Nejlepší zbraň pro osobní sebeobranu? Taktické pero může zachraňovat životy

Navzdory tomu, že je Česká republika jednou z nejbezpečnějších zemí světa a žádné bezprostřední nebezpečí nám nehrozí, trpí stále více Čechů pocitem ohrožení. Svědčí o tom i strmý nárůst žadatelů o zbrojní průkaz. Každá zbraň se ale díky pojmu "nepřiměřená obrana" může lehce obrátit proti tomu, kdo ji vlastní. Která zbraň je proto pro sebeobranu nejlepší? Podle mnohých expertů taktické pero.

Prostředků určených k sebeobraně najdeme na trhu nespočet. Patří mezi ně vyjma střelných zbraní například paralyzéry, obušky, boxery, pepřové spreje, nože a mnoho dalších.

Určit tu nejlepší z nich je prakticky nemožné, každá má své specifické použití a hodí se v různých situacích. Většina z nich vás ale může dostat do vězení nebo s ní můžete při nesprávném použití útočníka dokonce připravit o život. V tu chvíli vstoupí do hry právní pojem klasifikovaný jako nepřiměřená obrana, který zjednodušeně říká, že sebeobrana by měla odpovídat síle útoku útočníka.

V praxi to znamená, že pokud vám někdo na ulici začne nadávat a vy na něj vytáhnete pistoli, vězení bude hrozit vám, a ne jemu. Stejně tak pokud na vás někdo zaútočí pěstmi a vy použijete například pepřový sprej, víceméně jste z obliga, pokud mu ale obuškem zlámete ruce nebo páteř a útočníka upoutáte na vozíček, opět vám hrozí nemalé problémy včetně trestu odnětí svobody.

V mnoha případech se může stát, že obránce ani nezamýšlí použít nepřiměřenou sílu. Typickém příkladem může být sebeobrana nožem, který se v rukou nezkušeného člověka bez znalostí základů sebeobrany s touto zbraní mění v loterii. Můžete útočníka pořezat na ruce a on uteče, nebo jej v zápalu boje omylem bodnete do srdce, plíce či břicha, a pak nastává boj o přežití. I v tomto případě s negativními právními následky pro vás.

Především v zahraničí existuje řada portálů, které se zabývají prostředky pro osobní sebeobranu. Nutno podotknout, že v mnoha zemích světa je zakázáno nosit u sebe nůž, nebo je limitována délka jeho čepele, a proto tato možnost kolikrát nepřipadá v úvahu. Stejně nebezpečné jsou ale i ostatní zbraně.

Jednou z nejdoporučovanějších je proto relativně mírumilovný pepřový sprej, který je ale většinou jen na jedno použití a je zapotřebí se s ním trefit útočníkovi do obličeje. Jeho použití je v závislosti na typu spreje rovněž nevhodné v případě, že stojíte proti větru. Naopak jde ale o poměrně šikovný prostředek proti útočícím psům.

Velmi oblíbeným a mnoha odborníky doporučovaným prostředkem je rovněž takzvané taktické pero. Na první pohled totiž nejde o zbraň, ale o obyčejné psací pero. A jako takové skutečně funguje, obsahuje totiž klasickou náplň a lze s ním bez problému psát.

Jeho výhoda spočívá v kombinaci se zbraní zvanou kubotan. Ten by se dal jednoduše popsat jako malá tyčka z tvrdého plastu nebo hliníku, případně jiné slitiny. Zbraň pochází z Japonska a prakticky není vidět, dokáže ale paralyzovat mnohem silnějšího protivníka, než jste vy, a zachránit vám život.

Taktické pero si z kubotanu vzalo to nejlepší a jeho největší výhoda spočívá ve tvaru a materiálu, ze kterého je vyrobeno. Tvrzený letecký hliník, který se na výrobu per používá nejčastěji, je relativně lehký, avšak pevný a tvrdý materiál. To dělá z taktického pera zbraň, kterou používají policisté, vojáci i členové bezpečnostních služeb na celém světě.

Na trhu existuje nepřeberné množství těchto per a díky jejich nesmírné popularitě každým rokem přibývají další. Jejich cena se pohybuje od zhruba 500 korun až po několik tisíc, v základu ale mají všechna jedno společné. Jejich tvar je uzpůsoben tak, aby jej mohl člověk v případě nutnosti uchopit do ruky jako kolík a bránit se s ním útočníkovi, či jej lehce zranit a odehnat. 

Většina per má zaoblený hrot, najdeme ale i útočné hroty nebo ostré korunky, které slouží k tomu, aby pachateli utrhly malý kus kůže nebo tkáně a následně umožnily policii identifikaci DNA. Pera se navíc dají použít k rozbíjení oken, což může být praktické například při autonehodě. V poslední době se také vyrábí pera, která je možno rozšiřovat o různé doplňky, podobně jako švýcarské nože.

Není rovněž bez zajímavosti, že taktické pero je jedinou zbraní, se kterou vás pustí na palubu letadla. Internetové diskuze majitelů těchto per dokonce hovoří o tom, že s perem nemá problém ani ochranka na letištích ve Spojených státech, kde jinak platí velmi přísná bezpečnostní opatření. 

Díky tomu, že náplně v perech jsou vyměnitelné a dají se sehnat v každém druhém obchodě, bude pero nejčastěji sloužit jako obyčejný psací prostředek, který možná nebudete nikdy potřebovat využít jinak. Podle mnoha expertů na sebeobranu jde ale o mnohem lepší zbraň pro pocit jistoty, než velký obušek, ostrý nůž nebo riziková palná zbraň.

V případě incidentu totiž do hry vstupuje adrenalin, díky kterému se mohou lidé pod tlakem uchýlit k činům, které by za normálních okolností neudělali. A ačkoliv právní řád pamatuje na to, že potřeba sebeobrany je zakořeněna v každém z nás a nelze ji podceňovat, vinu nepřiměřené sebeobrany to nijak nesnižuje. Proto nejsou vždy ty nejznámější a nejsmrtelnější zbraně, jako právě nože a pistole, tím nejlepším prostředkem, jak se v případě incidentu bránit. 

Proti útoku teroristů sice taktické pero nebo pepřový sprej život nikomu nezachrání, v našich podmínkách je ale pravděpodobnější, že vytažení pistole nebo nože dostane do vězení spíše vás, než útočníka. Zejména ve chvíli, kdy na efektivní sebeobranu mohou sloužit i méně agresivní prostředky. 

Související

Zbraně Původní zpráva

Psycholožka Wolf: Tragické útoky nejsou náhlé. Předchází jim varovné chování, trauma a vliv okolí

Střelba na střední škole ve Štýrském Hradci si minulý týden vyžádala deset obětí. Nejde o ojedinělý incident, podobné útoky se ve střední Evropě opakují. Psycholožka Umay Wolf z portálu Terapie.cz pro EuroZprávy.cz vysvětlila, že masový útočník nevzniká ze dne na den – násilí je výsledkem kombinace traumat, frustrace, osobnostních rysů a často i neléčené duševní nemoci. Velkou roli hrají také sociální sítě a touha napodobit jiné útočníky nebo se s nimi dokonce „předhánět“ v počtu zabitých.
zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Evropské zbrojovky mají zásadní problém. Neumí nic utajit

V časech, kdy americký prezident Donald Trump opakovaně zpochybňuje bezpečnostní závazky Spojených států vůči Evropě a ruský prezident Vladimir Putin nadále jedná nepředvídatelně, se evropské vlády obracejí k jediné možné odpovědi – přezbrojení. Evropská komise proto představila ambiciózní plán: investiční balíček ve výši 800 miliard eur, který má podle slov předsedkyně Ursuly von der Leyenové „rychle a významně navýšit výdaje na obranné kapacity členských států“.

Více souvisejících

zbraně Česká republika

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Povodně v Texasu

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít

V centrálním Texasu pokračují rozsáhlé záchranné a pátrací operace poté, co oblast zasáhly ničivé bleskové povodně. Podle nejnovější bilance si katastrofa vyžádala už nejméně 67 obětí. Příčinou byla prudká dešťová smršť, která během pátku způsobila extrémní nárůst hladin řek – ty se od té doby vrátily téměř na normální úroveň, uvedla Národní agentura pro oceány a atmosféru (NOAA).

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis

Itálie, Francie a Německo se spojily v úsilí o zvýšení konkurenceschopnosti Evropské unie a plánují v příštích týdnech zaslat předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen společný dopis s konkrétními požadavky na posílení investic a podpory klíčových odvětví, zejména automobilového průmyslu. Informoval o tom v neděli deník La Repubblica.

před 4 hodinami

Prezident Trump

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům

Přestože prezident Donald Trump dlouhodobě prosazuje tvrdou imigrační politiku a odmítá nadnárodní spolupráci, v souvislosti s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale mění přístup. Kvůli přípravám na tuto největší sportovní událost světa jeho administrativa činí výjimky z politiky „America First“ a vytváří prostor pro příchod milionů fanoušků, sportovců a týmů z celého světa.

před 5 hodinami

Alergie, ilustrační foto

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli

Jarní a letní měsíce roku 2025 přinesly do Evropy rekordní koncentrace pylu, které způsobily zdravotní potíže nejen u alergiků, ale i u lidí, kteří dosud žádnými reakcemi netrpěli. Podle nejnovější zprávy monitorovací služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která sleduje kvalitu ovzduší a šíření pylů, byly letošní hodnoty v některých oblastech natolik vysoké, že u části obyvatel vyvolaly příznaky senné rýmy, kašle, pálení očí či potíže s dýcháním.

před 6 hodinami

Donald Trump

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucí kritice kvůli svému postoji k válce na Ukrajině. Poté, co ruský prezident Vladimir Putin po jejich telefonátu odpověděl nejmasivnějším útokem bezpilotních letounů a raket na ukrajinské území od počátku konfliktu, se zvedla vlna nevole vůči americkému váhání pomáhat napadené zemi. Podle komentáře Trumpovy oblíbené redakce New York Post je třeba jasně říct, kdo za válku nese odpovědnost — a že jím není Kyjev.

před 6 hodinami

AC Sparta Praha

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur

Do nadcházející sezóny 2025/26 nastoupí fotbalová Sparta už bez jednoho ze svých obránců Martina Vitíka. Tento dvaadvacetiletý reprezentant totiž téměř s jistotou míří do italské Boloni, která minulou sezónu skončila na deváté příčce Serie A a která ale zároveň ovládla Italský pohár. Pokud se potvrdí, že do sparťanské kasy za Martina Vitíka přistane téměř 15 milionů eur (v přepočtu zhruba 370 milionů korun), stane se z tohoto berounského rodáka nejdražší český fotbalový obránce v historii.

před 6 hodinami

Cyklistika, ilustrační fotografie.

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner

Je červenec a to pro sportovní svět znamená jednu jistotu. Tento měsíc se pojede opět další, tentokrát v pořadí již 112. ročník slavné cyklistické Tour de France. Na loňskou účast Jana Hirta, který byl loni prvním českým cyklistou na Tour po třech letech, totiž naváže svým startem na Staré dámě dvaadvacetiletý člen stáje Picnic PostNL a olomoucký rodák Pavel Bittner. Půjde pro něj o druhý závod Grand Tour, kterého se v kariéře zúčastní, jelikož už loni absolvoval Vueltu. V rámci Tour de France se ale představí poprvé.

před 7 hodinami

Povodně, ilustrační fotografie

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány

Centrální Texas zasáhly ničivé povodně, které si podle nedělní bilance vyžádaly nejméně 51 životů. Záchranné týmy dál pátrají po 27 pohřešovaných dětech, které se ztratily z křesťanského dívčího tábora Camp Mystic v okrese Kerr. Tábor leží u řeky Guadalupe, která během dvou hodin stoupla o více než šest metrů – právě v noci před svátkem 4. července.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Koalice ochotných

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny

Spojené království uspořádá ve čtvrtek klíčové jednání „koalice ochotných“, volného uskupení západních států poskytujících pomoc Ukrajině. Summit se uskuteční na okraj britsko-francouzského setkání a iniciativu vedou francouzský prezident Emmanuel Macron a nový britský premiér Keir Starmer.

před 11 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?

Na každoročním summitu skupiny BRICS, který se koná tuto neděli v brazilském Riu de Janeiru, bude letos chybět vůdce její nejmocnější členské země. Čínský prezident Si Ťin-pching, který BRICS považuje za klíčový nástroj k přetváření světového mocenského uspořádání, poprvé za více než desetiletí své vlády summit osobně vynechá.

před 12 hodinami

včera

Prezident Trump

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit

Prezident Donald Trump připustil, že si není jistý, zda dokáže ukončit válku na Ukrajině, čímž se výrazně odchýlil od svých sebevědomých předvolebních slibů. Na palubě letounu Air Force One odpověděl novinářům na otázku, zda je přesvědčen, že se mu podaří zastavit boje mezi Ruskem a Ukrajinou: „Nevím. Nemohu říct, jestli se to stane.“

včera

Pedro Sánchez

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle

Snaha španělského premiéra Pedra Sáncheze obnovit důvěru v jeho Socialistickou dělnickou stranu (PSOE) po sérii korupčních skandálů dostala v pátek večer tvrdou ránu. Vysoce postavený stranický představitel Francisco Salazar rezignoval poté, co byl obviněn z několika případů sexuálního obtěžování. Aféra přišla v nejméně vhodnou chvíli, kdy se Sánchez snažil na víkendovém sjezdu strany zvrátit klesající důvěru veřejnosti a stabilizovat vládní koalici.

včera

Elon Musk

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.

včera

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

včera

včera

včera

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně

S blížícím se termínem 9. července, kdy má prezident Donald Trump uvalit nová vysoká cla na desítky zemí, zůstává Bílý dům prakticky bez hmatatelných výsledků. Trump během jara sliboval rychlé uzavření desítek obchodních dohod, ale zatím jich podepsal jen pár – a i ty jsou vágní.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy