Navzdory tomu, že je Česká republika jednou z nejbezpečnějších zemí světa a žádné bezprostřední nebezpečí nám nehrozí, trpí stále více Čechů pocitem ohrožení. Svědčí o tom i strmý nárůst žadatelů o zbrojní průkaz. Každá zbraň se ale díky pojmu "nepřiměřená obrana" může lehce obrátit proti tomu, kdo ji vlastní. Která zbraň je proto pro sebeobranu nejlepší? Podle mnohých expertů taktické pero.
Prostředků určených k sebeobraně najdeme na trhu nespočet. Patří mezi ně vyjma střelných zbraní například paralyzéry, obušky, boxery, pepřové spreje, nože a mnoho dalších.
Určit tu nejlepší z nich je prakticky nemožné, každá má své specifické použití a hodí se v různých situacích. Většina z nich vás ale může dostat do vězení nebo s ní můžete při nesprávném použití útočníka dokonce připravit o život. V tu chvíli vstoupí do hry právní pojem klasifikovaný jako nepřiměřená obrana, který zjednodušeně říká, že sebeobrana by měla odpovídat síle útoku útočníka.
V praxi to znamená, že pokud vám někdo na ulici začne nadávat a vy na něj vytáhnete pistoli, vězení bude hrozit vám, a ne jemu. Stejně tak pokud na vás někdo zaútočí pěstmi a vy použijete například pepřový sprej, víceméně jste z obliga, pokud mu ale obuškem zlámete ruce nebo páteř a útočníka upoutáte na vozíček, opět vám hrozí nemalé problémy včetně trestu odnětí svobody.
V mnoha případech se může stát, že obránce ani nezamýšlí použít nepřiměřenou sílu. Typickém příkladem může být sebeobrana nožem, který se v rukou nezkušeného člověka bez znalostí základů sebeobrany s touto zbraní mění v loterii. Můžete útočníka pořezat na ruce a on uteče, nebo jej v zápalu boje omylem bodnete do srdce, plíce či břicha, a pak nastává boj o přežití. I v tomto případě s negativními právními následky pro vás.
Především v zahraničí existuje řada portálů, které se zabývají prostředky pro osobní sebeobranu. Nutno podotknout, že v mnoha zemích světa je zakázáno nosit u sebe nůž, nebo je limitována délka jeho čepele, a proto tato možnost kolikrát nepřipadá v úvahu. Stejně nebezpečné jsou ale i ostatní zbraně.
Jednou z nejdoporučovanějších je proto relativně mírumilovný pepřový sprej, který je ale většinou jen na jedno použití a je zapotřebí se s ním trefit útočníkovi do obličeje. Jeho použití je v závislosti na typu spreje rovněž nevhodné v případě, že stojíte proti větru. Naopak jde ale o poměrně šikovný prostředek proti útočícím psům.
Velmi oblíbeným a mnoha odborníky doporučovaným prostředkem je rovněž takzvané taktické pero. Na první pohled totiž nejde o zbraň, ale o obyčejné psací pero. A jako takové skutečně funguje, obsahuje totiž klasickou náplň a lze s ním bez problému psát.
Jeho výhoda spočívá v kombinaci se zbraní zvanou kubotan. Ten by se dal jednoduše popsat jako malá tyčka z tvrdého plastu nebo hliníku, případně jiné slitiny. Zbraň pochází z Japonska a prakticky není vidět, dokáže ale paralyzovat mnohem silnějšího protivníka, než jste vy, a zachránit vám život.
Taktické pero si z kubotanu vzalo to nejlepší a jeho největší výhoda spočívá ve tvaru a materiálu, ze kterého je vyrobeno. Tvrzený letecký hliník, který se na výrobu per používá nejčastěji, je relativně lehký, avšak pevný a tvrdý materiál. To dělá z taktického pera zbraň, kterou používají policisté, vojáci i členové bezpečnostních služeb na celém světě.
Na trhu existuje nepřeberné množství těchto per a díky jejich nesmírné popularitě každým rokem přibývají další. Jejich cena se pohybuje od zhruba 500 korun až po několik tisíc, v základu ale mají všechna jedno společné. Jejich tvar je uzpůsoben tak, aby jej mohl člověk v případě nutnosti uchopit do ruky jako kolík a bránit se s ním útočníkovi, či jej lehce zranit a odehnat.
Většina per má zaoblený hrot, najdeme ale i útočné hroty nebo ostré korunky, které slouží k tomu, aby pachateli utrhly malý kus kůže nebo tkáně a následně umožnily policii identifikaci DNA. Pera se navíc dají použít k rozbíjení oken, což může být praktické například při autonehodě. V poslední době se také vyrábí pera, která je možno rozšiřovat o různé doplňky, podobně jako švýcarské nože.
Není rovněž bez zajímavosti, že taktické pero je jedinou zbraní, se kterou vás pustí na palubu letadla. Internetové diskuze majitelů těchto per dokonce hovoří o tom, že s perem nemá problém ani ochranka na letištích ve Spojených státech, kde jinak platí velmi přísná bezpečnostní opatření.
Díky tomu, že náplně v perech jsou vyměnitelné a dají se sehnat v každém druhém obchodě, bude pero nejčastěji sloužit jako obyčejný psací prostředek, který možná nebudete nikdy potřebovat využít jinak. Podle mnoha expertů na sebeobranu jde ale o mnohem lepší zbraň pro pocit jistoty, než velký obušek, ostrý nůž nebo riziková palná zbraň.
V případě incidentu totiž do hry vstupuje adrenalin, díky kterému se mohou lidé pod tlakem uchýlit k činům, které by za normálních okolností neudělali. A ačkoliv právní řád pamatuje na to, že potřeba sebeobrany je zakořeněna v každém z nás a nelze ji podceňovat, vinu nepřiměřené sebeobrany to nijak nesnižuje. Proto nejsou vždy ty nejznámější a nejsmrtelnější zbraně, jako právě nože a pistole, tím nejlepším prostředkem, jak se v případě incidentu bránit.
Proti útoku teroristů sice taktické pero nebo pepřový sprej život nikomu nezachrání, v našich podmínkách je ale pravděpodobnější, že vytažení pistole nebo nože dostane do vězení spíše vás, než útočníka. Zejména ve chvíli, kdy na efektivní sebeobranu mohou sloužit i méně agresivní prostředky.
Související

Psycholožka Wolf: Tragické útoky nejsou náhlé. Předchází jim varovné chování, trauma a vliv okolí

Evropské zbrojovky mají zásadní problém. Neumí nic utajit
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít
před 1 hodinou

Izrael vysílá vyjednavače do Kataru, ale odmítá požadavky Hamásu na změnu příměří
před 3 hodinami

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis
před 4 hodinami

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům
před 5 hodinami

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli
před 6 hodinami

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta
před 6 hodinami

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur
před 6 hodinami

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner
před 7 hodinami

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány
před 8 hodinami

Trump si užívá svou hru. Blížící se lhůta pro celní ultimátum paniku v Bílém domě nevzbuzuje
před 10 hodinami

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny
před 11 hodinami

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?
před 12 hodinami

Počasí příští týden tropy nepřinese. Teploty se propadnou až na 16 stupňů
včera

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
včera

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
včera

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
včera

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
včera

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
včera

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
včera
Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
S blížícím se termínem 9. července, kdy má prezident Donald Trump uvalit nová vysoká cla na desítky zemí, zůstává Bílý dům prakticky bez hmatatelných výsledků. Trump během jara sliboval rychlé uzavření desítek obchodních dohod, ale zatím jich podepsal jen pár – a i ty jsou vágní.
Zdroj: Libor Novák