ohledu na kvalifikaci. Důležitým poselstvím proto je, aby se česká ekonomika dokázala zbavit špatně placených míst, dokázala provozy robotizovat a lidi přesunout jinam a lépe je zaplatit.

Není snad ani nutné dodávat, že čím dřív to bude, tím líp. A to i přesto, že aktuální čísla o počtech lidí bez práce zatím vůbec nemluví o něčem výše popsaném. Například podle České tiskové kanceláře (ČTK) míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v září podle sezonně přepočtených údajů klesla dle statistik Eurostatu na 6,7 procenta ze srpnové hodnoty 6,9 procenta. Ze všech unijních zemí byla nejnižší míra nezaměstnanosti v Česku, kde činila 2,6 procenta. Podle absolutních čísel bylo v září v celé EU bez práce 14,324 milionu lidí, z čehož 12,079 milionu připadalo na eurozónu.

Proti loňskému září je v EU bez práce o 2,054 milionu lidí méně, zatímco nezaměstnaných v eurozóně za rok ubylo o 1,919 milionu. Vysoká i nadále ale zůstává nezaměstnanost mezi mladými lidmi do 25 let. V EU její míra klesla na 15,9 procenta ze srpnových 16,1 procenta, v eurozóně pak na 16,0 z předchozích 16,3 procenta. V reálných číslech to znamená, že v EU bylo v září bez práce 2,815 milionu mladých, v eurozóně pak 2,307 milionu.

Z diskusí ohledně většiny výše popsaného je jasné i to nejdůležitější, co zajímá každého zaměstnance. Totiž, že zvyšování a tlak na růst platů sice může být výrazným motivátorem k přesunu k jinému zaměstnavateli nebo zvýšení výkonu, ale kde nic není (rozuměj kvalifikovaní lidé), tam ani… však jistě dobře víte, jak to pokračuje. V Česku totiž i přes zdánlivou „bezproblémovou“ ekonomiku, tak jak se to snaží prezentovat většina současných vládních sil, je patrné jedno ‒ světový investorský zájem umístit do Česka nějakou tu složitější výrobu není nijak valný.

Může za to nejen již dříve uvedená nedostatečná nabídka kvalifikovaných pracovních sil, ale také příliš velká byrokracie, nedokonalý digitální stát a servis, ale také doslova tragická infrastruktura. A stále více potenciálních investorů si všímá i toho, že třeba spolupráce mezi zaměstnavateli a vysokými školami či univerzitami nejen kvůli řešení firemních výzev, ale i kvůli přizpůsobení školních výukových programů potřebám byznysu je ze všech zemí OECD (Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj) jedna z nejhorších. 

Může se tak stát, že když se nepodaří brzy valnou většinu ze zmíněných výzev české ekonomiky vyřešit, můžeme mít ta čísla o počtu lidí bez práce (již brzy!) výrazně horší. A pak to bude opravdu vážný problém.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář nezaměstnanost / nezaměstnaní

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy