Ruský chemik a vynálezce Dmitrij Ivanovič Mendělejev se proslavil především díky periodické tabulce prvků. Věděli jste ale, že se mu jeho přelomový objev zjevil ve snu?
Jeden z nejznámějších vědců historie se narodil 8. února 1834: Byl nejmladší dítě v poměrně velké rodině. Studoval na univerzitě v Petrohradě, později absolvoval studijní pobyt v zahraničí. V roce 1862 se oženil s Feozvou Nikitičnou Leščevovou a o rok nato se stal profesorem chemie v technologickém ústavu a na státní univerzitě v Petrohradě. V roce 1865 získal hodnost doktora věd a v roce 1871 proměnil Petrohrad na mezinárodně uznávané centrum pro chemický výzkum.
V roce 1876 začal být posedlý ženou jménem Anna Ivanova Popova, kterou v roce 1881 dokonce požádal o ruku. Byl jí natolik očarovaný, že vyhrožoval sebevraždou, pokud jeho žádost odmítne. A ona jeho žádost nakonec vyslyšela. Se svou ženou se ale rozvedl až měsíc poté, co si vzal Annu.
I po rozvodu byl Mendělejev považován za bigamistu, protože ruská pravoslavná církev požadovala nejméně sedmiletý odstup mezi zákonnými sňatky. Jeho rozvod a kontroverze kolem jeho soukromého života přispěly k tomu, že ho i přes jeho tehdejší mezinárodní slávu nepřijali do Ruské akademie věd.
Největší objev se mu zjevil ve snu
Paradoxní je, že jeho největší objev se zrodil ve spánku. Mendělejev se tři dny pokoušel zasadit do své tabulky 56 prvků, píše magazín Reader Digest. Nakonec byl tak unavený, že doslova odpadl a usnul. „Viděl jsem ve snu tabulku, kde všechny prvky zapadly na místo podle potřeby. Po probuzení jsem si ji okamžitě poznamenal na kus papíru," napsal si Mendělejev do svého deníku.
Díky této tabulce, kterou vědec představil světu v roce 1869 l v časopise Ruské chemické společnosti, předpověděl vlastnosti prvků, které ještě jeho době nebyly objeveny. O rok později pak předložil tabulku přesnější, doplněnou o další prvky. Práce z roku 1870 měla název Přirozená soustava prvků a její použití k udání vlastností prvků dosud neobjevených.
Fascinující na tom je, že tehdy měl k dispozici pouze omezené poznatky o chemických prvcích. Dokázal také, že některá atomová čísla jsou nesprávná. Změnil také seskupení prvků na základě jejich atomové hmotnosti. Z řady prvků, které označil za přirozené, odvodil jeden z nejpozoruhodnějších přírodních zákonů - periodický zákon.
Vliv měl i na výrobu vodky
Ruský vědec publikoval asi 400 prací, které se týkaly i fyziky a metrologie, sepsal například spisek o původu ropy a její průmyslovém zpracování.
Svůj otisk zanechal také na světoznámém ruském destilátu – vodce. Právě o ní napsal svou disertační práci nazvanou „O spojování lihu s vodou". Mendělejev v ní psal, že vymyslel ideální recept na výrobu vodky, která by podle něj měla obsahovat 40 procent alkoholu. Někteří odborníci předpokládají, že právě jeho práce, kterou obhájil ji 31. ledna 1865, se stala základem pro klasický ruský 40procentní nápoj.
Pár měsíců před smrtí málem získal Nobelovu cenu za chemii, chyběl mu k ní jediný hlas. Zemřel 2. února 1907 na chřipku. Smrt ho zastihla jen několik dní před 73. narozeninami. Jeho jménem je nazván rozlehlý impaktní kráter Mendělejev na odvrácené straně Měsíce, minerál mendelevia a 101. prvek mendelevium. Za učebnici organické chemie získal v roce 1862 Děmidovovu cenu. V roce 1889 byl zvolen členem American Academy of Arts and Sciences.
Aktuálně se děje
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
včera

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
včera

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
včera

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
včera

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
včera

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
včera

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
včera

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
včera

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
včera

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
30. dubna 2025 21:59

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
30. dubna 2025 21:11
Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
Zítra začíná květen, který letos bude okamžikem jedné velké změny. Po letech se totiž zvýší výše televizního poplatku. To ale není všechno. Zásadně se totiž upravuje i to, na koho se vztahuje povinnost poplatek platit.
Zdroj: Jan Hrabě