ROZHOVOR | Jaderné zbraně jsou jasná červená čára, Ukrajina by je zřejmě nedokázala sestřelit, říká náčelník vojenské policie

Náčelník vojenské policie Otakar Foltýn v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil, jak se liší boj ruské a ukrajinské armády a svůj názor na možnost použití jaderných zbraní. „Největší rozdíl je v morálce, Ukrajinci prostě hájí svou vlast a disponují mimořádně vysokou morálkou umocněnou úspěchy, Je zcela vyloučeno, že by se vzdali, byť jen části území,“ myslí si plukovník. Foltýn také dodal, že po roce 2000 byl ruský jaderný arzenál v rámci ruské armády jedním z primárních příjemců financí. „Nechci přeceňovat ani tuto složku ruské armády, nicméně jaderných úderů je schopna jak na taktické, tak na strategické úrovni,“ hodnotí.

Jak byste srovnal postupy Rusů a Ukrajinců na frontě? Podle různých informací jsou Rusové dosti neorganizovaní, což může ještě více prohloubit doplnění okupační armády o nové zmobilizované rekruty.

V zásadě se jedná o diametrálně odlišné přístupy. Ukrajinci velmi dobře koordinují své jednotky a zároveň ponechávají vysokou úroveň iniciativy i velitelům nižších stupňů. Disponují velmi dobrým přehledem o bojišti a dávají vysokou relevanci kvalitní přípravě. Dokonce i v době, kdy ruská armáda signifikantně postupovala, Ukrajinci cvičené jednotky zpravidla nenasazovali a výcviku věnovali měsíce.

Naopak ruští vojáci mobilizovaní minulý týden se už nyní objevují u frontových jednotek. Tedy přicházejí prakticky bez výcviku. Nezkušení vojáci představují až 90 % ztrát a v případě nasazení ruských nováčků bez jakéhokoliv systematičtějšího výcviku a nulového sladění nedá mluvit o ničem jiném než o potravě pro děla. Ruský šlendrián a bezohlednost i k vlastním vojákům dále zhoršuje nedostatek důstojníků, kteří jsou mnohdy prostě mrtví a kvalitních poddůstojníků, kteří ruské armádě chyběli vždy.

Co do výbavy, která armáda ji má kvalitnější?

Na straně Ruska je to pořád zjevná převaha v palebné síle, a především v kvantitě dělostřelectva. Zásadní rozdíl je ovšem v kvalitě. Tam je zejména především přesnost západních zbraní faktorem, který do značné míry vyrovnává ruskou převahu v kvantitě. Nejedná se jen o známé HIMARS, technologicky nadřazený je prakticky jakýkoliv západní systém.

Mnohonásobná převaha v letectvu Rusku pomáhá ještě méně, vzrůstající efektivita ukrajinské PVO ruskou převahu v letectvu významně omezuje. Mnohdy až do očí bijící je rozdíl ve výstroji, kdy zejména separatistické jednotky mnohdy připomínají sovětské vojáky z druhé světové války. Největší rozdíl je ale v morálce, Ukrajinci prostě hájí svou vlast a disponují mimořádně vysokou morálkou umocněnou úspěchy, Je zcela vyloučeno, že by se vzdali, byť jen části území.

Byla by Ukrajina schopna takto bojovat s Ruskem bez západní pomoci?

Ne. Západní pomoc je mimořádně důležitá. I ta česká. I při běžném pohledu na mapu je zjevné, že Ukrajina by bez pomoci neměla šanci. Ve vojenské síle, rozloze i počtu obyvatel je prostě Ukrajina nesrovnatelně slabší. Samotný fakt, že bojují spravedlivou válku a jsou připraveni umírat by bez dodávek zbraní nestačil.

Myslíte si, že má Rusko technologie a kapacity pro rozpoutání jaderného konfliktu?

Samozřejmě. Ukrajina své jaderné zbraně odevzdala Rusku na základě Budapěšťského memoranda výměnou za slib Ruska ručit za územní celistvost Ukrajiny. Rusko naopak disponuje jaderným arzenálem v počtu hlavic srovnatelným se Spojenými státy. Ten přežil rozvrat ruské armády v devadesátých letech lépe než ostatní části ruské armády a po obnovení masívních investic po roce 2000 byl také prioritním příjemcem financí. Nechci přeceňovat ani tuto složku ruské armády, nicméně jaderných úderů je schopna jak na taktické, tak na strategické úrovni.

Jak taková jaderná zbraň funguje?

Pakliže se bavíme o aktuálně nejčastěji skloňovaných taktických jaderných zbraních, nejedná se o zbraň soudného dne, ale naopak o zbraně s relativně omezeným účinkem od 0,5 kilotuny nahoru. Následek takového použití se dá srovnat s masívním dělostřeleckým ostřelováním konvenční municí, přičemž i radioaktivní zamoření je výrazně menší než u strategických jaderných hlavic. Zcela zásadní je ovšem psychologický dopad, je to prostě jasná červená čára.

Předpokládám, že od shazování jaderných bomb z letadel už se technologie posunuly. Teď by to zřejmě bylo navíc velmi nepraktické. Pokud tedy půjde například o raketu dlouhého doletu, je šance, že by ji Ukrajinci mohli sestřelit?

Shoz z bombardérů je dosud jedním ze způsobů užití, ovšem v případě taktických jaderných zbraní by se jednalo o použití např. střel s plochou dráho letu nebo balistických střel, jako je například Iskander s doletem v řádu stovek km. Sestřelit je systémy PVO je sice možné, nicméně zejména v případě použití na kratší vzdálenosti mimořádně obtížné a vyžadovalo by to nasycení bojiště systémy PVO v kvantitě, kterou Ukrajina nemá.

Související

Otakar Foltýn (použito se svolením Otakara Foltýna) Rozhovor

Není jiná alternativa, než vítězství Ukrajiny, tedy mír za ukrajinských podmínek, říká Otakar Foltýn pro EZ

Jaké jsou možné scénáře rusko-ukrajinské války? Jaká poučení si z tohoto konfliktu může odnést naše armáda? Nejen o válce na Ukrajině, hrozbách hybridních konfliktů a vůli k odporu proti režimům, které zas jednou neví, kde mají hranice, si Petr Nutil povídal s Otakarem Foltýnem, právníkem a důstojníkem Armády České republiky, bývalým náčelníkem Vojenské policie.
Vojenská policie

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli němuž skončil šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to dnes Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Více souvisejících

Otakar Foltýn rozhovor Rusko válka na Ukrajině Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy