Letošní léto nás s výjimkou přelomu července a srpna pronásledují velmi vysoké teploty, které nezřídka přesahují tropické třicítky. V této souvislosti se EuroZprávy.cz obrátily na meteoroložkou Dagmar Honsovou, která prozradila, že se na konci týdne můžeme těšit na ochlazení až o deset stupňů. Smutným poznatkem je, že tropické dny byly například v pražském Klementinu naměřeny pětkrát častěji než před sto lety.
Vlna veder s krátkou přestávkou trvají celé léto. Teploty nezřídka přesahují třicítky a zřejmě pro každého je to velice nepříjemné. Můžeme „na oplátku“ počítat s mírným podzimem a chladnou zimou?
Žádné teplotní souvislosti a závislosti v počasí mezi jednotlivými měsíci či ročními obdobími neexistují. Takže po teplotně nadprůměrném létu může přijít teplotně nadprůměrný, průměrný nebo podprůměrný podzim. Nicméně výhledy sezónních modelů, která vydávají velká evropská a americká centra, počítají kladné teplotní odchylky pro jednotlivé měsíce až do konce roku.
Zažila jste vy sama někdy takováto vedra?
Jasně, jsem pamětník. V letech 2015, 2018 nebo 2019. A nedávno jsme slavily výročí vůbec nejvyšší naměřené teploty na našem území z 20. srpna 2012 – Dobřichovice 40,4 °C.
Budou trvat ještě dlouho? Nebo se můžeme alespoň ve výhledu následujících dnů těšit na ochlazení?
Výrazné ochlazení přinese víkend – opět se místy ochladí o více než 10 °C, také oblačnosti, srážek a bouřek bude hodně. Poslední srpnový týden bude na „houby“, ale letní teploty, tedy kolem hranice 25 °C se k nám zřejmě ještě na začátku září vrátí.
Co můžou vedra v obecné rovině způsobit? Mohou ohrozit i letošní sklizně obilovin a dalších klíčových produktů?
Sklizeň obilí spíše mohly ohrozit deště na začátku letošního srpna… Chvíli trvalo, než vyschla zem a těžká technika se mohla vrhnout do polí a zrno mělo ty správné hodnoty pro sklizeň. Tyto teploty jsou spíš zátěžové pro naši psychickou a fyzickou pohodu, na pracovní výkonnost, koncentraci za volantem, aktivitu vos, nutnost zalévat…
Budou se takovéto vlny opakovat každý rok, nebo jde o výjimečnou situaci způsobenou nepravidelným jevem? Ať už jde o El Niňo nebo cokoliv jiného.
Scénáře klimatických změn zní jasně – bude přibývat vln veder, poroste jejich četnost i délka.
Stojí za takovým nárůstem teplot globální oteplování a klimatické změny?
Jednoznačně. Za 100 let vzrostl počet tropických dnů v pražském Klementinu pětkrát. Dnešních 30 °C v pražském Klementinu tak před sto lety odpovídalo teplotám 26 °C.
Nedávno se vyskytly zprávy, že letošní červenec byl globálně nejteplejším měsícem minimálně v měřené historii. Platí to i pro Českou republiku?
Podle dat ČHMÚ byl červenec u nás teplotně nadnormální s průměrnou teplotou 19,6 °C a patřil mezi 8 nejteplejších od roku 1961. Nejvyšší průměrnou červencovou teplotu jsme naměřili v roce 2006 a to 21,3 °C.
Hrozí v České republice nedostatek vody v důsledku těchto veder? A hrozí, že tento nedostatek přesáhne únosnou mez – to znamená, že lidé nebudou mít co pít?
S vysokou teplotou a malou oblačnosti samozřejmě souvisí také vysoký výpar. Z takzvaného bleskového sucha, které se na našem území velmi rychle prohloubilo během června a července v důsledku vysokého výparu a vegetačního období, zažehnaly vydatné srážky na přelomu července a srpna. A i nyní to vypadá, že tento týden bude ve svém konci na srážky bohatý. Je to spíše otázka pro vodohospodáře, ale toho, že nebudeme mít co pít, se nebojím.
Začnou se vyskytovat třicítky i v jiných měsících, než jsme dosud zvyklí? Pokud se nepletu, jsou poměrně běžné od června do září.
Vzpomínám si, že v roce 2012 se první tropický den na našem území vyskytl už na konci dubna a v historii měření bychom našli tropické teploty i na začátku října. Datum prvního a posledního tropického dne se může „stěhovat“ více do jara a více do podzimu.
Související
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
Prosincové počasí v Česku láme rekordy. Jen pár dní před Vánocemi
Počasí , rozhovor , Dagmar Honsová (meteoroložka)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.
Zdroj: Libor Novák