ROZHOVOR | Extrémní léto a žádný sníh? Meteoroložka prozradila, co nás čeká

ROZHOVOR - Svět letos zažil tři nejteplejší měsíce v historii měření a odborníci s obavami vyhlížejí další oteplování. Podle známé meteoroložky Dagmar Honsové bude k dalšímu zvyšování teploty v následujících letech zřejmě docházet, takové extrémní sucho, jako bylo loni, nás ale zřejmě nečeká. V rozhovoru pro server EuroZprávy.cz také prozradila, že o zasněžené zimy se zatím u nás bát nemusíme.

Podle amerického Národního úřadu pro ovzduší a oceány zažil svět nejteplejší březen, únor i leden v historii měření. Čím je to způsobeno?

K nárůstu teploty přispěl jednak jev El Niňo, který má v určitých letech za následek změny proudění větru a tím velký vliv na počasí na celé Zemi a samozřejmě i globální změny klimatu způsobené člověkem.

Dá se předpokládat, že se podobný trend bude držet i v dalších letech?

K nárůstu teploty zřejmě bude v důsledku vlivu člověka docházet i nadále.

Může se například stát, že v dohledné době zažijeme v našich končinách zimu zcela bez sněhu?

Oteplování je jevem pozvolným a i díky tomu se v nejbližších desetiletích lyží ještě vzdávat nebudeme. Nicméně bude platit, že dnů se sněžením bude v nižších polohách v globálu ubývat. To ale neznamená, že například příští zima nemůže být u nás na sníh bohatá, podobně jako 2008/2009.

Můžeme očekávat, že letošní léto bude vzhledem k doposud vysokým teplotám v něčem výjimečné? Čekají nás například extrémní teploty nebo větší počet slunečných dní?

To, jaké bude letošní léto nelze zatím předpovědět – jednak to numerické modely prostě neumí (na přírodu jsme krátcí) a jednak neexistují žádné závislosti v počasí mezi jednotlivými ročními obdobím. Nicméně loňské léto bylo, co se teplot týče, opravdu extrémní, takže si troufám tvrdit, že tak suché a teplé léto letos nepřijde.

Loni se Česko kromě tepla potýkalo také s extrémním suchem. Bude se letos situace opakovat?

Ještě daleko hůře než teploty, se z delšího časového hlediska „předpovídají" srážky. Naštěstí podzim a letošní zima deficit srážek z velké části doplnila a i letošní jaro je zatím na srážky bohaté. Takže to s vodu zatím nevypadá nijak špatně.

Podle nedávných údajů OSN průměrná teplota za posledních 100 let narostla o 0,74 °C. Letošní březen ale průměrné březnové teploty za 20. století překonal o 1,22 stupně. O čem to vypovídá? Znamená to, že se oteplování urychluje?

Na jedné straně je sice zásah člověka čím dál tím vyšší, na straně druhé máme neustále dokonalejší měření.

Před několika dny podepsali zástupci 175 zemí v New Yorku klimatickou dohodu, která má oteplování planety zmírnit. Je ale možné oteplování zcela zastavit?

Slovo „zmírnit" klimatickou změnu je rozhodně vhodnější. Obávám se, že tzv. skleníkové plyny bude lidstvo produkovat i nadále.

Je oteplování naší planety nevratný proces? Nebo se mohou v řádu několika desítek let teploty zase začít snižovat?

Pokud se budeme držet posledních vědeckých studií, které dokazují, že oteplování je způsobené zejména lidskou činností, tak i přes to, že bude docházet ke snižování produkce CO2 , ke zvyšování teploty docházet bude.

Související

Dagmar Honsová Původní zpráva

Prudké změny počasí? Klimatická změna už hraje svou roli, varuje Honsová

Po tropických vedrech přišly prudké změny počasí s hrozbou povodní, teploty klesají k deseti stupňům. Meteoroložka Dagmar Honsová pro EuroZprávy.cz vysvětlila, že za tím stojí změny tlakových útvarů a chladný vzduch ze severozápadu. Klimatické změny zvyšují energii v atmosféře, což vede k častějším extrémním jevům.
Dagmar Honsová Rozhovor

Za extrémní počasí může globální oteplování, vlny veder budou častější a delší, říká meteoroložka Honsová

Letošní léto nás s výjimkou přelomu července a srpna pronásledují velmi vysoké teploty, které nezřídka přesahují tropické třicítky. V této souvislosti se EuroZprávy.cz obrátily na meteoroložkou Dagmar Honsovou, která prozradila, že se na konci týdne můžeme těšit na ochlazení až o deset stupňů. Smutným poznatkem je, že tropické dny byly například v pražském Klementinu naměřeny pětkrát častěji než před sto lety. 

Více souvisejících

Dagmar Honsová (meteoroložka) Počasí rozhovor

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 10 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 11 hodinami

před 14 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy