FIFA posílá do Česka pracovní skupinu kvůli patu ve volbě šéfa tuzemského fotbalu

Praha - Na nedávné valné hromadě Fotbalové asociace ČR (FAČR) nebyl z trojice Petr Fousek (bývalý generální sekretář FAČR), Martin Malík (šéf dceřinné společnosti asociace STES) a Libor Duba (ředitel Ondrášovky) zvolen nástupce Miroslava Pelty, jenž byl na začátku května zadržen policií po celorepublikové razii týkající se podezřelých machinací se sportovními dotacemi. A právě to se nelíbí Mezinárodní fotbalové federaci FIFA, která tak na základě tohoto volebního patu pošle koncem června do Česka svou pracovní skupinu, jež by měla mít za úkol pomoci FAČR v úpravě stanov tak, aby už k dalšímu volebnímu patu nedošlo.

Připomeňme, že při volbě na začátku června postoupili do 2. kola Petr Fousek s Martinem Malíkem, přičemž za prvním jmenovaným stála moravská komora delegátů, za tím druhým pro změnu zase ta česká. Protože ale ve druhém kole ani jeden z těchto kandidátů nedostal potřebný počet hlasů, postoupila volba šéfa tuzemského fotbalu do závěrečného třetího kola a ani tehdy nakonec nový šéf zvolen nebyl. "Obdržel jsem avízo, že k nám vyjede pracovní skupina FIFA, která by měla být koncem měsíce v České republice. Měla by pracovat na našich stanovách. Nelíbí se jim dvoukomorový systém, který už poněkolikáté zablokoval volbu předsedy," potvrdil informaci Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Poté, co tedy nebyl zvolen nástupce Miroslava Pelty, vzdal se právě Pelta funkce předsedy FAČR a to za účelem jeho propuštění z vazby, což se tak také nakonec před pár dny stalo. Dodejme však, že Pelta nadále zůstává členem vedení jak Českého olympijského výboru, tak i České unie sportu.

Vzhledem k tomu, že obě komory, jak česká, tak tedy i moravská, mají jiný počet delegátů, tedy těch, kteří volí předsedu FAČR, stojí tak v současných stanovách následující klíč ke zvolení: v každé z těchto komor musí kandidát získat alespoň 35 procent hlasů k tomu, aby se mohl stát nový šéfem FAČR. Právě tento dvoukomorový systém vadí zástupcům FIFA a proto ho chtějí do budoucna pomoci změnit. 

"Zřejmě nám chtějí pomoci k úpravám stanov, aby k volbě došlo. Ať to bude jakýkoli předseda, ale aby byl zvolen," řekl konkrétně k tomu Řepka, jenž dodal, že ve hře je hned několik variant, jak upravit tyto stanovy. Není vyloučeno, že by mohlo dojít i ke zrušení obou komor, což by bylo podle Řepky tím nejtvrdším řešením.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Více souvisejících

Fotbal FAČR FIFA

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 26 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy