Hurikán Lorenzo se řítí na Azorské ostrovy, jeho úder může být zdrcující

Azorské ostrovy se připravují na hurikán Lorenzo, který by měl toto portugalské souostroví zasáhnout z úterý na středu. Přinést má silný vítr, vysoké vlny a lijáky. Lorenzo v sobotu vytvořil rekord, když se stal prvním hurikánem páté, tedy nejvyšší kategorie, který dorazil takto daleko na severovýchod Atlantiku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hurikán
doporučujeme

Hurikán postupně zeslábl až na druhý stupeň dnes ráno, uvedla agentura Reuters.

"Přívalové deště mohou způsobit život ohrožující záplavy na západních Azorech," varovalo dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC), podle něhož je hurikán Lorenzo 1800 kilometrů jihozápadně od Azorských ostrovů. Ty leží zhruba 1360 km od pobřeží pevninského Portugalska.

Podle NHC hurikán Lorenzo postupuje rychlostí asi 20 kilometrů za hodinu a nyní ho provází vítr o rychlosti 170 kilometrů v hodině. Nad středečním ránem by tak oko hurikánu mělo přejít blízko západního pobřeží Azor, kam může bouře přinést až 10 centimetrů srážek.

Dopad hurikánu Lorenzo na Azorské ostrovy může být značný, protože jejich ekonomika je do velké míry závislá na zemědělství, rybolovu a cestovním ruchu. Tento autonomní portugalský region má na 250.000 obyvatel a je oblíbeným cílem turistů.

Zbytky bouře po hurikánu Lorenzo patrně ve čtvrtek zasáhnou i Británii. Tamní meteorologové vydali varování před silnými dešti, především na západě země.

Ačkoli silné hurikány jako Lorenzo nejsou v Atlantském oceánu výjimkou, Lorenzo je netypický svou intenzitou a umístěním. "Je to nejsilnější cyklón, jaký byl kdy pozorován na severovýchodě Atlantiku," uvedl francouzský televizní kanál La chaîne météo.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí v příštích letech? Horší než co jsme zažili, obávají se experti

09.03.2020 22:36 Aktualizováno Uplynulé desetiletí bylo z hlediska počasí nejteplejší v historii měření. Oznámila to Světová…

Tornáda se prohnala státem Tennessee. Nejméně 19 obětí

03.03.2020 17:33 Aktualizováno Nejméně 19 lidí zabila tornáda, která se přehnala americkým státem Tennessee a dnes časně ráno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama