NASA v pohotovosti: Na Slunci došlo k nečekané erupci

Washington - Neočekávaná erupce na Slunci narušila v úterý večer na krátkou dobu rádiové spojení především v Evropě a ve Spojených státech. Uvedená sluneční aktivita ale pro lidi nepředstavuje žádné nebezpečí, ujistilo dnes Goddardovo vesmírné středisko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Středně silný výbuch na Slunci zaregistroval satelit NASA kolem 18:20 SELČ. Sluneční skvrny jsou místa na povrchu Slunce, kde magnetické pole zabraňuje proudění, a tak se vytvářejí oblasti s menší povrchovou teplotou, než má okolí. Právě kolem těchto skvrn nastávají erupce nejčastěji.

Sluneční erupce jsou energeticky nejvýznamnější procesy v celé Sluneční soustavě. Jedná se především o mechanizmus konverze silně naakumulované magnetické energie na jiné druhy energií jako je energie tepelná, záření, vlny nebo urychlené částice. Ty se potom mohou šířit jak ve sluneční atmosféře samotné, tak směrem ven od Slunce do meziplanetárního prostoru. Silné záření i proudy nabitých částic často zasáhnou i Zemi a způsobují silné poruchy zemské magnetosféry, ionosféry apod. Mohou představovat i značné nebezpečí pro kosmické sondy a jejich lidskou posádku.

V současnosti má Slunce na svém povrchu více velkých skvrn, od kterých vědci erupce očekávají. V úterý zaznamenaný výbuch ale vyšel ze zdánlivě nenápadného místa, u kterého se taková aktivita nepředpokládala.

Mnoho slunečních erupcí je mírných a nezpůsobí na Zemi žádné škody. Z minulosti je ale známo několik výjimek. Například v roce 1958 poškodila elektromagnetická bouře podmořský komunikační kabel v Atlantiku, v roce 1972 telekomunikační kabely na severozápadě USA a v roce 1989 transformátory elektrárny v kanadské provincii Quebec.

Gigantická sluneční bouře postihla Zemi v září 1859. Tehdy zkratovala telegrafní dráty ve Spojených státech i v Evropě a způsobila rozsáhlé požáry. Polární záři pozorovali rovněž obyvatelé tropických oblastí.

V posledních desetiletích vznikl zcela nový obor, který se zaměřuje na studium vlivů erupcí na heliosféru a na šíření erupčních poruch v ní, čemuž obecně říkáme kosmické počasí („space weather"). V rámci tohoto oboru se vědci snaží také předpovídat výskyt erupcí a postupně budovat světový varovný systém, jedno z takových center je např. v Boulderu v americkém státě Colorado. Jak již bylo zmíněno, od Slunce se mohou do meziplanetárního prostoru šířit proudy částic, a to jak nabitých (elektrony, protony, jádra hélia), tak i neutrálních. Hovoříme jednak o tzv. slunečních energetických částicích (SEP – „solar energetic particles"), nebo o výronech koronální hmoty, „coronal mass ejection – CME". V případě CME je ale třeba rozlišit, zda se jedná o výron v důsledku sluneční erupce, nebo v důsledku vyvržení chladného filamentu (protuberance), bez typických příznaků erupce, informuje pozorovanislunce.eu.

Související

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.
Polární záře nad Brněnskou přehradou. Autorem snímku je Vojtěch Otruba.

Polární záře nad Českem? Už dnes večer se lidé zase mohou dočkat

V Česku by už v noci z úterý na středa mohla být znovu vidět polární záře. Důvodem jsou sluneční erupce, při nichž se uvolnila plazmatická oblaka, kdy část z nich míří k Zemi. Vzácný úkaz bylo letos možné pozorovat už v květnu, kdy šlo o nejsilnější polární záři od roku 2003. 

Více souvisejících

Slunce NASA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy