Röiselandová na Anterselvu jen tak nezapomene. Ve všech sedmi závodech si dojela pro kov

Letošní biatlonové mistrovství světa v italské Anterselvě je bez pochyby mistrovstvím norské závodnice Marte Röiselandové. Právě té se totiž podařil neuvěřitelný kousek a to ten, že všech sedmi závodech, kterých se Norka v rámci světového šampionátu zúčastnila, si dojela pro cenný kov, přičemž hned pětkrát pro zlato. Pro to poslední páté si dojela v nedělním závodě s hromadným startem. V něm bojovovala o něj do posledních metrů s Italkou Dorotheou Wiererovou, která pak souboj v závěru vzdala a dojela si tak nakonec pro stříbro. Z bronzu se pak raduje jinak dosud věčně čtvrtá na šampionátu Švédka Hanna Öbergová. Ze tří Češek, které se tohoto závodu zúčastnily, se pak nejlépe umístila Markéta Davidová, jež uzavřela druhou desítku.

Přidejte svůj názor

Vítězky hromadného závodu na MS v Anterselvě
doporučujeme

Z českého pohledu byl tento závod s hromadným stratem historický a to proto, že se vůbec poprvé v historii na biatlonovém MS této disciplíny zúčastnily hned tři Češky. Byl to však také závod, do kterého promluvilo výrazně počasí, neboť kromě toho, že se v neděli oteplilo a tím tak zvlhnul sníh, tak v Anterselvě také sprchlo. Proto tak bylo důležité, jaké měly závodnice připravené lyže jejich servisem.

Úvodní střelbu zvládla čistě zastřelit polovina třicetičlenného startovního pole, tedy celkem šestnáct závodnic včetně Markéty Davidové a Evy Kristejn Puskarčíkové. Čistě se naopak nevydařila položka Marte Röiselandové, jež tak následně musela na jedno tíííírestné kolo. Kroužit  také musela Lucie Charvátová, která minula hned dvakrát.

To Davidová se dostala postupem času na průběžnou třetí pozici a čeští fanoušci tak doufali, že by i po druhé střelbě mohla zůstat v bojích o nejvyšší příčky. Jenže ve chvíli, kdy se závodnice začaly připravovat ke své druhé střelbě, začal biatlonistky trápit poryv větru. Na něj bohužel Davidová zprvu špatně zareagovala a na přesnosti střelby to pak bylo znát. První dvě střely tehdy totiž dala mimo a tak tedy pak musela na dvě trestná kola.To znamenalo, že se na trať potom rodačka z Jablonce nad Nisou vrátila až jako dvacátá. Ve třetí desítce pak mohli čeští fanoušci tehdy spatřit další dvě české reprezentantky, na kterých bylo znát, že nemají sílu držet krok s čelem startovního pole.

Norce Röiselandové se tehdy taktéž zrovna nedařilo a málokdo tehdy asi věřil, že by ještě mohla do závodu nějak promluvit. Figurovala totiž až na 22. místě. Jenomže na trati tahle Seveřanka do toho dala všechno a když k tomu ještě přidáme její bezzchybnou střelbu na střeleckých položkách vestoje, nebylo pak překvapením, že v závěru stáhla více než minutovou ztrátu na první příčku. To trojice českých žen nadále při střelbě chybovala a v jejich případě se nedá říct, že by to dohnala nějakým slušným během.

Po polovině závodu byly na čele závodě k v vidění Italka Wiererová a Němka Herrmannová, jenže ta na první stojce natropila hned čtyři minely a ztratila tak naději na cenný kov z tohoto závodu. Po třetí střelecké položce se mohla jako jediná čistou střelbou pochlubit Francouzka Simonová, jež tak jela vstříc poslední střelbě v závodě na prvním místě. Pronásledoval jí italsko-švédský tandem Wiererová-Hanna Öbergová.

Diváci si tak díky této skutečnosti slibovali, že právě mezi těmito závodnicemi se rozhodne o tom, která z nich dosttane jakou medaili a že to bude vyrovnaný souboj až do samotného konce. Nakonec ale vše bylo jinak. Simonová totiž při poslední střelbě dvakrát chybovala a bez chyb to nebylo ani u Wiererové a Hanny Öbergové, jež tak daly šanci dalším závdnicím za nimi.

Využila tak toho Norka Röiselandová, jež tedy předvedla čistou a stadion pak opustilas na druhé pozici za Italkou Wiererovou, která mezitím obkroužila jednou trestný okruh. A i když tehdy ztrácela na Wiererovou téměř patnáct vteřin, v posledním kole předvedla neskutečnou stíhací jízdu a když pak domácí italskou hvězdu předjela, Italka souboj o zlato vzdala. Norka se tak poté mohla radovat nejen ze sedmého cenného kovu na tomto MS, kde ženy měly na programu celkem sedm závodů, ale i z celkem patého zlata získaného v italské Anterselvě.

Nejlepší Češkou nakonec byla dvacátá Davidová, třiadvacátá skončila Kristejn Puskarčíková a předposlední cílem projela Charvátová.

Mistrovství světa v biatlonu - 12,5 km s hromadným startem žen (23.2.2020):

1. Röiselandová (Norsko) 39:14,0 (2)
2. Wiererová (Itálie) +20,7 (3)
3. H. Öbergová (Švédsko) +26,1 (3)
4. Hojniszová-Staregaová (Polsko) +29,1 (2)
5. Simonová (Francie) +45,1 (2)
6. Jurlovová-Perchtová (Rusko) +52,0 (4)
7. Eckhoffová (Norsko) +1:00,2 (4)
8. Preussová (Německo) +1:00,3 (3)

---

20. Davidová (ČR) +2:31,0 (5)
23. Kristejn Puskarčíková +2:58,5 (2)
29. Charvátová (ČR) +4:53,6 (8)

Témata: Biatlon | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skončí další biatlonová hvězda? Vítězka Světového poháru Wiererová stále…

28.03.2020 15:21 Do následující biatlonové sezóny 2020/21 rozhodně kvůli svému nedávnému ukončení kariéry nenastoupí…

Další konec kariéry v biatlonu. Francouzka Aymonierová končí kvůli umělému…

24.03.2020 11:06 Poté, co v předešlých dnech dali biatlonu sbohem Michal Šlesingr, Martin Fourcade a Kaisa…

V posledním závodě se Davidová vešla do elitní desítky. Vítězkou SP…

14.03.2020 17:32 Aktualizováno Po stíhacím závodě mužů se v sobotu rozloučily s touto biatlonovou sezónou i ženy svým stíhacím…

Fourcade se v Kontiolahti rozloučil posledním vítězstvím. Sezónu ale…

14.03.2020 15:05 Biatlonisté (tedy mužští závodníci) mají po sobotním stíhacím závodě tuto sezónbu Světového poháru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy