ROZHOVOR | Za extrémní počasí může globální oteplování, vlny veder budou častější a delší, říká meteoroložka Honsová

Letošní léto nás s výjimkou přelomu července a srpna pronásledují velmi vysoké teploty, které nezřídka přesahují tropické třicítky. V této souvislosti se EuroZprávy.cz obrátily na meteoroložkou Dagmar Honsovou, která prozradila, že se na konci týdne můžeme těšit na ochlazení až o deset stupňů. Smutným poznatkem je, že tropické dny byly například v pražském Klementinu naměřeny pětkrát častěji než před sto lety. 

Vlna veder s krátkou přestávkou trvají celé léto. Teploty nezřídka přesahují třicítky a zřejmě pro každého je to velice nepříjemné. Můžeme „na oplátku“ počítat s mírným podzimem a chladnou zimou?

Žádné teplotní souvislosti a závislosti v počasí mezi jednotlivými měsíci či ročními obdobími neexistují. Takže po teplotně nadprůměrném létu může přijít teplotně nadprůměrný, průměrný nebo podprůměrný podzim. Nicméně výhledy sezónních modelů, která vydávají velká evropská a americká centra, počítají kladné teplotní odchylky pro jednotlivé měsíce až do konce roku.

Zažila jste vy sama někdy takováto vedra?

Jasně, jsem pamětník. V letech 2015, 2018 nebo 2019. A nedávno jsme slavily výročí vůbec nejvyšší naměřené teploty na našem území z 20. srpna 2012 – Dobřichovice 40,4 °C.

Budou trvat ještě dlouho? Nebo se můžeme alespoň ve výhledu následujících dnů těšit na ochlazení?

Výrazné ochlazení přinese víkend – opět se místy ochladí o více než 10 °C, také oblačnosti, srážek a bouřek bude hodně. Poslední srpnový týden bude na „houby“, ale letní teploty, tedy kolem hranice 25 °C se k nám zřejmě ještě na začátku září vrátí.

Co můžou vedra v obecné rovině způsobit? Mohou ohrozit i letošní sklizně obilovin a dalších klíčových produktů?

Sklizeň obilí spíše mohly ohrozit deště na začátku letošního srpna… Chvíli trvalo, než vyschla zem a těžká technika se mohla vrhnout do polí a zrno mělo ty správné hodnoty pro sklizeň. Tyto teploty jsou spíš zátěžové pro naši psychickou a fyzickou pohodu, na pracovní výkonnost, koncentraci za volantem, aktivitu vos, nutnost zalévat…

Doporučené články

Budou se takovéto vlny opakovat každý rok, nebo jde o výjimečnou situaci způsobenou nepravidelným jevem? Ať už jde o El Niňo nebo cokoliv jiného.

Scénáře klimatických změn zní jasně – bude přibývat vln veder, poroste jejich četnost i délka.

Stojí za takovým nárůstem teplot globální oteplování a klimatické změny?

Jednoznačně. Za 100 let vzrostl počet tropických dnů v pražském Klementinu pětkrát.  Dnešních 30 °C v pražském Klementinu tak před sto lety odpovídalo teplotám 26 °C. 

Nedávno se vyskytly zprávy, že letošní červenec byl globálně nejteplejším měsícem minimálně v měřené historii. Platí to i pro Českou republiku?

Podle dat ČHMÚ byl červenec u nás teplotně nadnormální s průměrnou teplotou 19,6 °C a patřil mezi 8 nejteplejších od roku 1961. Nejvyšší průměrnou červencovou teplotu jsme naměřili v roce 2006 a to 21,3 °C.

Hrozí v České republice nedostatek vody v důsledku těchto veder? A hrozí, že tento nedostatek přesáhne únosnou mez – to znamená, že lidé nebudou mít co pít?

S vysokou teplotou a malou oblačnosti samozřejmě souvisí také vysoký výpar. Z takzvaného bleskového sucha, které se na našem území velmi rychle prohloubilo během června a července v důsledku vysokého výparu a vegetačního období, zažehnaly vydatné srážky na přelomu července a srpna. A i nyní to vypadá, že tento týden bude ve svém konci na srážky bohatý. Je to spíše otázka pro vodohospodáře, ale toho, že nebudeme mít co pít, se nebojím.

Začnou se vyskytovat třicítky i v jiných měsících, než jsme dosud zvyklí? Pokud se nepletu, jsou poměrně běžné od června do září.

Vzpomínám si, že v roce 2012 se první tropický den na našem území vyskytl už na konci dubna a v historii měření bychom našli tropické teploty i na začátku října. Datum prvního a posledního tropického dne se může „stěhovat“ více do jara a více do podzimu.

Související

Více souvisejících

Počasí rozhovor Dagmar Honsová (meteoroložka)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy