Kanada do Tokia své sportovce nepustí, Austrálie se připravuje až na příští rok

Poté, co se v předešlých dnech proti konání Letních olympijských her v Tokiu v tomto roce kvůli pandemii koronaviru vyslovil norský, brazilský i španělský olympijský výbor, nyní Kanada rozhodla, že letos rozhodně na jak olympiádu, tak na paralympiádu své sportovce v žádném případě nepustí. V pondělí o tom informoval Kanadský olympijský výbor (COC). Tato severoamerická země tak jako první na světě dalajasně najevo, že letošní olympiádu bude kvůli koronaviru takto bojkotovat. Austrálie pak vyzvala své sportovce, aby se začali připravovat až na rok 2021 a když k tomu dáme zprávu o tom, že japonský premiér Šinzó Abe poprvé připustil, že letní olympiáda se může odložit, blíží se tak čas, kdy se po mistrovství světa v hokeji a mistrovství Evropy ve fotbale nebude letos konat ani největší sportovní akce, tedy Letní olympijské hry.

Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády, poprvé připustil odložení Letních olympijských her

V případě, že by se Letní olympijské hry nemohly kvůli pandemii koronaviru uspořádat v "úplné formě", je japonský premiér pro odložení i tohoto sportovního svátku. Navíc přišly v pondělí ráno další zprávy od dvou olympijských výborů.

Ten kanadský odmítá, v případě, že by se olympiáda konala letos v původním termínu, své sportovce vyslat jak na olympiádu, tak na paralympiádu, protože jak říká: "není nic důležitějšího než zdraví a bezpečí našich sportovců i světového společenství“. Připomeňme, že se dosud novým typem koronaviru nakazilo přes 330 000 lidí a přes 14 600 jich zemřelo.

„COC (Kanadský olympijský výbor) a CPC (Kanadský paralympijský výbor) naléhavě vyzývají Mezinárodní olympijský výbor, Mezinárodní paralympijský výbor a Světovou zdravotnickou organizaci, aby odložily hry o jeden rok,“ stojí ve společném prohlášení výborů. „Není to jen o zdraví sportovců a jejich rodin, ale o zdraví nás všech. V době koronavirové krize by nebylo pro nikoho v Kanadě bezpečné pokračovat v tréninku a přípravě na olympijské hry,“ pokračuje se v něm.

Po Kanadě se podle všeho Letních olympijských her, pokud by se měly konat letos, nezúčastní nově ani Austrálie, která vyzvala své sportovce, aby se připravili na variantu, že by se olympiáda konala až v příštím roce. Jak uvedl šéf Australského olympijského výboru (AOC) Matt Carroll, výbor už nemohl čekat na další doporučení Mezinárodního olympijského výboru ohledně právě probíhající pandemie. „AOC je přesvědčen, že naši sportovci by nyní měli dát přednost svému zdraví a zdraví svých nejbližších. Je důležité, aby se mohli vrátit ke svým rodinám," nechali se slyšet zástupci australského výboru.

O tom, že by se tokijské Hry kvůli pandemii koronaviru odložily, nechtěl dlouho slyšet prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, ovšem i ten začíná polevovat a už o víkendu poprvé připustil odložení, o kterém by se mělo rozhodnout do čtyř týdnů.

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Veslař Ondřej Synek ukončil kariéru. Učinil tak ze zdravotních důvodů

23.09.2021 11:26 Ve svých osmatřicet letech se ve čtvrtek rozhodl ukončit svou bohatou kariéru veslař Ondřej Synek.…

Zemřel bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jaques Rogge

29.08.2021 19:30 Samotný Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na svých webových stránkách v neděli zveřejnil smutnou…

Pražský maraton se kvůli omezením nepoběží ani v říjnu

23.08.2021 17:47 Pražský maraton se kvůli omezením spojeným s bojem proti koronaviru nepoběží ani letos. Pořadatelé…

Související:

Právě se děje

reklama