Megalodoni 20 milionů let ovládali oceány. Požírali vše, co potkali, i své sourozence v děloze

Pradávní mořští predátoři megalodoni byli neobyčejně hrozivými tvory, možná i více děsivými, než jsme si dosud mysleli. Podle serveru BBC během 20 milionů let ovládali oceány, až do doby před 3,5 milionu let, kdy vyhynuli. 

O megalodonech vědci vědí od 40. let 19. století díky jejich obrovským trojúhelníkovým zubům, které často naleznou zkamenělé. Zuby některých exemplářů mohou mít délku až 16,8 centimetru, což je výrazně větší než u žraloka bílého.

Tímto způsobem se megalodonům podařilo zanechat stopy ve fosilním záznamu. Kvůli jejich chrupavčité kostře, která špatně fosilizuje, však není možné získat kompletní představu o jejich velikosti a tvaru.

Rozměry megalodonů jsou tedy stále odhadem, ačkoli několik studií naznačuje, že mohli měřit až 20 metrů. Ačkoli skutečná velikost zůstává nejistá, jedno je jasné: megalodon byl nesmírně schopným predátorem. Některé studie ukazují, že zuby megalodonů měly vysoké hladiny izotopu dusíku-15, což nasvědčuje tomu, že se živili největšími druhy kořisti, jako jsou dravé velryby.

Další výzkumy naznačují, že mladí megalodoni možná procházeli vývojem ve stravování podobným moderním žralokům. Zuby mladých megalodonů z určité oblasti ukázaly, že tamní populace byla téměř výhradně mladá. To naznačuje, že mohli žít v mělkých vodách, kde hledali útočiště před většími predátory.

Další studie na základě fosilních obratlů odhalila, že se megalodon mohl dožít až 46 let. Předpokládá se, že megalodon se vyvíjel v těle matky a že mláďata mohla pojídat další jikry v děloze. Tato strategie byla neobvyklá, ale moderní žraloci ji praktikují také.

Související

Více souvisejících

Megalodon

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakušan trvá na výjimce z migračního paktu. Český příspěvek vyčíslil na stovky milionů

Česko by v případě neochoty přijmout běžence přispívalo v rámci unijního migračního paktu asi 480 milionů korun ročně, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce. Vicepremiér také nevyloučil znovuzavedení kontrol na hranici se Slovenskem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy