ROZHOVOR | Za extrémní počasí může globální oteplování, vlny veder budou častější a delší, říká meteoroložka Honsová

Letošní léto nás s výjimkou přelomu července a srpna pronásledují velmi vysoké teploty, které nezřídka přesahují tropické třicítky. V této souvislosti se EuroZprávy.cz obrátily na meteoroložkou Dagmar Honsovou, která prozradila, že se na konci týdne můžeme těšit na ochlazení až o deset stupňů. Smutným poznatkem je, že tropické dny byly například v pražském Klementinu naměřeny pětkrát častěji než před sto lety. 

Vlna veder s krátkou přestávkou trvají celé léto. Teploty nezřídka přesahují třicítky a zřejmě pro každého je to velice nepříjemné. Můžeme „na oplátku“ počítat s mírným podzimem a chladnou zimou?

Žádné teplotní souvislosti a závislosti v počasí mezi jednotlivými měsíci či ročními obdobími neexistují. Takže po teplotně nadprůměrném létu může přijít teplotně nadprůměrný, průměrný nebo podprůměrný podzim. Nicméně výhledy sezónních modelů, která vydávají velká evropská a americká centra, počítají kladné teplotní odchylky pro jednotlivé měsíce až do konce roku.

Zažila jste vy sama někdy takováto vedra?

Jasně, jsem pamětník. V letech 2015, 2018 nebo 2019. A nedávno jsme slavily výročí vůbec nejvyšší naměřené teploty na našem území z 20. srpna 2012 – Dobřichovice 40,4 °C.

Budou trvat ještě dlouho? Nebo se můžeme alespoň ve výhledu následujících dnů těšit na ochlazení?

Výrazné ochlazení přinese víkend – opět se místy ochladí o více než 10 °C, také oblačnosti, srážek a bouřek bude hodně. Poslední srpnový týden bude na „houby“, ale letní teploty, tedy kolem hranice 25 °C se k nám zřejmě ještě na začátku září vrátí.

Co můžou vedra v obecné rovině způsobit? Mohou ohrozit i letošní sklizně obilovin a dalších klíčových produktů?

Sklizeň obilí spíše mohly ohrozit deště na začátku letošního srpna… Chvíli trvalo, než vyschla zem a těžká technika se mohla vrhnout do polí a zrno mělo ty správné hodnoty pro sklizeň. Tyto teploty jsou spíš zátěžové pro naši psychickou a fyzickou pohodu, na pracovní výkonnost, koncentraci za volantem, aktivitu vos, nutnost zalévat…

Doporučené články

Budou se takovéto vlny opakovat každý rok, nebo jde o výjimečnou situaci způsobenou nepravidelným jevem? Ať už jde o El Niňo nebo cokoliv jiného.

Scénáře klimatických změn zní jasně – bude přibývat vln veder, poroste jejich četnost i délka.

Stojí za takovým nárůstem teplot globální oteplování a klimatické změny?

Jednoznačně. Za 100 let vzrostl počet tropických dnů v pražském Klementinu pětkrát.  Dnešních 30 °C v pražském Klementinu tak před sto lety odpovídalo teplotám 26 °C. 

Nedávno se vyskytly zprávy, že letošní červenec byl globálně nejteplejším měsícem minimálně v měřené historii. Platí to i pro Českou republiku?

Podle dat ČHMÚ byl červenec u nás teplotně nadnormální s průměrnou teplotou 19,6 °C a patřil mezi 8 nejteplejších od roku 1961. Nejvyšší průměrnou červencovou teplotu jsme naměřili v roce 2006 a to 21,3 °C.

Hrozí v České republice nedostatek vody v důsledku těchto veder? A hrozí, že tento nedostatek přesáhne únosnou mez – to znamená, že lidé nebudou mít co pít?

S vysokou teplotou a malou oblačnosti samozřejmě souvisí také vysoký výpar. Z takzvaného bleskového sucha, které se na našem území velmi rychle prohloubilo během června a července v důsledku vysokého výparu a vegetačního období, zažehnaly vydatné srážky na přelomu července a srpna. A i nyní to vypadá, že tento týden bude ve svém konci na srážky bohatý. Je to spíše otázka pro vodohospodáře, ale toho, že nebudeme mít co pít, se nebojím.

Začnou se vyskytovat třicítky i v jiných měsících, než jsme dosud zvyklí? Pokud se nepletu, jsou poměrně běžné od června do září.

Vzpomínám si, že v roce 2012 se první tropický den na našem území vyskytl už na konci dubna a v historii měření bychom našli tropické teploty i na začátku října. Datum prvního a posledního tropického dne se může „stěhovat“ více do jara a více do podzimu.

Související

Více souvisejících

Počasí rozhovor Dagmar Honsová (meteoroložka)

Aktuálně se děje

včera

Vláda ČR

Česko podpoří místní zbrojařské firmy. Stát se za ně zaručí, rozhodla vláda

České firmy v obranném průmyslu budou moci k získání investičních úvěrů od komerčních bank využít státní záruky, které jim formou pojištění těchto úvěrů poskytne Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Program podpory obranného průmyslu schválila vláda na středečním zasedání. Odsouhlasila také poskytnutí státní dotace na uspořádání tří velkých sportovních akcí na území České republiky v příštích letech.

včera

Dominik Hašek

Trump a Putin se měli bavit i o hokeji. Z Česka přišla ostrá reakce Dominika Haška

I sportovní fanoušky mohl zaujmout jeden aspekt úterního telefonátu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Hlavním tématem sice byla válka na Ukrajině, ale řeč údajně přišla i na případné hokejové utkání mezi USA a Ruskem. Neuniklo to ani legendárnímu brankáři Dominiku Haškovi. 

včera

Robert Pattinson ve sci-fi Mickey 17.

RECENZE: Technokratická hrozba a hledání humanismu. Hybridní sci-fi Mickey 17 pohltí

Eklektický mistr s osobitou poetikou Bong Joon Ho natočil první film od veleúspěšného Parazita z roku 2019. Ten byl vůbec prvním neanglicky mluveným snímkem, který získal Oscara pro nejlepší film. Režisérova novinka Mickey 17 odpremiérovala na festivalu Berlinale, teď ji promítají česká kina. Na pozadí satirického sci-fi se snaží navrátit k lidskosti, zatímco kritizuje technokratické lídry Muskova střihu.

včera

včera

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát

Senát ve středu schválil novelu, která umožní zvýšení náborového příspěvku pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší snahy o zajištění dostatečného počtu personálu v Armádě České republiky. O návrhu předtím senátoři debatovali čtyři hodiny, přičemž hlavním tématem byla bezpečnost a obrana země.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NOAA

Sbalte se, máte 90 minut. Trump vyházel meteorology z NOAA

Heather Welch, která se specializovala na mapování pohybu mořských živočichů a pomáhala předcházet srážkám lodí s velrybami, obdržela e-mail s oznámením o svém okamžitém propuštění. Měla pouhých 90 minut na sbalení věcí a odchod. Welch pracovala téměř deset let jako ekolog v Národním úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), který se stará o monitorování oceánů a klimatu.

včera

Rusko, Kreml

Ustupování Rusku nikdy nefungovalo. A historie to dokazuje

Od svého návratu do Bílého domu americký prezident Donald Trump výrazně přetvořil americkou politiku vůči Rusku a zvolil mnohem smířlivější přístup k Vladimiru Putinovi a válce na Ukrajině. Tento postoj zahrnuje omezení vojenské pomoci Ukrajině a tlak na Kyjev, aby přistoupil na nevýhodné podmínky ukončení bojů.

včera

včera

včera

včera

Politico: Trump s Putinem nevyřešili nic. Naplánovali hokej, Rusko získalo čas a Zelenského nikdo neinformoval

Rusko nadále oddaluje uzavření úplného příměří na Ukrajině. To však americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho ruskému protějšku Vladimiru Putinovi nebránilo v plánování budoucích hokejových zápasů mezi USA a Ruskem, upozornil server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy