Únik dat odhalil obří špehování ze strany Číny. Sleduje královskou rodinu, politiky i výrobce raket

Čínská technologická firma Zhenhua Data shromažďovala osobní údaje miliónů lidí pomocí veřejných dat ze sociálních sítí. Databáze, která unikla na internet, obsahuje jména premiérů, jako je Boris Johnson nebo Scott Morrison, a zahrnuje jak jejich příbuzné, tak členy britské královské rodiny nebo vysoce postavené představitele armády.

Data získal americký akademik Christopher Balding, který působil na univerzitě v Pekingu, ale z obav o svou bezpečnost se vrátil zpět do USA. Databáze se dostala pod kontrolu společnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti, která z uniklého datového souboru zjistila, že obsahuje osobní data více než 2,4 miliónů lidí, včetně asi 52 000 Američanů, 35 000 Australanů a téměř 10 000 Britů.

Podle Baldinga je množství osobních údajů ohromující, databáze byla dle jeho názoru vytvořena z různých zdrojů pomocí velmi pokročilých nástrojů. Uvedl, že informace obsažené v databázi, se zaměřují převážně na vlivné jednotlivce a instituce v různých průmyslových odvětví. „Toky dat jsou ze sektorů, na které je Čína napojena,“ uvedl Balding.

Britský deník Guardian kontaktoval čínskou technologickou společnost se sídlem v Šen-čenu se žádostí o vyjádření. Mluvčí společnosti uvedl, že zpráva je nepravdivá, společnost poté uvedla, že své vyjádření poskytne později.

Podle Roberta Pottera, spoluzakladatele společnosti Internet 2.0, která databázi analyzovala a jejíž služby využívají vlády USA nebo Austrálie, jsou veřejná data ze sociálních sítí pro zpravodajské služby velmi cenná. „Otevřený zdroj nemusí nutně znamenat, že lidé chtějí, aby byl veřejný. Důvod, proč byla kauza Cambridge Analytica skandální, byl ten, že zneužívali oprávnění, která uživatelé platformám udělili,“ řekl Potter s odkazem na skandál s daty z Facebooku, kdy firma Cambridge Analytica získala data desítek miliónů uživatelů a využila je v rámci volebních kampaní v několika zemích. Potter uvedl, že čínská technologická společnost data získávala z Facebooku, Twitteru, Linkedlnu a na platformě Crunchbase.

V databázi čínské technologické společnosti se údajně nacházejí také profily členů představenstva Gilmour Space Technologies. Raketová společnost se nachází v australském Queenslandu a vyvíjí nové nosné rakety poháněné hybridními technologiemi. Mluvčí společnosti uvedl, že jsou si vědomi možného profilování a sběru dat, ale dodal, že v tomto odvětví to není nic neobvyklého.

Analytička Samantha Hoffmanová z australského centra Cyber Strategic Policy Institute se domnívá, že Čínská lidová republika se s institucemi zapojuje do globálního sběru dat, aby pomohla dostát „vojenským, propagandistickým nebo bezpečnostním“ cílům komunistické strany.

Nejistota kolem toho, proč jsou data shromažďována, by měla podle expertky vést k dalšímu vyšetřování. Hoffmanová se domnívá, že existuje mnoho takových databází, u nichž není jasné, k čemu jsou data využívána. „To, co dělají, není nic neobvyklého. Mnoho západních zemí shromažďuje data, což může být velmi nepříjemné, ale je rozdíl mezi tím, co dělají, a tím, co dělají čínské společnosti, které tvrdí, že přispívají k obraně státu,“ dodala analytička.

Související

Ilustrační fotografie.

Slovensko rozdá některým školákům poukázky na nákup výpočetní techniky

Slovensko rozdá vybrané skupině žáků základních a středních škol příspěvek 350 eur (8250 korun) na nákup notebooku nebo tabletu s klávesnicí. Na tiskové konferenci to dnes řekla vicepremiérka Veronika Remišová, která projekt označila za krok ke zlepšení digitálních zručností mladých Slováků. Nárok na poukázku bude mít 152.000 žáků, tedy zhruba pětina jejich celkového počtu. Program bude země financovat z evropských fondů.

Více souvisejících

počítače sociální sítě Cambridge Analytica mobilní data Čína

Aktuálně se děje

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Zemětřesení, ilustrační foto

EU a další země přislíbily sedm miliard eur na obnovu Turecka a Sýrie

Sedm miliard eur (168 miliard korun) na obnovu po ničivém zemětřesení, které minulý měsíc zasáhlo Turecko a Sýrii, přislíbili účastníci dnešní dárcovské konference pořádané Evropskou unií v Bruselu. Oznámil to švédský premiér Ulf Kristerson, jehož země nyní Radě EU předsedá. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že unijní exekutiva poskytne Turecku z rozpočtu EU miliardu eur.

Aktualizováno včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francouzské opozici se v parlamentu nepodařilo svrhnout Macronovu vládu

Francouzská opozice dnes neuspěla v parlamentu s návrhem na vyslovení nedůvěry vládě Emmanuela Macrona. Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 278 poslanců, potřeba jich ale bylo 287, uvedla dnes agentura Reuters. Návrh podal centristický klub Liot poté, co vláda minulý týden použila článek ústavy, který ji umožnil schválení sporné důchodové reformy i bez hlasování poslanců.

Aktualizováno včera

Rusko, Kreml

Rusko kvůli zatykači na Putina zahájilo stíhání soudců ICC v Haagu

Ruské úřady zahájily trestní stíhání soudců Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC), kteří minulý týden vydali zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor, který plní roli kriminální ústředny, o tom informovala agentura Interfax.

včera

Aktualizováno včera

Země, pohled z Měsíce

Světu dochází čas. Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí, varuje OSN

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC), která dnes byla zveřejněna. Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Aktualizováno včera

Volkswagen

Volkswagenu zmrazil ruský soud všechna aktiva v zemi

Ruský soud zmrazil všechna aktiva německé automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, na které se odvolává agentura Reuters. Volkswagen je jednou z mnoha zahraničních automobilek, které v Rusku pozastavily výrobu, když západní státy zavedly proti Moskvě rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině. S okamžitou platností byl zastaven i dovoz aut do Ruska.

včera

Antony Blinken

Čína nehodlá kvůli Ukrajině tlačit na Kreml, míní Blinken

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě naznačuje, že Peking necítí odpovědnost tlačit na Kreml v souvislosti se zvěrstvy páchanými na Ukrajině, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Připomenul, že lídři Číny a Ruska se setkávají jen tři dny poté, co na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC). 

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavel se obrátí na 23 institucí kvůli kandidátům na ústavní soudce

Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové ústavní soudce. Návrhy bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel, který povede ústavní právník Jan Kysela. Pavel to dnes řekl na tiskové konferenci. Ústavní soudce jmenuje ve chvíli, kdy bude panovat shoda mezi Senátem a prezidentovým konzultačním panelem.

včera

Petr Fiala

Fiala je pro zachování určité míry automatických úprav platů ústavních činitelů

Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů by měla podle premiéra Petra Fialy (ODS) být zachována, aby o svých platech politici opakovaně nerozhodovali. Premiér to dnes řekl novinářům po skončení svého programu v Brně. Vláda podle něj povede v následujících dnech debatu o mechanismu stanovování a zvyšování platů ústavních činitelů. 

včera

Česká pošta

Pošta by mohla propustit až 4000 lidí, odhadují odbory

Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25.000 lidí. Většinou půjde o zaměstnance z 300 rušených poboček, ale i další profese. Uvedl to předseda Odborového hnutí zaměstnanců České pošty Evžen Dvorský. 

Aktualizováno včera

Covid bude možné vyřadit ze seznamu nakažlivých nemocí dříve

S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát nakonec nebude čekat až do července. Ministerstvo spravedlnosti vyhovělo připomínce ministerstva zdravotnictví a v návrhu změny příslušného nařízení vlády upravilo účinnost na den následující po dni vyhlášení návrhu. ČTK to zjistila v informačním systému úřadu vlády. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy