Konec nebezpečným pádům v cyklistice? UCI zavádí ochranné ploty a nejen to

Letos v srpnu šokoval nejen cyklistickou veřejnost dojezd závodu Kolem Polska, kdy cyklistu Fabia Jakobsena potkal takový pád, který ho málem stál i život. Není tak divu, že se poté rozhořela debata o bezpečnosti cyklistů a tak tento moment přiměl Mezinárodní cyklistickou unii (UCI) k reakci. V pátek dala na vědomí, že zavede do nadcházejících sezón nová opatření, jednak se zavedou nové standardy pro ochranné ploty a kromě toho si dává UCI za cíl zlepšit svou komunikaci s cyklisty. Také byl pak schválena nová opatření při situcích, kdy dojde u cyklistů k otřesu mozku.

Cyklistika

Hned čtrnáct nových opatření, které by měly vést k větší ochraně cyklistů při závodech, představila v pátek UCI. Mezi nimi například zavedení nové pozice bezpečnostního manažera v UCI a s ní spojenou povinnost pro organizátory, aby takovoutu osobu na svých akcích jmenovali a následně ji i vyškolili. Pracovní skupina UCI, jejíž členové jsou zástupci jak samotných jezdců, tak i pořadatelů, taktéž stanovila standardy pro ochranné ploty především v těch etapách, ve kterých se mohou očekávat hromadné spurty.

Dále se tato pracovní skupina na svém pátečním zasedání dohodla i na vytvoření databáze nehod, stejně jako na využívání moderních technologiích k tomu, aby se včas díky nim upozornilo na možné problémy na trase. Vedle toho si UCI dává za cíl lépe komunikovat s cyklisty, neboť právě ti ji v otázce bezpečnosti vyčítali liknavost.

Platí již také nová pravidla při případech, kdy si cyklista přivodí otřes mozku. UCI totiž vydala nové pokyny, podle nichž se budou muset členové jednotlivých týmů školit. To by jim mělo pomoct při odhalování příznaků otřesu mozku. Pravidla navíc obsahují konkrétní body, díky kterým půjde lépe už jen z chování závodníků poznat, zda má otřes mozku či nikoli.

Během letošního roku bylo těžkých pádů cyklistů hned několik, které nakonec donutily UCI v tomto směru reagovat. Nestal se pouze ten nejostřejší párd Jakobsena v závodě Kolem Polska, kdy ho v závěrečném spurtu v plné rychlosti odstrčil do bariéry Dylan Groenewegen, ale třeba i během samotné Tour de France utrpěl otřes mozku Romain Bardet. Ten, i když se očividndě skoro neudržel na nohou, etapu nakonec dokončil.

Další tvrdý incident se stal Remcu Evenepoelovi v závodě Kolem Lombardie. Ten v jednom z těžkých sjezdů tehdy přepadl přes zítku a zlomil si tak pánev. Ve stejném závodě si pak zlomeninu klíční kosti přivodil Maximilian Schachmann poté, co ho srazilo auto, které tam v tu chvíli nemělo vůbec být.

131. Velká pardubická ve znamení pádů. Nakonec triumfoval překvapivě Talent

10.10.2021 17:06 Slavný mezinárodní dostihový závod konající se v České republice Velká pardubická měla tradičně o…

Některé boxerské zápasy na olympiádě v Riu byly zmanipulované, tvrdí…

30.09.2021 16:46 Vyšetřovatel Richard McLaren se ve čtvrtek nechal slyšet, že některé boxerské zápasy na Letních…

Veslař Ondřej Synek ukončil kariéru. Učinil tak ze zdravotních důvodů

23.09.2021 11:26 Ve svých osmatřicet letech se ve čtvrtek rozhodl ukončit svou bohatou kariéru veslař Ondřej Synek.…

Související:

Právě se děje

reklama