Londýn - Počet účtů na sociální síti facebook, ke kterým získala tajně přístup poradenská společnost Cambridge Analytica (CA), byl mnohem vyšší než doposud zmiňovaných 87 milionů. Vyplývá to z písemného vyjádření bývalé ředitelky podnikového rozvoje CA Brittany Kaiserové a její následné výpovědi před výborem britského parlamentu. Tam měl ve středu vypovídat také bývalý šéf CA Alexander Nix, ten ale oznámil, že nedorazí.
Zatím se v souvislosti s analytickou firmou vědělo pouze o získání dat z facebooku prostřednictvím osobnostního kvízu psychologa Aleksandra Kogana. Kaiserová ale britským zákonodárcům vypověděla, že firma měla vícero podobných informačních zdrojů, informoval web deníku The Guardian.
"Neznám podrobnosti těchto dotazníků nebo to, jak byla data získána a zpracovávána. Ale domnívám se, že je takřka jisté, že počet uživatelů, jejichž data byla zneužita podobnými cestami jako v případě Kogana, je mnohem vyšší než 87 milionů," řekla Kaiserová s tím, že součástí těchto aktivit byly kromě CA i oddělené společnosti a kampaně.
"V obecném slova smyslu vím o široké škále dotazníků, které byly vytvořeny CA nebo jejími partnery, obvykle s facebookovým přihlášením," uvedla Kaiserová v písemném prohlášení pro poslance. Konkrétně pak na půdě parlamentu jmenovala dvě aplikace vyvinuté pro sběr dat, o kterých hovořila jako o "sexuálním kompasu" a "hudební verzi" kvízu.
Na otázku předsedy výboru britského parlamentu pro kulturu, média a sport Damiana Collinse, zda bylo účelem kvízů přes přihlášení uživatelů prostřednictvím facebooku získávat data o profilech, odpověděla Kaiserová: "Domnívám se, že v prvé řadě bylo cílem kvízů toto, ano."
Skandál kolem praktik Cambridge Analytica vypukl před měsícem, když The Guardian společně s deníkem The New York Times zveřejnily výpověď bývalého analytika CA Christophera Wylieho. Zprvu se hovořilo o nečestném přístupu k asi 50 milionům profilů, na začátku dubna pak facebook informoval, že zasaženo bylo až 87 milionů účtů. Cambridge Analytica se specializovala na politický marketing založený na vyhodnocování velkých objemů dat a pomáhala takto v předvolební kampani americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nebo kampani za vystoupení Británie z EU.
Ve středu měl v britském parlamentu vypovídat hlavní aktér celé kauzy - bývalý šéf CA Alexander Nix. Collins ale dnes oznámil, že Nix své vystoupení zrušil, což odůvodnil tím, že je objektem trestního vyšetřování britských úřadů. Podle Collinse ale není žádný právní důvod, který by Nixovi v zodpovězení otázek poslanců bránil.
Související

Únik dat odhalil obří špehování ze strany Číny. Sleduje královskou rodinu, politiky i výrobce raket

Cambridge Analytica pracovala pro Leave.EU, tvrdí bývalá manažerka
Cambridge Analytica , Facebook , internet , sociální sítě
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
před 29 minutami

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul
před 32 minutami

Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU
před 42 minutami

Pentagon začne používat Muskovu umělou inteligenci, ještě před pár dny chválila Hitlera
před 59 minutami

Rusko prostřednictvím odporných zvěrstev udělalo z migrace zbraň proti Evropské unii
před 1 hodinou

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě
před 2 hodinami

Trumpova zbrojní pomoc přináší Ukrajině úlevu. Brzy se ale může dostavit zklamání
před 2 hodinami

Trump: Z Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil
před 4 hodinami

Tropické počasí si do konce pracovního týdne dnes užijeme naposledy. Místo toho se přiženou deště
včera

Španělskem se šíří děsivý trend: Lidé kvůli popularitě na sociálních sítích mlátí seniory na ulici
včera

Izrael plánuje přesídlit celé Pásmo Gazy. Vybuduje obří koncentrační tábor, varuje expremiér Olmert
včera

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení
včera

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní
včera

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?
včera

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila
včera

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii
včera

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny
včera

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
včera

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
včera
Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.
Zdroj: Libor Novák