Čínská technologická firma Zhenhua Data shromažďovala osobní údaje miliónů lidí pomocí veřejných dat ze sociálních sítí. Databáze, která unikla na internet, obsahuje jména premiérů, jako je Boris Johnson nebo Scott Morrison, a zahrnuje jak jejich příbuzné, tak členy britské královské rodiny nebo vysoce postavené představitele armády.
Data získal americký akademik Christopher Balding, který působil na univerzitě v Pekingu, ale z obav o svou bezpečnost se vrátil zpět do USA. Databáze se dostala pod kontrolu společnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti, která z uniklého datového souboru zjistila, že obsahuje osobní data více než 2,4 miliónů lidí, včetně asi 52 000 Američanů, 35 000 Australanů a téměř 10 000 Britů.
Podle Baldinga je množství osobních údajů ohromující, databáze byla dle jeho názoru vytvořena z různých zdrojů pomocí velmi pokročilých nástrojů. Uvedl, že informace obsažené v databázi, se zaměřují převážně na vlivné jednotlivce a instituce v různých průmyslových odvětví. „Toky dat jsou ze sektorů, na které je Čína napojena,“ uvedl Balding.
Britský deník Guardian kontaktoval čínskou technologickou společnost se sídlem v Šen-čenu se žádostí o vyjádření. Mluvčí společnosti uvedl, že zpráva je nepravdivá, společnost poté uvedla, že své vyjádření poskytne později.
Podle Roberta Pottera, spoluzakladatele společnosti Internet 2.0, která databázi analyzovala a jejíž služby využívají vlády USA nebo Austrálie, jsou veřejná data ze sociálních sítí pro zpravodajské služby velmi cenná. „Otevřený zdroj nemusí nutně znamenat, že lidé chtějí, aby byl veřejný. Důvod, proč byla kauza Cambridge Analytica skandální, byl ten, že zneužívali oprávnění, která uživatelé platformám udělili,“ řekl Potter s odkazem na skandál s daty z Facebooku, kdy firma Cambridge Analytica získala data desítek miliónů uživatelů a využila je v rámci volebních kampaní v několika zemích. Potter uvedl, že čínská technologická společnost data získávala z Facebooku, Twitteru, Linkedlnu a na platformě Crunchbase.
V databázi čínské technologické společnosti se údajně nacházejí také profily členů představenstva Gilmour Space Technologies. Raketová společnost se nachází v australském Queenslandu a vyvíjí nové nosné rakety poháněné hybridními technologiemi. Mluvčí společnosti uvedl, že jsou si vědomi možného profilování a sběru dat, ale dodal, že v tomto odvětví to není nic neobvyklého.
Analytička Samantha Hoffmanová z australského centra Cyber Strategic Policy Institute se domnívá, že Čínská lidová republika se s institucemi zapojuje do globálního sběru dat, aby pomohla dostát „vojenským, propagandistickým nebo bezpečnostním“ cílům komunistické strany.
Nejistota kolem toho, proč jsou data shromažďována, by měla podle expertky vést k dalšímu vyšetřování. Hoffmanová se domnívá, že existuje mnoho takových databází, u nichž není jasné, k čemu jsou data využívána. „To, co dělají, není nic neobvyklého. Mnoho západních zemí shromažďuje data, což může být velmi nepříjemné, ale je rozdíl mezi tím, co dělají, a tím, co dělají čínské společnosti, které tvrdí, že přispívají k obraně státu,“ dodala analytička.
Související

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům

Podniky a služby po celém světě se vzpamatovávají z globálního výpadku
počítače , sociální sítě , Cambridge Analytica , mobilní data , Čína
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 1 hodinou

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
včera

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
včera

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
včera

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
včera

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
včera

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
včera

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
včera

Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
včera

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
včera

Tragédie v Nymburce. Hoch nepřežil pád z okna, případ vyšetřuje policie
včera

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice
včera

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
včera
Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu během schůzky ve Spojených státech nominoval amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu míru. Uvedl to v dopise, který předal Trumpovi osobně v Bílém domě. Stalo se tak v době, kdy americký lídr usiluje o souhlas Hamásu a Izraele s příměřím v Gaze.
Zdroj: Jakub Jurek