Špatné mazání i střelba. Davidová na čtvrteční sprint nenavázala, závod suverénně ovládla Eckhoffová

V neděli svým posledním závodním dnem pokračuje Světový pohár v Novém Městě na Moravě, kterého se zúčastnila jediná česká reprezentantka Markéta Davidová, jež se do závodu kvalifikovala sobotním stíhacím závodem. Během nedělního hromadného závodu se české závodnici příliš nedařilo od počátku, ještě před první střelbou totiž na trati spadla. Navíc bylo vidět, že jí lyže nejedou tak dobře jako ostatním biatlonistkám a navíc při střelbě zaznamenala celkem čtyři minely. I když v polovině závodu objevila na čtvrtém místě a mohly se spřádat plány in na útok na medaili, nakonec špatná střelba ve druhé polovině závodu poslala Davidovou až na konečnou 20. pozici a nenavázala tak na čtvfrteční sprint, kde získala bronz. Suverénně si naopak v závodě počínala Norka Tiril Eckhoffová, která nedala svým pronásledovatelkám žádnou příležitost a do cíle tak dojela jako první. Na pátém místě pak skončila Italka Dorothea Wiererová, která tak díky tomu v celkovém pořadí Světového poháru nadále figuruje na vedoucí pozici.

Tiril Eckhoffová během závodu s hromadným startem v Novém Městě na Moravě

Přestože tedy Markéta Davidová - jediná česká reprezentantka ve třicetičlenném startovním poli - zaznanemala, jak už bylo výše zmíněno, pád před první střelbou vleže, neozhodilo jí to a po vybíení všech pěti terčů napoprvé se tato Češka pohybovala mezi prvními třinácti závodnicemi. Tedy s dalšími biatlonistkami, které si s první střelbou poradily taktéž bezchybně. Konkrétně se ocitla na průběžné desáté pozici, přičemž na vedoucí Italku Dorotheu Wiererovou ztrácela pouhých dvanáct vteřin. Bezchybně se na střelnici Markétě Davidové dařilo i při druhé ležce, naopak Wiererová musela kroužit.

Wiererovou tak v čele závodu vystřídala Norka Eckhoffová, které se jako již tradičně dařilo výtečně běžecky. Za ní pak byla o dvacet vteřin pomalejší šestičlenná skupina pronásledovatelek. Právě v této skupině byla k radosti českých fanoušků i Davidová. Postupem času ale u ní byly vidět problémy s lyžemi, zkrátka, že jí nejely tak, jak by si sama závodnice představovala. Před třetí střelbou figurovala Davidová na velice slušné čtvrté pozici, jenže právě špatné lyže jí braly mov sil na trati, což pak bylo znát při následné střelbě vestoje, při které chybovala hned dvakrát.

Poté, co tak musela absolvovat dvě trestná kola, klesla česká závodnice v pořadí až na patnácté místo. I po této střelbě se naopak neměnilo nic na čele závodu, kde stále byla k vidění norská vlaječka zásluhou Tiril Eckhoffové. Ta se mohla pyšnit až půlminutovým náskokem před Francouzkou Breisazovou.

Eckhoffová jela takovým suverénním způsobem, že by jí stačilo na poslední střelecké položce i jednou chybovat a stejně by jí nemohl nikdo ohrozit. Přesto ale žádnou mienlu nepředvedla ani na poslední stojce a Norka se tak v klidu mohla radovat ze svého již sedmého letošního triumfu. Pro stříbro si pak v hromadném závodě dojela Švédka Öbergová, pro bronz pro změnu Němka Preussová. Davidová i na poslední stojce zaznamenala dvě chyby a kvůli naprosto nejedoucím lyžím pak nebylo divu, že skončila až dvacátá.

„Teď bych řekla asi něco, co by mě mrzelo, tak to nechám bez komentáře. Rozhodly aspekty, které jsem nemohla ovlivnit," řekla po závodě ne příliš veselá - jinak velký smíšek - Markéta Davidová. „Nepovedené stojky souvisí s tím, že ji lyže neodjížděly. To bere spoustu sil, poznamená to i psychiku a na střelnici pak stála vyčerpaná," řekl k tomu své i trenér Jiří Holubec.

„Bylo mi Makuly až líto, protože z každého kopce ztrácela spoustu vteřin a rvala se s tím marně. Každý odraz pak bolí, to vás i demotivuje," nechal se slyšet po závodě sportovní ředitel Ondřej Rybář.

Světový pohár biatlonistek v Novém Městě na Moravě (8.3.2020):

12,5 km žen s hromadným startem:

1. Eckhoffová (Norsko) 34:00,8 (1)
2. H. Öbergová (Švédsko) +25,3 (1)
3. Preussová (Německo) +32,4 (1)
4. Braisazová (Francie) +41,3 (3)
5. Wiererová (Itálie) +43,2 (3)
6. Hojniszová-Staregaová (Polsko) +43,5 (2)

-----

20. Davidová (ČR) +2:31,7 (4)

Průběžné pořadí Světového poháru žen:

1. Wiererová (Itálie) 776
3. H. Öbergová (Švédsko) 705
2. Eckhoffová (Norsko) 707
4. Herrmannová (Německo) 660
5. Röiselandová (Norsko) 597
6. Braisazová (Francie) 507

----

15. Davidová (ČR) 404
29. Charvátová (ČR) 215
31. Kristejn Puskarčíková (ČR) 208
66. Jislová (ČR) 40

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Skoky na lyžích přicházejí o svého rekordmana. Schlierenzauer ukončil…

21.09.2021 12:01 Fanoušci skoků na lyžích už od příští sezóny Světového poháru v tomto zimním sportu, tedy od sezóny…

Související:

Právě se děje

reklama