Špatné mazání i střelba. Davidová na čtvrteční sprint nenavázala, závod suverénně ovládla Eckhoffová

V neděli svým posledním závodním dnem pokračuje Světový pohár v Novém Městě na Moravě, kterého se zúčastnila jediná česká reprezentantka Markéta Davidová, jež se do závodu kvalifikovala sobotním stíhacím závodem. Během nedělního hromadného závodu se české závodnici příliš nedařilo od počátku, ještě před první střelbou totiž na trati spadla. Navíc bylo vidět, že jí lyže nejedou tak dobře jako ostatním biatlonistkám a navíc při střelbě zaznamenala celkem čtyři minely. I když v polovině závodu objevila na čtvrtém místě a mohly se spřádat plány in na útok na medaili, nakonec špatná střelba ve druhé polovině závodu poslala Davidovou až na konečnou 20. pozici a nenavázala tak na čtvfrteční sprint, kde získala bronz. Suverénně si naopak v závodě počínala Norka Tiril Eckhoffová, která nedala svým pronásledovatelkám žádnou příležitost a do cíle tak dojela jako první. Na pátém místě pak skončila Italka Dorothea Wiererová, která tak díky tomu v celkovém pořadí Světového poháru nadále figuruje na vedoucí pozici.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Tiril Eckhoffová během závodu s hromadným startem v Novém Městě na Moravě
doporučujeme

Přestože tedy Markéta Davidová - jediná česká reprezentantka ve třicetičlenném startovním poli - zaznanemala, jak už bylo výše zmíněno, pád před první střelbou vleže, neozhodilo jí to a po vybíení všech pěti terčů napoprvé se tato Češka pohybovala mezi prvními třinácti závodnicemi. Tedy s dalšími biatlonistkami, které si s první střelbou poradily taktéž bezchybně. Konkrétně se ocitla na průběžné desáté pozici, přičemž na vedoucí Italku Dorotheu Wiererovou ztrácela pouhých dvanáct vteřin. Bezchybně se na střelnici Markétě Davidové dařilo i při druhé ležce, naopak Wiererová musela kroužit.

Wiererovou tak v čele závodu vystřídala Norka Eckhoffová, které se jako již tradičně dařilo výtečně běžecky. Za ní pak byla o dvacet vteřin pomalejší šestičlenná skupina pronásledovatelek. Právě v této skupině byla k radosti českých fanoušků i Davidová. Postupem času ale u ní byly vidět problémy s lyžemi, zkrátka, že jí nejely tak, jak by si sama závodnice představovala. Před třetí střelbou figurovala Davidová na velice slušné čtvrté pozici, jenže právě špatné lyže jí braly mov sil na trati, což pak bylo znát při následné střelbě vestoje, při které chybovala hned dvakrát.

Poté, co tak musela absolvovat dvě trestná kola, klesla česká závodnice v pořadí až na patnácté místo. I po této střelbě se naopak neměnilo nic na čele závodu, kde stále byla k vidění norská vlaječka zásluhou Tiril Eckhoffové. Ta se mohla pyšnit až půlminutovým náskokem před Francouzkou Breisazovou.

Eckhoffová jela takovým suverénním způsobem, že by jí stačilo na poslední střelecké položce i jednou chybovat a stejně by jí nemohl nikdo ohrozit. Přesto ale žádnou mienlu nepředvedla ani na poslední stojce a Norka se tak v klidu mohla radovat ze svého již sedmého letošního triumfu. Pro stříbro si pak v hromadném závodě dojela Švédka Öbergová, pro bronz pro změnu Němka Preussová. Davidová i na poslední stojce zaznamenala dvě chyby a kvůli naprosto nejedoucím lyžím pak nebylo divu, že skončila až dvacátá.

„Teď bych řekla asi něco, co by mě mrzelo, tak to nechám bez komentáře. Rozhodly aspekty, které jsem nemohla ovlivnit," řekla po závodě ne příliš veselá - jinak velký smíšek - Markéta Davidová. „Nepovedené stojky souvisí s tím, že ji lyže neodjížděly. To bere spoustu sil, poznamená to i psychiku a na střelnici pak stála vyčerpaná," řekl k tomu své i trenér Jiří Holubec.

„Bylo mi Makuly až líto, protože z každého kopce ztrácela spoustu vteřin a rvala se s tím marně. Každý odraz pak bolí, to vás i demotivuje," nechal se slyšet po závodě sportovní ředitel Ondřej Rybář.

Světový pohár biatlonistek v Novém Městě na Moravě (8.3.2020):

12,5 km žen s hromadným startem:

1. Eckhoffová (Norsko) 34:00,8 (1)
2. H. Öbergová (Švédsko) +25,3 (1)
3. Preussová (Německo) +32,4 (1)
4. Braisazová (Francie) +41,3 (3)
5. Wiererová (Itálie) +43,2 (3)
6. Hojniszová-Staregaová (Polsko) +43,5 (2)

-----

20. Davidová (ČR) +2:31,7 (4)

Průběžné pořadí Světového poháru žen:

1. Wiererová (Itálie) 776
3. H. Öbergová (Švédsko) 705
2. Eckhoffová (Norsko) 707
4. Herrmannová (Německo) 660
5. Röiselandová (Norsko) 597
6. Braisazová (Francie) 507

----

15. Davidová (ČR) 404
29. Charvátová (ČR) 215
31. Kristejn Puskarčíková (ČR) 208
66. Jislová (ČR) 40

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skončí další biatlonová hvězda? Vítězka Světového poháru Wiererová stále…

28.03.2020 15:21 Do následující biatlonové sezóny 2020/21 rozhodně kvůli svému nedávnému ukončení kariéry nenastoupí…

Další konec kariéry v biatlonu. Francouzka Aymonierová končí kvůli umělému…

24.03.2020 11:06 Poté, co v předešlých dnech dali biatlonu sbohem Michal Šlesingr, Martin Fourcade a Kaisa…

V posledním závodě se Davidová vešla do elitní desítky. Vítězkou SP…

14.03.2020 17:32 Aktualizováno Po stíhacím závodě mužů se v sobotu rozloučily s touto biatlonovou sezónou i ženy svým stíhacím…

Fourcade se v Kontiolahti rozloučil posledním vítězstvím. Sezónu ale…

14.03.2020 15:05 Biatlonisté (tedy mužští závodníci) mají po sobotním stíhacím závodě tuto sezónbu Světového poháru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy