Konec nebezpečným pádům v cyklistice? UCI zavádí ochranné ploty a nejen to

Letos v srpnu šokoval nejen cyklistickou veřejnost dojezd závodu Kolem Polska, kdy cyklistu Fabia Jakobsena potkal takový pád, který ho málem stál i život. Není tak divu, že se poté rozhořela debata o bezpečnosti cyklistů a tak tento moment přiměl Mezinárodní cyklistickou unii (UCI) k reakci. V pátek dala na vědomí, že zavede do nadcházejících sezón nová opatření, jednak se zavedou nové standardy pro ochranné ploty a kromě toho si dává UCI za cíl zlepšit svou komunikaci s cyklisty. Také byl pak schválena nová opatření při situcích, kdy dojde u cyklistů k otřesu mozku.

Cyklistika
doporučujeme

Hned čtrnáct nových opatření, které by měly vést k větší ochraně cyklistů při závodech, představila v pátek UCI. Mezi nimi například zavedení nové pozice bezpečnostního manažera v UCI a s ní spojenou povinnost pro organizátory, aby takovoutu osobu na svých akcích jmenovali a následně ji i vyškolili. Pracovní skupina UCI, jejíž členové jsou zástupci jak samotných jezdců, tak i pořadatelů, taktéž stanovila standardy pro ochranné ploty především v těch etapách, ve kterých se mohou očekávat hromadné spurty.

Dále se tato pracovní skupina na svém pátečním zasedání dohodla i na vytvoření databáze nehod, stejně jako na využívání moderních technologiích k tomu, aby se včas díky nim upozornilo na možné problémy na trase. Vedle toho si UCI dává za cíl lépe komunikovat s cyklisty, neboť právě ti ji v otázce bezpečnosti vyčítali liknavost.

Platí již také nová pravidla při případech, kdy si cyklista přivodí otřes mozku. UCI totiž vydala nové pokyny, podle nichž se budou muset členové jednotlivých týmů školit. To by jim mělo pomoct při odhalování příznaků otřesu mozku. Pravidla navíc obsahují konkrétní body, díky kterým půjde lépe už jen z chování závodníků poznat, zda má otřes mozku či nikoli.

Během letošního roku bylo těžkých pádů cyklistů hned několik, které nakonec donutily UCI v tomto směru reagovat. Nestal se pouze ten nejostřejší párd Jakobsena v závodě Kolem Polska, kdy ho v závěrečném spurtu v plné rychlosti odstrčil do bariéry Dylan Groenewegen, ale třeba i během samotné Tour de France utrpěl otřes mozku Romain Bardet. Ten, i když se očividndě skoro neudržel na nohou, etapu nakonec dokončil.

Další tvrdý incident se stal Remcu Evenepoelovi v závodě Kolem Lombardie. Ten v jednom z těžkých sjezdů tehdy přepadl přes zítku a zlomil si tak pánev. Ve stejném závodě si pak zlomeninu klíční kosti přivodil Maximilian Schachmann poté, co ho srazilo auto, které tam v tu chvíli nemělo vůbec být.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

Bojovník Procházka je podle bookmakerů favoritem duelu s hvězdou UFC

11.01.2021 05:24 Únorová UFC Fight Night 188 bude pro české fanoušky speciální událostí. V hlavním zápase večera se…

PŘEHLED: Peníze, politika, kultura i společnost. Největší změny a události…

29.12.2020 10:10 Rok 2021 je téměř za dveřmi a přinese s sebou řadu změn. Zároveň nás příští rok čeká i několik…

Sportovní organizace píšou Blatnému. Chtějí otevření, navrhly zkušební…

18.12.2020 12:50 Aktualizováno Lídři českého sportu se spojili a apelují, aby i ve čtvrtém rizikovém stupni systému PES fungovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama