NASA předpokládá, že Crew Dragon se vrátí na Zemi v srpnu

Loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX se s astronauty americké vesmírné agentury NASA Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleym vrátí z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na Zemi pravděpodobně v srpnu. Podle portálu Spaceflight now to sdělil vedoucí činitel NASA pro mise lidí ve vesmíru Kenneth Bowersox.

Přidejte svůj názor

Vesmírná loď Crew Dragon
doporučujeme

Crew Dragon přistál na ISS 31. května, den po startu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Pro vesmírný výzkum Spojených států šlo o důležitou událost, neboť znamená konec závislosti Američanů na ruských raketách a lodích Sojuz. Poprvé po devíti letech od ukončení programu raketoplánů odletěli američtí astronauti americkou lodí z území USA.

Jak dlouho Behnken a Hurley na orbitálním komplexu zůstanou nebylo před startem určeno, ale mělo by to být v rozmezí jednoho až čtyř měsíců. Bowersox v úterý řekl, že termín návratu závisí na několika faktorech, jako je fungování Crew Dragonu, postup práce obou astronautů na ISS a počasí v zónách plánovaného přistání v Atlantském oceánu a v Mexickém zálivu.

Podle Bowersoxe první mise Crew Dragonu s posádkou, která je stále ještě testovací a má označení Demo-2, zatím probíhá dobře. "Nestanovili jsme délku mise Demo-2, dokud jsme nedostali posádku na ISS a neviděli, jak Dragon funguje. Loď si vede velmi dobře, takže si myslíme, že je rozumné, aby tam posádka zůstala měsíc nebo dva," uvedl šéf pilotovaných misí NASA.

"Rádi bychom je dostali domů někdy v srpnu," řekl Bowersox. Přitom prozradil, že do konce července jsou plánovány nějaké pracovní směny nynějšího velitele ISS astronauta NASA Christophera Cassidyho s Behnkenem vně ISS. Měli by nahradit staré baterie novými lithium-iontovými, které na stanici dopravila koncem května japonská nákladní loď Kunotori 9.

Spaceflight now k tomu napsal, že se očekává, že Behnken vystoupí ven nejméně dvakrát koncem června a začátkem července.

Nejmenované zdroje podle portálu k termínu návratu upozornily, že pokud povětrnostní podmínky budou vypadat příznivě, NASA a SpaceX by se mohly rozhodnout pro návrat Crew Dragonu ještě před koncem července.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Astronauti vně ISS pokračovali s výměnou baterií

01.07.2020 21:23 Američtí astronauti Christopher Cassidy a Robert Behnken dnes při šestihodinové pracovní směně vně…

EU chce udržet ve vesmíru krok s USA a Čínou, chystá velké investice

28.06.2020 18:20 Evropská unie chce investovat více peněz do vesmírných letů, satelitní komunikace a průzkumných…

NASA počítá s návratem lodi Crew Dragon nejdřív počátkem srpna

25.06.2020 21:02 První astronauty pilotovaná loď společnosti SpaceX Crew Dragon, pojmenovaná Endeavour, doposud…

Za tři roky má do otevřeného kosmu vstoupit vesmírný turista

25.06.2020 19:05 Za tři roky vystoupí z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do otevřeného kosmického prostoru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy