Euro 2024: Ani nejrychlejší gól v historii ME Albáncům nestačil. Itálie otočila a vyhrála 2:1

Do fotbalového turnaje v Německu vstoupili v sobotu večer i obhájci titulu evropských šampionů Italové. Pro ně začal duel s Albánci velkým šokem, když už po 23 vteřinách po chybně vhozeném autovém vhazování skóroval Bajrami. Dalších patnáct minut však fotbalistům z Apeninského poloostrova stačilo bohatě na to, aby tento nepříznivý stav otočili, o což se postarali Bastoni a Barella.

Za bouřlivé atmosféry zaplněného stadionu v Dortmundu, tedy ve městě, v němž se ten večer nacházelo až 50 000 Albánců, začal duel ve vysokém tempu z obou stran a začal šokem pro fotbalovou veřejnost, zvláště pak pro italské fotbalové fanoušky. Po 23 sekundách hry totiž využili Albánci chybného autového vhazování, po němž se balónu ujal Bajrami, který následně zakončil střelou na přední tyč, na kterou gólman Donarumma nestačil. Bajrami se tak postaral o nejrychlejší branku v historii evropských šampionátů.

Z pohledu Albánců to ale byl jediný zásadní úspěch v zápase, v němž následně diktovali tempu hry Italové. Ti totiž nečekali na vyrovnání nikterak dlouho, konkrétně do 11. minuty. Tehdy zahráli na krátko rohový kop, po němž se Pellegrini odhodlal k centru zleva, na nějž si naskočil u zadní tyče volný Bastoni a ten tak rozradostnil Italy. A byli rozradostněni ještě jednou o pět minut později, kdy se z voleje krásně trefil opět volný italský fotbalista, tentokrát Barella. Ten se stal čtvrtým Italem, který dal gól na dvou různých evropských šampionátech a od kouče Luciana Spalettiho slyšel po zápase jen samou chválu. "V tomhle je nejlepší. Když se drží ve středu hřiště před obranou a číhá na tyto momenty. Někdy plýtvá silami běháním do rohů, ale dnes dělal přesně to, co jsme po něm chtěli. Byl úžasný," nechal se slyšet italský stratég konkrétně.

V následujících minutách to byli jen a jen Italové, kteří na hřišti dominovali a nenechávali nikoho na pochybách, kdo je v tomto zápase favoritem. Albánci jenom vytvořil hustý obranný val a čekali, zda nepřijde nějaká příležitost v podobě brejku. Ve 32. minutě bylo blízko ke třetí italské brance, když na Frattesiho mířila průniková přihrávka, jmenovaný italský reprezentant ji ale následně nevyužil, neboť trefil tyč, a to i díky lehké teči brankáře Strakoši. Záhy se pokoušel o navýšení vedení Scamacca, který už z postavení za albánskou obranou z úhlu pouze namířil do gólmana.

Druhé dějství bylo už jen ve znamení kontrolování hry ze strany favoritů, přičemž skóre už se nezměnilo ani na jedné straně. Nepodařilo se to ani Chiesovi, ani Dimarcovi, na druhé straně ke změně skóre nepomohl ani střídající sparťan Laci. Závěr ze strany Italů nebyl nikterak přesvědčivý, Albánci měli několik náznaků směrem dopředu. "Od začátku trenérské kariéry mi všichni říkají, že důležité je vítězství a ne, jestli se hraje hezký fotbal. Abychom ale mohli usilovat o obhajobu titulu, budeme muset hrát lepší fotbal. Byla možnost jim několikrát ublížit a my jsme toho nevyužili. Dobře jsme akce rozehráli, ale pak jsme to zastavili a nedotáhli. Až příliš rychle jsme se zatáhli a hráli na jistotu. V závěru se Albánie snažila s výsledkem něco udělat a otevíral se nám prostor, ale my jsme byli zataženi vzadu," komentoval průběh duelu kouč Spaletti po utkání.

To brazilského kouče Albánců Sylvinha mrzelo, že z vydařeného vstupu do zápasu zbyly jen oči pro pláč. "Tým byl po rychlém gólu nadšený, ale měli jsme hrát lépe a aktivněji. Zvláště v první půli. Ve druhé půli už to bylo lepší a měli jsme i šanci."

Konečný výsledek zápasu fotbalového Eura v Německu (15.6.2024):

SKUPINA B:

Itálie – Albánie 2:1 (2:1)
Branky:
11. Bastoni, 16, Barella – 1. Bajrami. Rozhodčí: Zwayer – Lupp, Achmüller – Dankert (video, všichni Něm.). ŽK: Pellegrini, Calafiori – Broja, Hoxha. Diváci: 60 512

Itálie: Donnarumma – Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco (83. Darmian) – Jorginho, Barella (90.+2 Folorunsho) – Frattesi, Pellegrini (77. Cristante), Chiesa (77. Cambiaso) – Scamacca (83. Retegui). Trenér: Spalletti

Albánie: Strakoša – Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj – Bajrami (87. Muci), Ramadani, Asllani – Asani (68. Hoxha), Broja (76. Manaj), Seferi (68. Laci). Trenér: Sylvinho

Související

sport

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra

Až se bude volit 29. května nový předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR), budou se o tento nejvyšší post v tuzemském fotbale ucházet vedle současného šéfa Petra Fouska další dva kandidáti majitel třetiligového Motorletu Praha Rudolf Blažek a prezident fotbalové Mladé Boleslavi David Trunda. Nikdo jiný se tak do voleb nepřihlásil.
Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

Více souvisejících

Fotbal Euro 2024

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 0:0 po první třetině. Gól domácích neplatil

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy