Západ Řecka je kvůli tropické bouři v pohotovosti

Řecká vláda vyhlásila v osmi regionech na západě Řecka stav pohotovosti kvůli blížící se subtropické bouři, která by kvůli silnému větru a intenzivním srážkám mohla způsobit záplavy a rozsáhlé výpadky dodávek elektřiny. Informoval o tom dnes deník Kathimerini.

Řecko
doporučujeme

Bouři Janos meteorologové označují za takzvaný medikán (tedy středomořský hurikán), zatím se ale neví, jakou silou zasáhne pevninu a zda ohrozí i města jako Atény a Korint.

"Zásah bouře Janos bude podobný jako v případě jiných silných bouří, ale bude mít vyšší intenzitu, delší trvání a zasáhne větší území," řekl dnes náměstek ministra civilní ochrany Nikos Hardalias.

Na příchod živlu se mají urychleně připravit zejména lidé na Jónských ostrovech, jako je Kefalonia, Ithaka či Zakynthos, a také obyvatelé blízkých přímořských regionů v pevninském Řecku.

Mluvčí vlády Stelios Petsas uvedl, že přesnou dráhu cyklóny zatím nelze s jistotou předpovědět. Není tedy zatím jasné, zda mají s jejím příchodem počítat i lidé v oblasti metropole či ve vnitrozemí Peloponéského poloostrova.

Medikány se vyskytují ve Středomoří poměrně vzácně, a to zejména v období od října do března. Například v roce 2018 způsobil medikán Zorba v Řecku rozsáhlé škody.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko postihly lokální záplavy, desítky lidí musely být evakuovány

14.10.2020 13:38 Slovensko po vydatném dešti postihly lokální záplavy. Hasiči na východě země evakuovali z domovů…

Povodňová vlna ve Francii a Itálii zanechala zkázu, počet obětí ještě…

04.10.2020 21:31 Aktualizováno Na jihovýchodě Francie a severu Itálie dnes pokračovaly pátrací akce a práce na odstraňování škod…

Povodně sužují jih Francie a sever Itálie, Benátky poprvé aktivovaly …

03.10.2020 14:19 Aktualizováno Jihovýchod Francie a oblasti na severu Itálie hlásily dnes ráno rozvodněné řeky a několik…

Grónsko zjistilo rekordně nízkou teplotu, údaj je ale 28 let starý

23.09.2020 16:01 V Grónsku naměřili nejnižší teplotu na severní polokouli, údaj byl ale zaznamenán už před 28 lety.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama