Od čtvrtečního večera je k vidění nejen na tuzemských fotbalových fanoušcích, ale i u lidí z vedení Ligové fotbalové asociace (LFA) coby zřizovatele prvních dvou nejvyšších fotbalových soutěží u nás větší úsměv na tváři. Může za to především ten fakt, že z úst vládních představitelů právě ve čtvrtek večer zaznělo, že by se sportovní akce v Česku mohly uskutečnit už 25. května a nikoli až 8. června, jak se původně plánovalo. Důvodem je zrychlení postupného uvolňování vládních opatření, ke kterému nyní Vláda ČR přistoupila. LFA bude tak v pondělí s vládou jednat o podrobnostech restartu tuzemských fotbalových profesionálních soutěží a tudíž i o maximálnímm počtu osob, které by se mohly jednotlivých zápasů bez diváků zúčastnit. V tomto ohledu se dosud mluvilo o padesáti osob, šéf LFA Dušan Svoboda ale žádá o navýšení na 130.
V pondělí 27. dubna také kromě toho, že LFA začne jednat s vládou o fotbalových soutěžích, zasedne Ligový výbor, na kterém hodlá LFA řešit další možný vývoj situace. V rozhovoru pro Českou televizi Dušan Svoboda už ale stihl prozradit, že se bude snažit vyjednat navýšení maximálního počtu osob na jednotlivých fotbalových zápasech tak, aby mohl být každý zápas bez diváků vůbec uskutečněn. "Je trochu těžké to říci paušálně. K organizačnímu zajištění utkání na stadionu pro dvacet tisíc nebo pro sedm tisíc lidí potřebujete trochu jiný počet lidí. Ale když to mám říct generálně, tak nějakých zhruba 130 lidí je nějaká spodní hranice, kdy to utkání jste schopní zorganizovat i s tím, že jste schopní zprostředkovat kontakt s médii," řekl konkrétně Svoboda.
Podle něj by v případě maximálního počtu 50 až 100 zúčastněných osob by fotbalové zápasy, i když by byly bez diváků, šly jen stěží zorganizovat.
"Byli jsme schopní zápasy uspořádat i v tomto limitu, ale to bylo opravdu už hodně za hranou. Bez přítomnosti médií. Když tam nejsou fanoušci, tak naopak přítomnost médií je důležitá. Takže když se budeme bavit o nějakých 130, 140 lidech, jsme schopní zajistit utkání v nějakém standardu," řekl k tomu Svoboda, který zároveň přivítal zrychlené uvolňování, ke kterému česká vláda přistoupila. "Určitě je to pro nás dobrá zpráva. Možná ještě podstatnější zpráva je, že se k tomuto datu, které tomu předchází, umožňuje svým způsobem plnohodnotný trénink. Je důležité, než se spustí ostré soutěžní zápasy, aby byl hráčům umožněný plnohodnotný trénink. S těmi souboji, kontaktem. Bez toho se ostré zápasy spustit nedají. Riskovali bychom zranění hráčů. Tohle je dobrá zpráva ze včerejška. Díky tomu se znovuspuštění profesionálních soutěží blížíme."
Podle slávisty Coufala je největším problémem pro fotbalisty zvýšená zátěž
Fakt urychlení postupného uvolňování pohopitelně vítají i samotní fotbalisté. Například slávista Vladimír Coufal se nechal slyšet, že by pro něj rozhodně nebyl problém do zápasu nastoupit.
"Trénujeme týden. Nehráli jsme nějakou průpravnou hru, ale věřím, že v nějakém režimu by to asi šlo, protože automatismy v sobě máme a trenéři to do nás hustí pořád. Takže si myslím, že bychom to zvládli, i když by to asi nebyla nějaká top úroveň. Ale určitě bychom se dostali na nějaké procento výkonnosti a myslím, že by to nebylo zas tak špatné," řekl přesněji Coufal, který ovšem vidí potíž ve zvýšené zátěži poté, co museli být fotbalisté nuceni o dlouhé pauze trénovat pouze doma individuálně. Díky tomu tak může fotbalistům hrozit snadno zranění.
"To je druhá věc, jak se k tomu přizpůsobí tělo, když půjdete po období okleštěného tréninku rovnou do ostrého zápasu. To záleží na každém individuálně," reagoval těmito slovy Coufal na dosavadní trénování ve skupinkách po osmi lidech. V takovém režimu se může trénovat teprve od pondělí tohoto týdne. Nicméně, i takový způsob trénování Coufal vítá. "Lepší než běhat po lese, čehož jsme měli už dost. I když souboje a hra trochu chybí, ale věřím, že postupně k tomu dojdeme," dodal slávikstický obránce, jenž je zároveň i českým reprezentatem.
Související

Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách

Turbulence v české fotbalové lize. Po víkendu přišly změny na lavičkách Pardubic a Slovácka
Aktuálně se děje
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
včera

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
včera

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
včera

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
včera

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
včera

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
včera

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
včera

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
včera

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
19. července 2025 21:47

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
19. července 2025 20:42

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
19. července 2025 19:28

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
19. července 2025 17:59

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
19. července 2025 16:49

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
19. července 2025 15:45
Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.
Zdroj: Jakub Jurek