Čínská technologická firma Zhenhua Data shromažďovala osobní údaje miliónů lidí pomocí veřejných dat ze sociálních sítí. Databáze, která unikla na internet, obsahuje jména premiérů, jako je Boris Johnson nebo Scott Morrison, a zahrnuje jak jejich příbuzné, tak členy britské královské rodiny nebo vysoce postavené představitele armády.
Data získal americký akademik Christopher Balding, který působil na univerzitě v Pekingu, ale z obav o svou bezpečnost se vrátil zpět do USA. Databáze se dostala pod kontrolu společnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti, která z uniklého datového souboru zjistila, že obsahuje osobní data více než 2,4 miliónů lidí, včetně asi 52 000 Američanů, 35 000 Australanů a téměř 10 000 Britů.
Podle Baldinga je množství osobních údajů ohromující, databáze byla dle jeho názoru vytvořena z různých zdrojů pomocí velmi pokročilých nástrojů. Uvedl, že informace obsažené v databázi, se zaměřují převážně na vlivné jednotlivce a instituce v různých průmyslových odvětví. „Toky dat jsou ze sektorů, na které je Čína napojena,“ uvedl Balding.
Britský deník Guardian kontaktoval čínskou technologickou společnost se sídlem v Šen-čenu se žádostí o vyjádření. Mluvčí společnosti uvedl, že zpráva je nepravdivá, společnost poté uvedla, že své vyjádření poskytne později.
Podle Roberta Pottera, spoluzakladatele společnosti Internet 2.0, která databázi analyzovala a jejíž služby využívají vlády USA nebo Austrálie, jsou veřejná data ze sociálních sítí pro zpravodajské služby velmi cenná. „Otevřený zdroj nemusí nutně znamenat, že lidé chtějí, aby byl veřejný. Důvod, proč byla kauza Cambridge Analytica skandální, byl ten, že zneužívali oprávnění, která uživatelé platformám udělili,“ řekl Potter s odkazem na skandál s daty z Facebooku, kdy firma Cambridge Analytica získala data desítek miliónů uživatelů a využila je v rámci volebních kampaní v několika zemích. Potter uvedl, že čínská technologická společnost data získávala z Facebooku, Twitteru, Linkedlnu a na platformě Crunchbase.
V databázi čínské technologické společnosti se údajně nacházejí také profily členů představenstva Gilmour Space Technologies. Raketová společnost se nachází v australském Queenslandu a vyvíjí nové nosné rakety poháněné hybridními technologiemi. Mluvčí společnosti uvedl, že jsou si vědomi možného profilování a sběru dat, ale dodal, že v tomto odvětví to není nic neobvyklého.
Analytička Samantha Hoffmanová z australského centra Cyber Strategic Policy Institute se domnívá, že Čínská lidová republika se s institucemi zapojuje do globálního sběru dat, aby pomohla dostát „vojenským, propagandistickým nebo bezpečnostním“ cílům komunistické strany.
Nejistota kolem toho, proč jsou data shromažďována, by měla podle expertky vést k dalšímu vyšetřování. Hoffmanová se domnívá, že existuje mnoho takových databází, u nichž není jasné, k čemu jsou data využívána. „To, co dělají, není nic neobvyklého. Mnoho západních zemí shromažďuje data, což může být velmi nepříjemné, ale je rozdíl mezi tím, co dělají, a tím, co dělají čínské společnosti, které tvrdí, že přispívají k obraně státu,“ dodala analytička.
Související

Slovensko rozdá některým školákům poukázky na nákup výpočetní techniky

Sociální sítě jako metla lidstva. Dětem umí ukázat tvrdou realitu, co jim ale dáváme za příklad?
počítače , sociální sítě , Cambridge Analytica , mobilní data , Čína
Aktuálně se děje
včera

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem
Aktualizováno včera

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc
včera

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil
včera

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině
Aktualizováno včera

Státy Evropské unie se shodly na společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu
včera

Francie přijala spornou Macronovu důchodovou reformu. Opozice vládu nesvrhla
včera

Biden poprvé vetoval zákon. Šlo o republikánský návrh k penzijním fondům
Aktualizováno včera

EU a další země přislíbily sedm miliard eur na obnovu Turecka a Sýrie
Aktualizováno včera

Francouzské opozici se v parlamentu nepodařilo svrhnout Macronovu vládu
Aktualizováno včera

Rusko kvůli zatykači na Putina zahájilo stíhání soudců ICC v Haagu
včera

Netanjahu ohlásil změnu ve sporné justiční reformě, opozice ji stále odmítá
Aktualizováno včera

Světu dochází čas. Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí, varuje OSN
Aktualizováno včera

Volkswagenu zmrazil ruský soud všechna aktiva v zemi
včera

Čína nehodlá kvůli Ukrajině tlačit na Kreml, míní Blinken
včera

Süddeutsche Zeitung o Česku: Německo má přátele hned v sousedství
Aktualizováno včera

Rusko je otevřené jednáním ohledně Ukrajiny, řekl Putin čínskému prezidentovi
Aktualizováno včera

Pavel se obrátí na 23 institucí kvůli kandidátům na ústavní soudce
včera

Fiala je pro zachování určité míry automatických úprav platů ústavních činitelů
včera

Pošta by mohla propustit až 4000 lidí, odhadují odbory
Aktualizováno včera
Covid bude možné vyřadit ze seznamu nakažlivých nemocí dříve
S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát nakonec nebude čekat až do července. Ministerstvo spravedlnosti vyhovělo připomínce ministerstva zdravotnictví a v návrhu změny příslušného nařízení vlády upravilo účinnost na den následující po dni vyhlášení návrhu. ČTK to zjistila v informačním systému úřadu vlády.
Zdroj: ČTK