Únik dat odhalil obří špehování ze strany Číny. Sleduje královskou rodinu, politiky i výrobce raket

Čínská technologická firma Zhenhua Data shromažďovala osobní údaje miliónů lidí pomocí veřejných dat ze sociálních sítí. Databáze, která unikla na internet, obsahuje jména premiérů, jako je Boris Johnson nebo Scott Morrison, a zahrnuje jak jejich příbuzné, tak členy britské královské rodiny nebo vysoce postavené představitele armády.

Data získal americký akademik Christopher Balding, který působil na univerzitě v Pekingu, ale z obav o svou bezpečnost se vrátil zpět do USA. Databáze se dostala pod kontrolu společnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti, která z uniklého datového souboru zjistila, že obsahuje osobní data více než 2,4 miliónů lidí, včetně asi 52 000 Američanů, 35 000 Australanů a téměř 10 000 Britů.

Podle Baldinga je množství osobních údajů ohromující, databáze byla dle jeho názoru vytvořena z různých zdrojů pomocí velmi pokročilých nástrojů. Uvedl, že informace obsažené v databázi, se zaměřují převážně na vlivné jednotlivce a instituce v různých průmyslových odvětví. „Toky dat jsou ze sektorů, na které je Čína napojena,“ uvedl Balding.

Britský deník Guardian kontaktoval čínskou technologickou společnost se sídlem v Šen-čenu se žádostí o vyjádření. Mluvčí společnosti uvedl, že zpráva je nepravdivá, společnost poté uvedla, že své vyjádření poskytne později.

Podle Roberta Pottera, spoluzakladatele společnosti Internet 2.0, která databázi analyzovala a jejíž služby využívají vlády USA nebo Austrálie, jsou veřejná data ze sociálních sítí pro zpravodajské služby velmi cenná. „Otevřený zdroj nemusí nutně znamenat, že lidé chtějí, aby byl veřejný. Důvod, proč byla kauza Cambridge Analytica skandální, byl ten, že zneužívali oprávnění, která uživatelé platformám udělili,“ řekl Potter s odkazem na skandál s daty z Facebooku, kdy firma Cambridge Analytica získala data desítek miliónů uživatelů a využila je v rámci volebních kampaní v několika zemích. Potter uvedl, že čínská technologická společnost data získávala z Facebooku, Twitteru, Linkedlnu a na platformě Crunchbase.

V databázi čínské technologické společnosti se údajně nacházejí také profily členů představenstva Gilmour Space Technologies. Raketová společnost se nachází v australském Queenslandu a vyvíjí nové nosné rakety poháněné hybridními technologiemi. Mluvčí společnosti uvedl, že jsou si vědomi možného profilování a sběru dat, ale dodal, že v tomto odvětví to není nic neobvyklého.

Analytička Samantha Hoffmanová z australského centra Cyber Strategic Policy Institute se domnívá, že Čínská lidová republika se s institucemi zapojuje do globálního sběru dat, aby pomohla dostát „vojenským, propagandistickým nebo bezpečnostním“ cílům komunistické strany.

Nejistota kolem toho, proč jsou data shromažďována, by měla podle expertky vést k dalšímu vyšetřování. Hoffmanová se domnívá, že existuje mnoho takových databází, u nichž není jasné, k čemu jsou data využívána. „To, co dělají, není nic neobvyklého. Mnoho západních zemí shromažďuje data, což může být velmi nepříjemné, ale je rozdíl mezi tím, co dělají, a tím, co dělají čínské společnosti, které tvrdí, že přispívají k obraně státu,“ dodala analytička.

Související

Ilustrační fotografie.

Slovensko rozdá některým školákům poukázky na nákup výpočetní techniky

Slovensko rozdá vybrané skupině žáků základních a středních škol příspěvek 350 eur (8250 korun) na nákup notebooku nebo tabletu s klávesnicí. Na tiskové konferenci to dnes řekla vicepremiérka Veronika Remišová, která projekt označila za krok ke zlepšení digitálních zručností mladých Slováků. Nárok na poukázku bude mít 152.000 žáků, tedy zhruba pětina jejich celkového počtu. Program bude země financovat z evropských fondů.

Více souvisejících

počítače sociální sítě Cambridge Analytica mobilní data Čína

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 40 minutami

před 57 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

Maradonova smrt a nová fakta. Zvrat ve vyšetřování záhadného úmrtí legendy

Ve věci úmrtí argentinské fotbalové ikony Diega Maradony publikoval soudní znalec novou lékařskou zprávu, která odporuje dosavadním závěrům vyšetřovatelů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy