ROZHOVOR - Ačkoliv se léto pomalu blíží ke svému konci, Češi si ještě pár tropický dní užijí. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to uvedla meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. Nastínila také, jaká by nás mohla čekat letošní zima.
Do konce léta zbývá ještě pár týdnů, čekají nás letos ještě nějaké tropické dny?
Prozatím to vypadá, že ano. Ten nejbližší den, kdy se rtuť teploměru vyšplhá ke 30 °C, máme před sebou už tuto sobotu tj. 20. 8. (mimochodem to bude přesně 4 roky, co byla v Česku naměřena vůbec nejvyšší teplota vzduchu 40,4 °C v Dobřichovicích). Tropické dny by ale také měla přinést ještě druhá polovina příštího týdne tj. od 25. do 27. srpna (úspěšnost této předpovědi je 75-80%).
Když byste zhodnotila dosavadní průběh letošního léta v České republice, můžeme hovořit o podobně horkých měsících, jako byly v loňském roce?
Letošní charakter počasí je přesně podle učebnice meteorologie jak by léto mělo vypadat v našich zeměpisných šířkách – tj. počasí se v průměru měnilo každé 4 dny a teploty jsou dost proměnlivé – sem tam jsme sice tropický den zaznamenali, poté ale přišel pád teplot i o více než 10 °C. Pokud budeme hovořit v číslech – tak vloni to bylo za prázdniny 20 tropických dnů v Praze, letos zatím 7. Loňské prázdniny byly jedny z nejteplejších vůbec, ty letošní jsou zatím teplotně normální.
Meteorologové v průběhu roku upozorňovali, že každý měsíc byl tím nejteplejším v historii měření. Bude tento trend i nadále pokračovat?
Nejvýraznější odchylku od normálu měl zatím letos únor – to se jeho průměrná teplota pohybovala na +3 °C, oproti normálu -1,1 °C. To, co nám přinesou další měsíce jen stěží odhadovat. Klimatologické modely, které vydávají velká meteorologická světová centra, se nyní přiklání k teplejší zimě v Evropě střední. Tyto predikce ale musíme brát s nadhledem.
Přesto například v České republice v polovině srpna naměřila řada stanic po ránu rekordní minima a někde dokonce padaly teploty pod bod mrazu. Jak je to možné?
Dokonce i loňské léto, ať výrazně nadprůměrné, přineslo mráz po ránu do horských údolí (např. 26. srpna na Jizerce -0,5 °C.). Pokud se spojí jasná noc, studené severní proudění a bezvětří není mráz v našich podmínkách na horách nic výjimečného. Výjimečná ale byla nízká teplota po ránu ve městech, kdy i v pražském Klementinu padl minimální teplotní rekord – tady totiž hraje i velkou roli zástavba tedy tepelný ostrov města, proto je minimum raritou. I tady to bylo způsobeno studeným severním prouděním po přechodu studené fronty, jasnou nocí a bezvětřím. Navíc, po sv. Anně, se noci začínají výrazně prodlužovat a teplota jde rychle dolů.
Ve Spojených státech nastává období tornád a někteří meteorologové tvrdí, že to letošní by mohly být nejsilnější od roku 2012. Co tedy můžeme letos očekávat?
Opět se jedná o predikce s úspěšností kolem 65 %. Tyto zprávy mají spíše orientační charakter. S tornády ale musí v USA počítat každoročně a to zejména v povodí řeky Mississippi ve státech Kansas a Oklahoma.
Dá se v tuto chvíli předpovědět, jaká nás čeká letošní zima?
Předpovědět počasí na letošní zimu se v tuto chvíli nedá. Nejčastěji se domníváte, že po letošním proměnlivém létě nás čeká stejně proměnlivá zima nebo hodně tuhá zima. Žádné závislosti a souvislosti v počasí ale neexistují. Sezónní předpovědi zpracovávané různými světovými centry se na tom, jaká bude zima ve střední Evropě, zatím příliš neshodují. Americký institut Iri očekává stejné šance pro nadprůměrné i podprůměrné hodnoty srážek i teplot.
Americké centrum NCEP pak v poslední predikci vypočítává období zimních měsíců jako teplotně nadprůměrné a srážkově bez větších odchylek od normálu. S předpokladem teplé zimy se ale bude jednat spíše o srážky dešťové a to zejména v nižších polohách. A také jsem slyšela babské pověry, že letošní cibule má jen málo slupek, takže bude zima mírná.
Související
Prudké změny počasí? Klimatická změna už hraje svou roli, varuje Honsová
Za extrémní počasí může globální oteplování, vlny veder budou častější a delší, říká meteoroložka Honsová
Dagmar Honsová (meteoroložka) , Počasí , rozhovor
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
před 1 hodinou
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
před 3 hodinami
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
před 4 hodinami
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
před 5 hodinami
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
před 5 hodinami
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
Aktualizováno před 5 hodinami
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 6 hodinami
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
před 7 hodinami
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
před 7 hodinami
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
před 8 hodinami
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
před 8 hodinami
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
před 8 hodinami
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
před 10 hodinami
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
před 11 hodinami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 13 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.
Zdroj: Lucie Podzimková