SpaceX na ISS vyslala zásobovací loď, veze i vánoční dárky

Soukromá společnost SpaceX dnes z amerického Kennedyho vesmírného střediska vyslala na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) novou a větší verzi své bezpilotní zásobovací lodi Cargo Dragon (Drak). Přistát na orbitálním komplexu by loď měla v pondělí. Součástí jejího nákladu jsou i vánoční dárky a pečený krocan, píše AP.

Raketa Falcon 9 |
doporučujeme

Bude to vůbec poprvé, co má SpaceX na oběžné dráze dvě lodi zároveň. V listopadu na ISS loď Crew Dragon dopravila čtyři astronauty. "Draci kam se podíváte," poznamenal Kenny Todd z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Let byl původně plánován na sobotu, ale kvůli špatnému počasí byl o den odložen.

Raketa SpaceX Falcon 9 odstartovala s nejnovější verzí nákladní lodi z Kennedyho vesmírného střediska, kde byl počet zaměstnanců kvůli koronaviru omezen na minimum. První stupeň Falconu 9, který byl použit počtvrté, přistál na oceánské plošině několik minut po pozdním ranním startu. Poprvé byl použit v květnu, kdy firma, kterou založil miliardář a vizionář Elon Musk, poprvé odstartovala s astronauty na oběžnou dráhu.

Zhruba 2,9 tuny vážící náklad zásobovací lodě obsahuje miliardy mikrobů a rozmělněné vzorky asteroidů k analýze, nové zařízení poskytující rychlé výsledky krevních testů pro astronauty a komoru umožňující přesun experimentů. Na palubě je také 40 myší na studie zraku a kostí, k jejichž oslabení jsou astronauti při delších pobytech ve vesmíru náchylní.

Todd uvedl, že celý tento výzkum je "nejlepším vánočním dárkem" pro astronautku NASA Kate Rubinsovou, lovkyni virů, která před několika lety provedla první sekvencování DNA ve vesmíru. Pokud jde o osobnější dárky pro čtyři Američany, dva Rusy a jednoho Japonce na ISS, nechtěl Todd příliš prozrazovat. Zdůraznil jen, že má jít o překvapení od Santa Clause. Zásobovací loď veze také dobroty na vánoční hostinu: pečeného krocana, kukuřičný chléb, brusinkovou omáčku, máslové sušenky a trubičky na jejich zdobení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na ISS se opět porouchal ruský generátor kyslíku

20.01.2021 18:54 Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle…

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

20.01.2021 16:16 Americká soukromá společnost SpaceX dnes úspěšně dopravila na oběžnou dráhu kolem Země už…

Raketa Launcher One poprvé dosáhla oběžné dráhy, byla vypuštěna z křídla…

18.01.2021 07:19 Společnost Richarda Bransona Virgin Orbit v neděli poprvé úspěšně vypustila raketu do vesmíru z…

Samsung představil telefony Galaxy S21. Jsou zaměřené na pracovníky na…

14.01.2021 21:33 Samsung Electronics představil tři verze nového vlajkového chytrého telefonu Galaxy S21. Novou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama