Pcheng Šuaj žije, tvrdí e-mail zveřejněný v Číně. WTA tomu však nevěří

Elitní čínská tenistka Pcheng Šuaj, která v minulosti byla i světovou jedničkou ve čtyřhře, je od minulého týdne nezvěstná poté, co na čínské sociální síti Weibo zveřejnila, že ji měl sexuálně napadnout bývalý vysoce postavbený čínský komunistický funkcionář, konkrétně bývalý čínský vicepremiér. Nyní čnská média však zveřejnila údajný e-mail od samotné Pcheng Šuaj, v němž se píše, že tenistka žije a je v pořádku. Kromě toho pak měla v tomto e-mailu popřít to, že by snad měla být v minulosti sexuálně napadena oním čínským politikem. Právě tento e-mail měl být adresován samotnému šéfovi Ženské tenisové asociace WTA Stevu Simonovi, jenž se následně nechal slyšet, že jeho obavy o život Pcheng Šuaj jsou nyní ještě větší.

Tenis, ilustrační fotografie

Začátkem listopadu na již zmíněné čínské sociální síti Weibo Pcheng Šuaj zvežejnila dlouihý příspěvek o tom, že ji měl sexuálně napadnou bývalý čínský vicepremiér Čang Kao-lim, se kterým dříve měla vztah, který ale časem skončil neúspěchem. Nutit k sexu měl tuto tenistku onen čínský politik v roce 2018.

Tento příspěvek, ve kterém zároveň napsala, že pro své tvrzení o sexuálním napadební ze strany čínského politika nemá žádné důkazy, pak půhodiny po jeho zvěřejnění na sociální síti zmizel. Poté už nebylo o čínské tenistce ani vidu, ani slechu.

Pokračování tohoto příběhu přinesl tento týden ve čtvrtek, kdy čínská státní televize CGTN na svém twitterovém účtu zveřejnila onen údajný e-mail od samotné Pcheng Šuaj adresovaný šéfovi WTA Simonovi. "Nejsem nezvěstná ani v nebezpečí. Pouze odpočívám doma a všechno je v pořádku," stojí v něm mimo jiné konkrétně. Zároveň v něm nalezneme i popření předešlých slov tenistky o napadení ze strany politika.

Zveřejnění tohoto e-mailu však vyvolalo vlnu pochybností, neboť hned se začalo spekulovat o jeho pravosti. Zvlášť, když je na jedné z fotkem e-mailu k vidění kurzor, jenž by se jinak v zaslaném e-mailu neobjevil. "Prohlášení zveřejněné čínskými státními médii týkající se Pcheng Šuaj pouze prohlubuje moje obavy o její bezpečnost a místo pobytu. Je pro mě hodně těžké uvěřit, že Pcheng Šuaj skutečně napsala e-mail, který jsme dostali," uvedl ke zveřejněnému dopisu prostřednictvím údajného e-mailu šéf WTA Simon, který už před pár dny vyzval k prošetření případu a také k tomu, aby čínská hráčka nebyla nikterak umlčována.

Čínští představitelé oficiálně o přpadu Pcheng Šauj mlčí. Hráčka dostala podporu od svých kolegyň

Co se týče samotný vysoce postavených čínských komunistických představitelů, tak ti se k případu kolem Pcheng Šuaj niterak dosud oficiálně nevyjádřili. A nediskituje se o něm ani na internetu, jenž je v Číně pochopitelně cenzurován. Navíc Číně nehraje tento případ  do karet ani z toho pohledu, že vyplouvá na povrch ve chvíli, kdy zbývají tři měsíce do zahájení Zimních olympijských her v Pekingu. Je totiž známý fakt, že proti konání tohoto sportovního svátku v této asijské zemi se množí hlasy ze strany lidskoprávních organizací.

Na dotaz agentury Reuters, kde se momentálně Pcheng Šuaj nachází a zda může tento případ vrhnout na Čínu krátce před zimní olympiádou špatné světlo, mluvčí čínského ministerstva zahraničí pouze uvedl: "Má odpověď je velmi prostá. Tohle není záležitost zahraničních věcí a nevím nic o situaci, kterou jste zmínil."

Mezitím se dostalo čínské elitníí tenistce podpory od svých kolegyň, jakými jsou například bývalá světová jednička Naomi Ósakaová z Japonska či Jessica Pegulaová z USA, které se tak Pcheng Šuaj zastaly na svých sociálních sítích. "WTA a zbytek světa potřebují nezávislý a prokazatelný důkaz, že je v pořádku. Pokoušel jsem se s ní opakovaně spojit různými komunikačními kanály, ale bez úspěchu," nechal se pak dále slyšet Steve Siimon, šéf ženského tenisu.

Připomeňme na závěr, že v případě pětatřicetileté Pcheng Šuaj se jedná o hráčku, které se coby první Číňance v historii podařilo v roce 2014 stát světovou jedničkou ve čtyřhře. Na tu se především ve své kariéře specializuje, vždyť ve čtyhře vyhrála hned 23 turnajů, ve dvouhře pak další dva. Ve čtyřhře pak triumfovala i ve Wimbledonu 2013 a na Roland Garros 2014. V roce 2014 pak také ve dvouhře postoupila až do semfinále na US Open.

Témata: tenis | Čína | EuroZprávy.cz

Očkovací certifikáty mají od ledna platit jen devět měsíců

02.12.2021 22:05 Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Jedna dávka nestačí. Na lidi s vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:19 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je podle vědců dvakrát vyšší riziko…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, ukázal průzkum

02.12.2021 16:40 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

Případ Pcheng Šuaj může mít za následek odebrání olympiády Číně, naznačil…

20.11.2021 15:06 Tenisovým světem v posledních dnech cloumá případ zmizelé čínské elitní tenistky Pcheng Šuaj, která…

Po obvinění čínského politika ze sexuálního napadení je elitní tenistka…

15.11.2021 18:45 Během minulého týdne zveřejnila elitní čínská tenistka Pcheng Šuaj na svém účtu na čínské sociální…

Související:

Právě se děje

reklama